Balayı İçin Mısır Vizesi Nasıl Alınır? Şartlar & Ücret

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Balayı için Mısır vizesi nasıl alınır? ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: evlilik sonrası balayı için Sharm El Sheikh, Hurghada veya Kahire’ye seyahat edecek vatandaşlarımız için hazırlanmıştır.

Yeni evli çiftler balayı seyahatleri öncesi Mısır vize uygulamaları hakkında tüm detayları sayfamızın devamında bulabileceklerdir.

Mısır vize işlemlerinizi başlatmak için bizlere:

İyi okumalar diliyoruz…

Mısır Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Mısır Arap Cumhuriyetinin seyahat edecek Umuma Mahsus diğer bir deyişle Bordo renkli pasaportlara sahip Türk vatandaşları Mısır vize uygulamalarına tabidir.

Hususi/Yeşil, Hizmet/Gri ve Diplomatik/Siyah pasaportlara sahip Türk vatandaşları ise 90 güne kadar Mısır vize uygulamalarından muaftır.

Bu konu hakkında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış resmi açıklama şöyle:

Mısır: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Sharm El Şeyh ve Hurghada Vizesi Kapıdan Alınabilir Mi?

Balayı için Şharm El Şeyh, Hurghada veya Mısır’a seyahat edecek Türk vatandaşları için Mısır kapı vizesi uygulaması durdurulmuştur. Aynı şekilde 45 yaş üstü Türk vatandaşları da yine Mısır’a varışta kapı vizesi kolaylığından yararlanamayacak ve vizelerini Türkiye’de bulunan Mısır Konsolosluklarından almaları gerekecektir.

Çifte vatandaşlığa sahip diğer bir deyişle hem Türkiye hem de Avrupa Birliği vatandaşı olan vatandaşlarımız AB pasaportları seyahat etmeleri halinde Mısır’a varışta kapı vizesi kolaylığından yararlanabilecek ve vizelerini Mısır’a varışta alabileceklerdir.

Balayı İçin Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Balayı için Mısır vizesi alacak vatandaşlarımız vizelerini 2 farklı şekilde alabileceklerdir:

 1. İstanbul ve Ankara’da bulunan Mısır Konsolosluklarına bireysel müracaat ederek,
 2. Mısır vizesi için yetkili acentalar aracılığıyla müracaat ederek balayı vizelerini alabileceklerdir.

Mısır vize başvuru aşamaları özetle şu aşamalardan oluşacaktır:

 • Başvuru yapılacak Mısır Konsolosluğu belirlenir,
 • Başvuru yapabilmek için yeterli sürenin bulunup-bulunmadığından emin olunur,
 • Vize uygulamaları hakkında ön bilgi edinilir,
 • Vize başvurusu için gereken evraklar eksiksiz hazırlanır,
 • Covid-19 süreci hariç çalışma saatleri içerisinde Mısır Konsolosluğu evraklarla birlikte ziyaret edilir,
 • Başvuru evrakları teslim edilir, pasaport ve Mısır vize takip fişi geri alınır,
 • Konsolosluktan gelen bildirim sonrası çalışma saatleri içerisinde Konsolosluğa pasaport iadesi yapılarak vize ücreti ödenir,
 • 3 iş günü sonunda 15.00/15.30 saatleri arasında işlemi tamamlanan pasaportlar teslim alınır.
 • Vize başvurusunu acentalar aracılığıyla yapacak vatandaşlarımız vizelerini Konsolosluğa gitmeden kargo-kurye ile acentalar aracılığıyla alabileceklerdir.

Başvurusunu aracı firma kullanmadan bireysel olarak yapacak vatandaşlarımız ise başvuru, soruşturma sonrası vize basımı için pasaport teslimi ve işlemi tamamlanan pasaportun teslim alınması olmak üzere toplamda 3 defa Konsolosluğa gitmeleri gerekecektir.

Mısır Konsoloslukları resmi tatil günleri hariç hafta içi her gün: 09.00-12.00/15.00-15.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Covid-19 sürecinde Mısır Konsoloslukları sadece randevu ile çalışmaktadır. Mısır vize randevuları Mısır Konsolosluğunun Facebook hesabı üzerinden alınacaktır. Mısır Konsolosluğundan randevu almak için resmi Facebook hesabı: Consulate-Embassy/Mısır-Arap-Cumhuriyeti-İstanbul-Başkonsolosluğu-Vize-Bölümü’dür.

45 yaş altı vatandaşlarımız Covid-19 sürecinde Balayı için Mısır vize başvurusu yapabilmek için mutlaka üst bölümde belirtilen Facebook bağlantısını kullanarak randevu almalıdır.

45 yaş altı vatandaşlarımız ise Covid-19 nedeniyle Mısır vize başvurularını online ortamda yapmaları gerekecektir. Mısır’dan gelecek onay sonrası ise vatandaşlarımız pasaportlarını vize basım işlemleri için Konsolosluğa teslim ederek, vize ücretini ödemeleri gerekecektir. Ardından ise 3 iş günü sonunda Mısır vize başvuruları sonuçlanmış olacaktır.

Balayı İçin Mısır Vizesi Almak Zor Mu?

Balayı için Mısır vizesi almak başvuru sonuçlanma süresini saymazsak kolay alınan bir vizedir.

Vize başvuru evraklarını açıklamalarını dikkate alacak şekilde eksiksiz şekilde hazırlayan ve vize başvuru süreci için geniş zaman ayıran vatandaşlarımız Mısır vizelerini kolayca alabilecektir.

Bilhassa vize başvurusunu Mısır vize takip ve danışmanlık acentaları aracılığıyla gerçekleştirecek vatandaşlarımız bireysel vize başvuruya oranla daha kolay vize alacaklardır. Konsolosluğa vize işlem süreci boyunca en az 3 kez gidilmesi gerektiği için Mısır Konsolosluğunda her gün işlem yürüten vize danışmanlık acentaları hem başvurunuzu en güncel bilgilere göre yapacaktır hem de başvurunuzun durumunu Konsoloslukta her gün takip ederek nispeten daha hızlı vize almanızı sağlayacaklardır.

Balayı İçin Mısır Vizesi Gerekli Evrak ve Belgeler

Balayı için Sharm El Sheikh, Hurghada veya Mısır vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın hazırlamaları gereken evraklar Schengen vize başvuru evrakları kadar detaylı değildir.

Mısır Konsolosluğu vize başvurularında daha çok başvuru sahiplerinin iş yerlerinden izin ve vize talep dilekçesi ve seyahat amacını ispat eden belgeler talep etmektedir.

Yeni evli çiftler balayları için Mısır vize başvurusunda bulunacak olmaları halinde evrak hazırlarken dikkat etmeleri gereken en önemli bölüm pasaport ve kimlikte yazan soyadının aynı olmasıdır. Kimlik ve pasaportta soyadı aynı olmayan vatandaşlarımızın yapacak oldukları vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmeyecektir. Bu sebeple yeni evlenmişseniz pasaportunuzu yeni soyadınızla çıkarmanız son derece önemlidir.

İşte Balayı için Mısır Vizesi Gerekli Olan Evrak ve Belgeler:

 1. Seyahat dönüşü en az 9 ay geçerli pasaport,
 2. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Mısır vize başvuru formu,
 3. 2 adet arka fonu beyaz 5×5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf,
 4. İş yerinin antetli kağıdına seyahatin konusu, tarihleri, sponsoru ve geri dönüş taahhüdünü içeren kaşe ve ıslak imzalı İngilizce veya Türkçe dilekçe,
 5. Kimlik fotokopisi,
 6. Pasaport fotokopisi,
 7. Varsa eski Mısır vizelerinin fotokopileri,
 8. Vize başvuru sahiplerinin isim-soyismini içeren otel ve uçak bileti rezervasyonları,
 9. Ankara’dan yapılacak vize başvuruları için Nüfus Müdürlüğü ya da Muhtardan alınmış ıslak imzalı ikametgah,
 10. Vize ücreti.

Lütfen Dikkat!

Balayı için Mısır vize başvurusunda bulunacak eşlerden biri çalışamıyorsa çalışan eş vize sponsoru olmalıdır ve sponsor eş başvuru sahibinin kişisel evraklarına ek olarak aşağıda belirtilen evrakları hazırlamalıdır:

 1. Sponsor eş tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahatin konusu, tarihleri, yakınlık derecesi, sponsor olunacağı ve geri dönüş taahhüdü bilgilerini içeren ıslak imzalı dilekçe. Sponsor eş şirket sahibi ise bu dilekçe şirket antetli kağıdına yazılmalıdır.
 2. Sponsorun kişi başı en az 18.000 TL bakiyesi bulunan son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri alınmış kişisel banka hesap dökümü.
 3. Çalışmayan eşin barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü,
 4. Eş bilgilerini gösterir e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Balayı İçin Mısır Vizesi Ücretleri

Balayı için Mısır vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımızdan turistik vize harç bedeli olan 250 TL tahsil edilecektir. Bu ücret güncel dolar kurlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Eşlerden biri daha önce Mısır ticari vize almış ise bu eş Mısır turistik vize başvurusunda bulunsa bile ticari vize (entry vize) harcı olan 600 TL tahsil edilebilir.

Vize başvurusunu acentalar aracılığıyla yapacak vatandaşlarımız ise ek olarak Mısır vize acentaların hizmet ücretlerini ödemeleri gerekecektir.

Mısır Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • İkamet ettiğiniz şehire hizmet veren Mısır Konsolosluğunun vize başvuru formunu bilgisayarınıza indirin,
 • Pasaportunuzu, otel ve uçak biletinizi form doldururken yanınızda bulundurun,
 • Formu kalemle dolduracaksanız mavi renkli tükenmez kalem edinin,
 • Formu bilgisayar ortamında dolduracaksanız PDF formatındaki formda “Doldur ve İmzala” butonuna basarak doldurmaya başlayın,
 • “Ziyaretin Amacı” bölümüne turistik,
 • “Mısır’a Varış Limanı” bölümüne ineceğiniz havalimanının bulunduğu şehiri yazın,
 • “Mısır A.C ’deki Adres” bölümüne konaklama yapacağınız otelin adresini yazın,
 • Formu imzalamadan önce pasaport ve kimlik bilgilerinizi doğru yazdığınızdan emin olun,
 • Formda yazan bilgiler doğru ise formun son kutucuğunda yer alan “Yer”, “Tarih” ve “İmza” bölümlerini eksiksiz şekilde doldurarak pasaportunuzdaki imzanıza benzer imza ile formu imzalayın.

Balayı İçin Mısır Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Balayı için Mısır vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın başvuruları covid-19 süreci hariç 2-8 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

45 yaş üstü vatandaşlarımızın vize başvuruları ise 3 iş gününde çıkmaktadır.

Covid-19 sürecinde 45 yaş altı vatandaşlarımızın Mısır vize başvurularının sonuçlanması ile alakalı kesin süreler belirtilmektedir.

Vize işlemleri çeşitli sebeplerden dolayı uzun sürede sonuçlanmaktadır.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi hızlandırılmamaktadır.

Acil durumlar için Mısır ekspres vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu sebeple Mısır vize işlemlerinize seyahatten en geç 2 ay önceden başlamanızı tavsiye ederiz.

Mısır Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Mısır vize başvuru durumunu sorgulayabilmek için Mısır Konsolosluklarına ait bir yazılım sistemi bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri vize başvurularının durumunu Mısır Konsolosluklarından gelecek bildirimlerle veya vize danışmanlık hizmeti aldıkları acentalar aracılığıyla öğrenebileceklerdir.

Yapmanız gereken başvuru günü tarafınıza verilen vize takip fişini kaybetmemek ve başvuru tarihinizi unutmamak olacaktır.

Türk Vatandaşları Mısır E-Vize Alabilir Mi?

Türk vatandaşları için tasarlanmış Mısır e-vize uygulaması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız Mısır vizelerini Konsolosluktan pasaporta basılan etiket vize şeklinde almaları gerekecektir. Dolayısıyla Mısır’a seyahat edecek Türk vatandaşları başvurusu online ortamda yapılan Mısır e-vize uygulamalarından yararlanamayacaktır.

Mısır Vizeleri Hangi Şehirlerden Alınabilir?

Mısır vizesini aracı firma kullanmadan bireysel olarak alacak vatandaşlarımız vizelerini sadece İstanbul ve Ankara’dan alabileceklerdir.

Vizelerini danışman firmalarla alacak vatandaşlarımız ise ikamet ettikleri şehirden evraklarını İstanbul veya Ankara’da bulunan acentalara kargo yaparak alabileceklerdir.

Mısır Vize İşlemleri İçin Konsolosluğa Gitmek Gerekir Mi?

Mısır vize başvurularında başvuru sahiplerinden parmak izi kaydı alınmamaktadır. Bu sebeple balayı için Mısır vizesi alacak vatandaşlarımız vizelerini Konsolosluğa gitmeden alabileceklerdir. Konsolosluk kargo ile yapılacak vize başvurularını kabul etmemektedir dolayısıyla Konsolosluğa gitmeden vize almak istiyorsanız Mısır vize danışmanlık şirketlerinden destek almanız gerekecektir.

SaltVisa ile Balayı İçin Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

 • SaltVisa iletişim kanallarını kullanarak bize ulaşın,
 • SaltVisa’dan gelecek bilgilendirme e-postasını veya WhatsApp iletisini bekleyin,
 • SaltVisa çalışma şartlarını, ödemeniz gereken ücretleri inceleyin,
 • Merak ettiğiniz soruları yazılı olarak SaltVisa’ya iletin,
 • SaltVisa çalışma şartları sizin için uygunsa bilgilendirme iletisinde ki evrakları açıklamalarını dikkate alarak hazırlayın ve kargo ya da elden SaltVisa’ya iletin,
 • SaltVisa’dan gelecek evrak teslim alındı bildirimini bekleyin,
 • Eksik evrakınız yoksa vize ücretini SaltVisa banka bilgilerine yatırın,
 • Vize başvurunuz SaltVisa görevlileri tarafından yapılsın,
 • Vize başvurunuzun Konsolosluktaki takibi SaltVisa görevlileri tarafından yapılsın,
 • İşlemi tamamlanan pasaportunuz yine SaltVisa görevlileri tarafından alınsın ve Mısır vizenizi Konsolosluğa gitmeden SaltVisa ile kolayca alın.

Değerli ziyaretçilerimiz, balayı için Sharm El Sheikh, Hurghada veya Mısır vizesi nasıl alınır? Konusu üzerine hazırladığımız yazımızın sonuna geldik. Vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için “ Mısır Vizesi 2021 Son Durum “ yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader