Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Avusturya vizesi almak kolay mı? Sorusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Avusturya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından gerek aile, akraba ziyareti gerekse turistik amaçlı seyahatler için en çok vize talep edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla bu durum vatandaşlarımızın aklına Avusturya vizesi almak kolay mı? Sorusunu veya Avusturya kimlere vize verir? Sorusunu getirmektedir.

Avusturya Konsoloslukları Schengen Konsoloslukları arasında zor vize veren konsolosluklar olarak bilinmektedir. Avusturya Konsoloslukları birçok Schengen konsolosluğuna oranla başvuru sahibinin durumunu/başvuru dosyasını bir bütün olarak değerlendirmemektedir. Bu sebeple Avusturya vize başvuruları bazen başvuru sahibinin banka hesap hareketliliği, bazen davetiye gönderen kişinin durumu, bazen ise başvuru sahibinin askerlik durumu nedeniyle vize başvurularını reddedebilmektedir. Bu durum pek çok Schengen konsolosluğunda vize başvuru dosyasını değerlendirme kriteri olarak yer almamaktadır.

Toparlayacak olursak Avusturya Konsolosluklarının diğer Schengen Konsolosluklarından ayrılan bazı belirgin özellikleri bulunmaktadır. Konsolosluğun önem verdiği bu kriterleri yerine getirememeniz durumunda Avusturya vizesi almanız zor olacaktır.

Avusturya Vizesi Almak Neden Zor?

 • Avusturya’nın yüksek refah seviyesine sahip ülkeler arasında yer alması.
 • Türkiye kökenli vatandaşlarımızın nüfus olarak yoğun yaşadığı ülkeler arasında yer alması Türkiye’den Avusturya’ya artan yasa dışı göç talebi.
 • Avusturya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişki düzeyi.
 • Avusturya’nın ana destinasyon bir turizm ülkesi olmaması ve inandırıcı olmayan seyahat planları ile vize başvurusu yapılması.
 • Başvuru sahibinin düzenli gelirleri ile örtüşmeyen yüksek bakiyeli banka hesapları ile vize başvurusu yapması.
 • Genç, bekar ve askerlik sorunu bulunan ve Schengen seyahat geçmişi olmayan erkeklerin yüksek potansiyelli göçmen gurubunda görülmesi.

Davetiye İle Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Davetiyeli vize başvurularında başvuru sahibinin durumunun da uygun olması durumunda turistik vizeye oranla Avusturya vizesi daha kolay alınabilecektir.
Davetiye, Avusturya seyahat amacınızı destekleyen önemli bir belgedir ve vize işlemlerinizde sizlere kıymetli bir katkı sağlayacaktır. Ancak Avusturya’da yaşayan akrabalarından, yakınlarınızdan resmi davetiye almış olsanız bile Konsolosluk daima sizin durumunuzu değerlendirecektir.

Diğer bir deyişle düzenli bir gelire sahip değilseniz, Türkiye’de hatırı sayılır bir kariyeriniz yoksa veya doğru bir kişiden vize davetiyesi almamışsanız Avusturya’dan gelen davetiye ile Avusturya vizesini kolay almanız pek mümkün olmayacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Avusturya Ziyaret Vizesi ” yazımızı okumanızı öneririz.

Daha Önce Schengen Vizesi Alanların Avusturya Vizesi Almaları Kolay Mı?

Son3 yıl içerisinde Schengen vizesi alanlar hiç Schengen vizesi almamış kişilere oranla daha kolay vize alabilmektedir. Ancak yine de geçmişte Schengen vizesi almış olunsa bile bu durum Avusturya vizesini şartsız koşulsuz alabileceğiniz anlamına gelmemelidir. Geçmişte almış olduğunuz Schengen vizeleri Konsoloslukta iyi bir izlenim oluşturmanızı sağlayacaktır fakat konsolosluklar daima güncel durumunuzu değerlendirmeye alacaktır ve durumunuz vize almaya uygun değilse daha önce Schengen vizesi almış olsanız bile Avusturya vize başvurunuz reddedilebilecektir.

10 Yıllık Amerika Vizesi Olanların Avusturya Vizesi Almaları Kolay Mı?

Pasaportunda 10 yıllık Amerika vizesi olanlar veya geçmişte Amerika vizesi olanlar pasaportunda herhangi bir ülkenin vizesi olmayan kişilere oranla daha kolay vize alabilmektedir. Ancak Avusturya vizesini almayı kolaylaştıran faktörler vize başvuru sahibinin durumunun uygunluğu ve köklü bir seyahat geçmişine sahip olmasıdır.

Şirket Sahiplerinin Avusturya Vizesi Alması Kolay Mı?

Şirket sahipleri veya ortakları uzun yıllardır hizmet veren bir şirkete sahiplerse, doğru vize başvurusunda bulunuyorlarsa Avusturya vizesi almaları birçok meslek grubuna oranla daha kolay olacaktır.

Özellikle limited ve anonim şirketine sahip kişilerin Avusturya vizesi almaları basit usul şirket sahiplerine oranla daha kolay olacaktır.

Turla Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Turla Avusturya vizesi almak bireysel vize almaya oranla daha kolaydır. Burada önemli olan tur için tur şirketine ödeme yapılmış olmalı ve ödeme makbuzu vize başvurularında konsoloslukla paylaşılmalı, kaşe ve ıslak imza tur programı vize başvuru dosyasına eklenmeli, konaklama, ulaşım ve varsa ülkeler arası geçiş için kullanılacak araçlar hakkında detaylı bilgiler vize başvuru dosyanızda bulunuyor olmalıdır.

Vize Danışmanlık Şirketleri İle Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Tecrübeli ve güvenilir bir Avusturya vize danışmanlık şirketi ile Avusturya vizesi almanız daha kolay olacaktır. Vize danışmanlık acentası size Avusturya vize başvurunuzda doğru vize türüne ve doğru bir strateji ile vize başvurusu yapmanızı sağlar, Konsolosluğun sizi daha iyi tanımasını sağlar ve konsolosluklardaki güncel vize politikalarına karşı hazırlık olmanızı sağlar.

İyi bir vize danışmanlık şirketi ile Avusturya vize başvuru yapmak sizleri bir çok vize formalitesinden kurtarırken aynı zamanda Avusturya vizenizi daha hızlı almanızı sağlayacaktır.

Avusturya Vizesini Kolay Alabilmek İçin Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Avusturya vizesini kolay alabilmek için banka hesabınızda konaklama yapacağınız her gün için en az 100 € veya TL karşılığı para vize başvurularında kullanacağınız banka hesabınızda bulunuyor olmalıdır. Bu para en az 3 aydır banka hesabınızda bulunuyor olmalı, randevu öncesi banka hesabına yatırılmış olmamalı ayrıca söz konusu tutar düzenli gelirinizle örtüşüyor olmalıdır.

Kolay vize alabilmek için banka hesabınıza yatırdığınız kaynağı belli olmayan yüklü bakiyeli banka hesapları ile yapacağınız vize başvuruları reddedilebilmektedir.
Bu sebeple Avusturya vizesini kolay alabilmenin yolu banka hesabınızda yüklü miktarda para bulunuyor olması değil, kaynağı belli düzenli gelirlerinizle örtüşen banka hesapları ile vize başvurusu yapılmasıdır.

Kimler Avusturya Vizesi Alabilir?

 • Türkiye’de düzenli bir gelire sahip ve kariyerli kişiler.
 • Köklü işletmelere sahip esnaflar.
 • Avusturya’da yaşayan birinci derece yakın akrabasını ziyaret edecekler.
 • Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almış ve vizesini doğru kullanmış kişiler.
 • Avusturya’ya kongre, müşteri ziyareti, fuar gibi önemli gerekçelerle seyahat edecek kişiler.
 • Orta Avrupa turuna katılacak, kesinleşmiş seyahat planı sunan ve Türkiye’ye bağlayıcı etkenleri güçlü olan kişiler Avusturya vizesini daha kolay alabilirler.

Avusturya Vizesi Almak İçin Şartlar Neler?

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak.
 • Yasal olarak Türkiye’de yaşıyor olmak.
 • Düzenli bir gelire sahip olmak.
 • Meslek durumuna uygun istenen vize başvuru evraklarını eksiksiz hazırlamak.
 • Vize başvurusu için randevu almak.
 • Randevu günü parmak izi vermek.
 • Gerekli durumlarda Konsolosluk mülakatına girmek.
 • Seyahat amacına uygun vize başvurusu yapmak.
 • Asılsız bilgilerle veya sahte evraklarla vize başvurusu yapmamak.

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya vize başvurusu yapabilmek için Konsolosluğun vize aracı şirketi olan VFS Global’i kullanmanız gerekecektir.

 1. Avusturya vize başvuru merkezi VFS Global Avusturya resmi web sayfasını ziyaret edin.
 2. İkamet ettiğiniz şehre en yakın Avusturya vize merkezi VFS Global’den online randevu alın.
 3. Randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 15 iş günü süre bulunuyor olmasına dikkat edin.
 4. VFS Global web sayfasında yer alan gerekli evrakları randevu tarihinden en geç 10 gün içerisinde eksiksiz hazırlayın.
 5. Vize başvuru formunuzu eksiksiz doldurun ve çıktı alarak imzalayın.
 6. Hazırlamış olduğunuz evrakları vize başvuru dosyası haline getirin.
 7. Randevu günü vize başvuru merkezinde hazır bulunun ve sıra numarası alarak Avusturya veznesinde sıranın size gelmesini bekleyin.
 8. Randevu sırası size geldiğinde hazırlamış olduğunuz evrakları görevliye teslim edin.
 9. İnceleme sonrası eksik evrakınız yoksa vezneye geçin ve vize ücretini ödeyin. (Ücret sadece euro ve peşin olarak tahsil edilir.)
 10. Ücret ödemesi sonrası parmak izi beyanında bulunun.
 11. Başvuru sonrası size verilen başvuru fişi ile işlemi tamamlanan pasaportunuzu başvuru merkezinden teslim alın.

En Kolay Vize Alınabilen Ülkeler

Türk vatandaşlarının 2024-2024 yılında en kolay vize alabildikleri ülkeler:

 1. Hollanda
 2. İtalya
 3. İspanya
 4. Yunanistan
 5. Fransa
 6. Almanya
 7. Macaristan

Değerli ziyaretçilerimiz, Avusturya vizesi almak kolay mı? Konusu üzerine hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. Daha detaylı bilgi için Avusturya Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

avusturya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader