Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi Şartları

Avustralya’ya turistik, ticari, eğitim, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmeyi planlayan; fakat halihazırda çalışmadığı için vize gerekliliklerini sağlayamayacağını düşünen başvurucular için hazırlamış olduğumuz ‘’ Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Alınması zor vizelerden biri olan Avustralya vizesi için en önemli başvuru koşullarından olan, seyahat masraflarının nasıl, ne şekilde karşılanacağına dair kanıt sunma zorunluluğu; Avustralya vizesine başvuru yapacak çalışmayan kişiler, işten yeni çıkan ya da çıkarılanlar, ev hanımları ya da öğrenciler için başvuru aşamalarının çok daha detaylı ve dikkatli tamamlanmasını gerektirecektir.

Avustralya vizesine başvuru yapmayı planlayan ve resmi, kanıtlanabilir düzenli gelir belgeleyemeyen ya da herhangi bir geliri olmayan kişiler de Avustralya vize onayı alabilirler.

SSK’sı olmayanlar için Avustralya vizesi, işsizler için Avustralya vizesi, ev hanımları için Avustralya vizesi, öğrenciler için Avustralya vizesi ya da gelir sahibi olan fakat bu geliri belgelemekte zorlanan başvuranlar için Avustralya vizesi işlemlerinin vize danışmanı eşliğinde tamamlanması tavsiye edilir.

Çalışmayanlar için Avustralya vize işlem sürecinde vize danışmalık hizmeti almak isterseniz bizimle [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

SaltVisa Avustralya vize başvuru sürecinizin tüm adımları için profesyonel Avustralya vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

SaltVisa aracılığı ile Avustralya turistik vize, Avustralya aile ziyareti vizesi, Avustralya ticari vize, Avustralya öğrenci vizesi işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi : Çalışmayanlar Vize Alabilir Mi?

Avustralya vize onayı için; vize başvuru sahibinin gelir durumunun yeterli olması, var olan gelirin banka hesap dökümleri sunularak kanıtlanması ve gelir kaynağının belgelenebilmesi çok önemlidir. Bu nedenle Avustralya vizesine başvuru yapacak başvuranların Ssk’lı çalışan, emekli, işveren ya da devlet memuru olması vize alımını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır fakat resmi çalışma belgeleyemeyenler için vize alımı da mümkün olabilir.

Avustralya vizesine başvuru yapacak işsizler, sigortası ödenmeyenler, geliri olmayan öğrenciler ve ev hanımları, freelance çalışanlar da Avustralya vizesi alabilirler. Bu durumdaki kişilerin başvuru sürecinde daha titiz ilerlemeleri, vize dosyalarını standart vize başvuru prosedürüne ek bazı evraklarla desteklemeleri gerekecektir.

Avustralya vize başvuru işlemleri doğru şekilde tamamlandığında çalışmayanlar Avustralya vizesi alabilirler.

Çalışmayanlar Avustralya vize başvurusu için seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağını açıklayabilmelidir.

Başvuran sigortasız bir çalışansa, çalışan olarak resmi gelir kaynağı sunamıyorsa fakat kendisine ait ek gelir kaynakları varsa bu gelir kaynakları (kira geliri gibi) ile Avustralya vize onayı alabilir. Önemli olan bu kaynakları Avustralya Konsolosluğu’na doğru şekilde sunabilmesidir.

Avustralya aile ziyareti vizesi, turistik vize, ticari vize gibi ziyaretçi vize türleri için, kişinin bu kategorilere ait gerekli koşulları sağlaması önemlidir. En çok başvuru yapılan bu kategorilere başvuru yapacak kişilerin; daha önce yurt dışı seyahati gerçekleştirmiş olması, ülkelerinde güçlü bağlarının (aile bağları, iş gibi.) olması tavsiye edilir.

Ayrıca başvuru sahibi yaşadığı ülke koşulları ve yaşadığı ülkedeki bireysel koşulları ile de göçmen olmayacağını, Avustralya vizesini sadece kısa süreli seyahat için almak istediğini kanıtlayabilmelidir.

Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi : Başvuru Belgeleri

Çalışmayanlar için Avustralya vize evrakları başvuru sahibinin durumuna, seyahat nedenine ve başvuruyu nasıl yapacağına (sponsor ile ya da diğer ek gelirler ile) göre değişebilmektedir. Avustralya vize başvuru sahibinin çalışan olmamasına rağmen gelir gösterebileceği ek kaynakları varsa bu kaynakları sunarak vize başvurusu yapabilir.

Ayrıca başvuru hiçbir gelir sunamıyor ise sponsor göstererek Avustralya vize başvurusu yapabilir.

Çalışmayanların sponsorlu ya da sponsorsuz Avustralya vize başvurusu için hazırlaması gereken temel evraklar:

 • Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği devam eden, içinde boş sayfası bulunan pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar. (geçmiş seyahatleri gösterir eski pasaportlar Avustralya vize başvurusu için büyük öneme sahiptir.)
 • Kimlik fotokopisi ve e-devletten alınmış barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Varsa konaklama ve uçak bileti gibi evraklar ya da davetiye mektubu. (Seyahat amacı ne kadar net olursa Avustralya vize alımı o kadar kolay olacaktır.)
 • Varsa tapular, araç ruhsatları.
 • Banka hesap dökümleri.
 • Kira gelirleri, freelance yapılan işlerden elde edilen gelirler ya da borsa geliri gibi kazançlar varsa, bu kazançları kanıtlar resmi dokümanlar.
 • Seyahat nedenini belirtir Avustralya vize talep dilekçesi.

Sponsorlu Avustralya vize başvurusu yapılması durumunda sponsorun hazırlaması gereken evraklar:

Avustralya vizesi için sponsor olan kişi gelir kaynakları sağladığı çalışma durumuna uygun zorunlu vize evraklarını hazırlamalıdır. Avustralya vize sponsorunun çalışma durumlarına uygun vize başvuru evraklarını aşağıda listeleyelim:

Avustralya vize sponsoru SSK’lı çalışan ise;

 • güncel iş yeri resmi belgeleri,
 • son 3 aylık maaş bordroları,
 • işe giriş bildirgesi,
 • iş yeri yetkilisi tarafından yazılmış ve imzalanmış çalışma yazısı,
 • e-devletten Sgk tescil ve hizmet dökümü belgelerini hazırlamalıdır.
 • Gelir durumunu kanıtlamak için ayrıca geriye dönük 6 aylık banka hesap dökümleri ve varsa araç ruhsatları, tapular sunulmalıdır.

Avustralya vize sponsoru işveren ise;

 • tek sahibi ya da ortağı olunan firmanın resmi evrakları,
 • Sgk tescil ve hizmet dökümü hazırlanmalıdır.
 • Şirket ve şahıs banka hesap dökümleri, araç ruhsatları ve tapular sunulmalıdır.

Avustralya vize sponsoru emekli ise;

 • e-devletten alınmış emeklik belgesi,
 • emekli maaş ödemesinin yapıldığı banka hesabının geriye dönük 6 aylık hesap hareketleri,
 • varsa diğer ek banka hesapları, araç ruhsatları ve tapular.

Avustralya vize sponsoru devlet memuru ise;

 • kurumdan çalışma belgesi,
 • kurum görev kimlik kartı fotokopisi,
 • geriye dönük son 3 aya ait maaş bordroları,
 • maaş ödemesinin yapıldığı ve varsa ek banka hesap dökümleri,
 • varsa sponsora ait araç ruhsatları ve tapular.

Avustralya vize sponsoru, başvuru sahibi ile ilişkisini gösteren evrak sunmalıdır. Başvuran ve sponsor akraba ya da birinci derece aile yakını iseler bu yakınlık derecesi tam vukuatı nüfus kayıt örneği ile belgelenebilir.

Çalışmayan başvuru sahibine Avustralya vize işlemleri için sponsor olan ve masrafları karşılayacağını beyan eden kişi İngilizce vize sponsorluk dilekçesi yazmalı ve imzalamalıdır.

Çalışmayanlar İçin Avustralya Turistik Vizesi

Avustralya vizesi alacak çalışmayanlar doğru vize başvuru adımlarını takip ederek ve doğru evrakları hazırlayarak Avustralya turist vizesi (çalışmayanlar) alabilirler.

Avustralya turist vizesi için başvuru sahibinin güncel çalışma durumu, gelir durumu, geçmiş seyahatleri, banka hesapları ve hareket geçmişi gibi önemli vize değerlendirme kriterleri vardır.

Ayrıca kişinin Avustralya seyahat amacının inandırıcı bulunması da çok önemlidir. Bu nedenle özellikle başvuru sahibi işsiz, çalışmayan ya da çalışmasını resmi olarak belgeleyemeyen durumunda ise seyahat gerekçesinin inandırıcı bulunmasını sağlayabilmelidir.

Çalışmayan ya da işsiz Avustralya vizesi almak isteyen kişiler yaşamakta oldukları ülkede resmi bir bağ sunamayacakları için Avustralya vize reddi alabilirler. Bu durum en önemli Avustralya vize ret nedenlerinden biridir.

Kişi Avustralya vize bitim tarihi sonrası, yaşadığı ülkeye geri dönmesini gerektirebilecek geçerli nedenler (iş, aile bağları gibi) sunabilmelidir.

Ayrıca turist olarak gitmek için masraflı ve uzak olan Avustralya için, turist olarak seyahat edeceğini uçak-otel gibi evraklarla belgelemek, daha önce alınmış güncel ya da süresi bitmiş turistik vizeleri başvuruda sunmak da vizenin onaylanmasını kolaylaştıracaktır. Seyahat geçmişi olmayan, daha önce yurt dışına çıkmamış kişilerin Avustralya vizesi alması ne yazık ki daha zor olabilir.

Avustralya turist vizesi çalışmayanlar için vize başvuru evrakları çok önemlidir.

En önemli evraklardan biri gelir durumunu gösterir belgelerdir. Başvuru sahibi Ssk’lı çalışan, devlet memuru, emekli ya da şirket sahibi değilse ve bu yolla düzenli gelir gösteremiyorsa kira geliri ile Avustralya vize başvurusu, borsa geliri ile Avustralya vize başvurusu da yapabilir. Bu süreçte asıl önemli olan resmi olarak düzenli geliri belgelemek ve seyahatin turistik amaçlı olacağına dair Avustralya Büyükelçiliği’ni ikna edebilmektir.

Avustralya vizesine başvuru yapacak çalışmayanlar kendilerine ait olan hiçbir gelir beyan edemiyorlarsa, Avustralya turist vizesi başvurularını vize sponsoru göstererek yapabilirler. Doğru sponsor ile doğru vize başvurusu yapıldığında tüm kategorilerde sponsor ile Avustralya vizesi alınabilmesi mümkün olabilir.

Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi : Çalışmayana Kimler Sponsor Olabilir?

Çalışmayan ve Avustralya vize işlemleri için resmi gelir sunamayan ya da resmi geliri yeterli olmayan kişiler sponsor ile Avustralya vize başvurusu yapabilirler.

Sponsorlu Avustralya vize başvurularında, sponsorun vize başvuru sahibi ile yakınlık derecesi (birinci derece yakın, akraba, aile dostu, arkadaş vb.) ve neden başvurana finansal sponsor olunduğu önemlidir.

Örneğin; turistik Avustralya vizesi için sponsor başvuranla yakınlık derecesi net olmayan bir kişi ya da bir kurum olarak gösterilirse Avustralya vize reddi alınabilir. Avustralya öğrenci vizesi için başvuruluyorsa ya da Avustralya ticari vize başvurusu yapılıyor ise vize sponsoru başvuru sahibi ile resmi bağı olan bir kurum/şirket olabilir. Bu nedenle sponsorlu vize başvurularında seyahat nedenine uygun, başvuru sahibi ile ilişkili finansal vize sponsoru sunulması önemlidir.

Ticari, turistik, aile ziyareti amaçlı Avustralya vize işlemlerinde başvurana birinci derece aile yakınlarından biri (eş, kardeş, anne-baba) sponsor olabilir.

Avustralya vize başvurusu için sponsorun anne, baba, kardeş ya da eş olması daha doğru ve inandırıcı olacaktır. Bir aile yakını, akraba vize sponsorluğu ile de Avustralya vize başvurusu yapılabilir fakat bu durumda başvuru ve sponsorluk ikna edici bulunmayabilir ve vize sponsoru ile ilişki sorgulanabilir. Bu nedenle çalışmayanlar için Avustralya vizesi sponsor ile yapılırken, özel bazı vize türlerindeki sponsorlar (kurum, okul vb.) hariç finansal vize sponsorunun birinci derece bir aile yakını olmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Özel bir durum varsa ve birinci derece aile yakının vize için sponsor olması mümkün değil ise, kişiler hayatta değilse ya da gerekli koşulları sağlayamıyorlarsa, duruma ilişkin gerekli açıklama yapılarak herhangi biri sponsor olarak gösterilebilir.

Çalışmayanlar İçin Avustralya Vizesi : Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayanlar Avustralya vize başvurusu için sponsor göstermek istemeleri durumunda, finansal vize sponsorlarına ait gerekli belgeleri vize başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Vize için sponsor olacak kişi finansal durumunu kanıtlayan, başvuru sahibi ile ilişkisini belgeleyen dokümanlara ek olarak sponsor olduğunu iletir Avustralya vizesi sponsorluk dilekçesi yazmalıdır.

Avustralya vize başvurusunun sponsor ile yapılması halinde önemli olan sponsorluk dilekçesi, Avustralya Büyükelçiliği’ne hitaben İngilizce olarak yazılmalıdır. İngilizce

Avustralya vize sponsorluk dilekçesi örneği içeriğinde;

 • vize başvuru sahibinin isim soyisim ve pasaport bilgileri,
 • seyahat amacı,
 • ülkeye seyahat tarihleri,
 • kişi ile yakınlık durumu detayları mutlaka bulunmalıdır.
 • Dilekçede vize sponsorunun seyahat süresi boyunca oluşabilecek giderleri karşılayacağı belirtilmeli, dilekçe sponsor tarafından imzalanmalıdır.

Avustralya vize başvurusunda kullanılacak Avustralya vize sponsorluğu dilekçesinin güncel tarihli olması ve anlaşılır bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Çalışmayanlar için Avustralya vize sponsorluğu dilekçesi başvuranın ve sponsorun varsa özel durumuna göre hazırlanabilir.

Sponsorluk dilekçesi için zorunlu ve belirlenmiş bir metin yoktur. Kişilerin arzusuna göre eklemeler yapılabilir.

İngilizce sponsor dilekçesi örneği için SaltVisa Avustralya bölümü ile iletişime geçebilir, çalışmayanlar için sponsorlu Avustralya vize başvurusu için hizmet alabilirsiniz.

Çalışmayanlar için Avustralya vizesi işlemleri ve başvuru sürecinizde destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Diğer ülkelerin vize prosedürleri hakkında daha detaylı bilgi için ” Çalışmayanlar İçin Vize Şartları ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader