Çalışanlar İçin Almanya Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, çalışanlar için Almanya vizesi konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Çalışanlar Almanya vize başvuruları için mesleki durumlarını ve vize başvuru evraklarını hazırlamaları gerekecektir.

Bordrolu yani sigortalı olarak şirket çalışanları, küçük işletme çalışanları veya esnaf vatandaşlarımız için Almanya Schengen vize standartları büyük oranda aşağıdaki gibi seyretmektedir.

Çalışanlar Nasıl Almanya Vizesi Alır?

Almanya vize başvurusunda bulunacak çalışanlar turistik, ticari veya aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla ne amaçla seyahat ederlerse etsinler bağlı bulundukları iş yerlerinden izin almaları hatta bu iş yerinin evraklarını sunmaları zorunludur.

Bu evraklar şirket bilgilerinin ifşa edilmesi anlamına gelmemelidir. Aksine bu bilgiler KVKK yükümlülükleri çerçevesinde vize başvuru merkezleri ve konsolosluklar tarafından gizli tutulacaktır.

Konsoloslukların bu belgeleri istemelerindeki amaç: vize başvuru sahibini yakından tanımak ve çalışmakta olduğu iş yeri faal mi bunu öğrenmek ve en önemlisi çalışanın yapacağı bu seyahat hakkında işveren bilgi sahibi mi bu bilgileri öğrenmektir.

Birçok çalışan turistik seyahat yapacağım şirket evraklarım ne alaka gibi tepkiler verse de asıl amaç seyahat amaçlarını daha anlaşılır ve daha güvenilir hale getirmektir.

Türkiye konjonktürel olarak son dönem yoğun göç veren ülkeler arasında yer alırken dolayısı ile Konsolosluklar iltica durumlarına karşı önlemler almaktadır.

Çalışanları İçin Almanya Vizesi Gerekli Evraklar (2020)

Çalışanlar İçin Almanya Vizesi – Kişisel Evraklar

1. Eski ve geçerli yeni pasaport

Çalışanlar Almanya vizesi için başvuruda bulunacak olmaları halinde son 10 yıl içerisinde çıkarılmış bordro pasaport kullanmalıdır.

2. Kimlik fotokopiniz.

3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bu belge barkodlu olacak şekilde temin edilmeli belgede eş, çocuk, anne ve baba bilgileri bulunmalıdır.

4. 2 adet biometrik vize fotoğrafı

Fotoğraflar son 6 ay içinde çekişmiş olmalı, türbanlı bayanların boneli olacak şekilde fotoğraf çektirmesi gerekecektir. başörtülü bayanlar yüz, alın, çene ve kulakları görünmelidir. Gözlüklü ve dişlerin göründüğü fotoğraflar geçerli değildir.

Çalışanlar İçin Almanya Vizesi – Gelir Belgeleri

5. Banka hesap dökümü

Bu belge: günlük kullanıma izin veren vadesiz randevu tarihinden son 15 gün içerisinde alınmış içerisinde 1 haftalık seyahatler için 5-6 bin TL bakiyesi bulunan son 3 aylık hesap hareketliliğini gösteren bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü.

6. Tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Bu belgeler opsiyonel evraklardır. Sunulması zorunlu değildir. Ancak Almanya vizesine ilk defa başvuru yapacak çalışanların bu belgeleri sunmaları tavsiye edilmektedir.

Çalışanlar İçin Almanya Vizesi – İş yeri Evrakları

7. İş yeri izin yazısı

Bu belge: şirketin antetli kağıdına düzenlenmeli, seyahat tarihleri, seyahatin amacı, seyahatin sponsoru ve varsa ara geçişler bu dilekçede belirtilmelidir.

8. Maaş bordroları

Bu belgeler son 3 aylık kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde temin edilmelidir. işe yeni giren başvuru sahiplerinin maaş bordroları beyan edilmeyeceği için bu kişilerin almış oldukları ücret iş yeri yazısına eklenmelidir.

9. SGK işe giriş bildirgesi

Almanya vizesi alacak çalışanlar bu belgeyi barkodlu olarak iş yerinden veya e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr web sayfasından temin edebilirsiniz.

10. SGK hizmet dökümü

Almanya vize başvurusunda bulunacak şirket çalışanları bu belgeyi de e-devlet şifresi ile temin edilebilirler. Belge mutlaka barkodlu ve son ay prim ödemelerinin görünebileceği şekilde beyan edilmelidir.

Çalışanlar İçin Almanya Vizesi – Seyahat İspat Evrakları

10. Otel veya Airbnb rezervasyonları

Almanya vize başvurusunda bulunacak çalışanların bu belgelerde isim-soyisim bilgileri görünmelidir. Eğer otel ve airbnb dokümanlarında başvuru sahibi dışında ismi görünen kişiler varsa bu kişilerin geçerli vize fotokopileri veya yeşil pasaportları veya vize randevu fişleri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

11. Uçak bileti rezervasyonunu

Almanya vizesine başvuru yapacak çalışanların satın alınmış biletlerle vize başvurusunda bulunulmaması tavsiye edilmektedir. Uçak bileti dokümanları mail çıktısı olmaması rezervasyon üstünde pnr numarası bulunmalıdır. Varsa ara geçiş biletleri de dosyaya eklenmelidir.

Almanya Vizesi Faydalı Linkler

 

Almanya vizesi alacak çalışanlar Alman Konsolosluklarının vizeleri hakkında daha detaylı bilgileri bu web sayfasından bulabilirsiniz.

Almanya vizesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader