Almanya Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Değerli ziyaretçilerimiz, Almanya vize reddi itirazı nasıl yapılır? konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Almanya vize başvurusu reddedilen, vize reddi sonrası tekrar başvuru yapacak ve Almanya vize reddine itiraz edecek vatandaşlarımız için hazırlanmıştır.

Almanya vize reddi durumunda SaltVisa danışmanlık hizmetleri ile vize reddine itiraz edebilir veya sayfamızda yer alan bilgilerden yola çıkarak itiraz etme işlemleri hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için [email protected] veya WhatsApp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar diliyoruz.

Almanya Vize Reddi Nedir?

Almanya vize reddi, vize başvurusu yapan yabancıların vize almaya uygun bulunmadığı, Konsolosluğun vize şartlarının yerine getirilmediği veya hatalı vize başvurusu yapıldığı anlamına gelen bir sonuçtur.

Almanya vize reddi bir yurt dışı çıkış yasağı değildir.

Almanya vize reddi sadece başvuru sahibinin vize almaya uygun bulunmadığı ve Konsolosluğun başvuru sahibi hakkında makul şüpheleri olduğu anlamına gelmektedir.

Almanya Schengen Vize Reddi Nedir?

Almanya Schengen vize reddi, Almanya’ya maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, fuar, müşteri ziyareti, konferans, kongre, staj, eğitim ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla kısa süreli vize kategorisine başvuru yapan yabancıların vize başvurusunun reddedilmesi anlamında gelmektedir.

Almanya Schengen vize başvurunuzun reddedilmesi halinde Alman Konsoloslukları sizlere pasaportunuzun arasında bulunan 2021 yılında tam 16 maddeye çıkarılmış Schengen vize ret mektubu verecektir. Konsolosluk, bu mektupta vize başvurunuzun hangi nedenlerle reddedildiğini yazılı olarak sizlerle paylaşacaktır.

Almanya Schengen vize reddi alınması durumunda alınan vize reddinin tam 26 Schengen Konsolosluğun vize bilgi sisteminde görünmesi demektir. Dolayısıyla Almanya Schengen vize başvurusu yaparken dikkatli olmanızı ve gereken önlemleri almanızı tavsiye ederiz.

Almanya Turistik Vize Reddi Nedir?

Almanya turistik vize reddi, Almanya’ya tur, tatil, gezi amacıyla seyahat edecek yabancıların vize başvurularının reddedilmesi anlamına gelir. Almanya turistik vize reddi aynı zamanda bir Schengen vize reddidir. Dolayısıyla Almanya turistik vize reddi diğer Schengen Konsoloslukları tarafından da görülebilecektir.

Vize başvuruları ilgili Alman Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Vize reddi durumunda pasaport iadesi sırasında başvuru sahiplerine vize ret belgesi verilecektir.

Almanya vize ret belgesi 16 maddeden oluşacaktır. Vize başvurunuzun hangi gerekçe ile reddedildiğini ret mektubunda işaretlenen maddeler üzerinden öğrenebileceksiniz.

Almanya turistik vize ret mektubu genel anlamda Almanca ve Türkçe olarak iki dilde verilmektedir.

Vatandaşlarımız arzu etmeleri halinde Almanya idari mahkemeleri aracılığıyla vize reddine itiraz edebilecek, Konsolosluktan vize başvurusunu yeniden değerlendirmesini talep edebilecek veya vize reddi sonrası tekrar başvuru yapma hakkına sahip olabilecektir.

Almanya turistik vize reddi durumunda başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmayacaktır.

Almanya turistik vize başvuruları en çok:

 • Seyahat amacı ve şartlarını ispat eden belgelerin inandırıcı bulunmaması,
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonunun teyit edilememesi,
 • Vize başvurusunun geç yapılması,
 • Başvuru sahibinin seyahat sonrası yaşadığı ülkeye geri dönmeyeceği düşüncesi,
 • Başvuru sahibinin banka hesabında para bulunmaması,
 • Başvuru sahibinin banka hesabında düzenli geliri ile edinemeyeceği miktarda para bulunması gibi gerekçelerle reddedilmektedir.
 • Almanya turistik vize reddi sonrası başvuru sahipleri doğru başvuru yaparak yeniden vize alma şansı yakalayabilirler.

Almanya Ticari/Fuar Vizesi Reddi

Almanya ticari, fuar vizesi reddi, Almanya’ya müşteri ziyareti, fuar ziyareti vizesi, makine montajı, staj, workshop ve teknik destek amacıyla vize başvurusu yapan yabancıların vize başvurularının reddedilmesi anlamında gelmektedir.

Almanya ticari, fuar vizesi reddi aslında bir Schengen vizesi reddidir. Dolayısıyla alacak olduğunuz Almanya ticari vize reddi 26 Schengen Konsolosluğu tarafından da görülebilecektir.

Almanya Konsoloslukları vize retlerini içinde 16 madde bulunan vize ret mektubu ile başvuru sahiplerine bildirecektir.

Alınacak olan Almanya ticari vize reddi yeni vize onayı alana dek Konsolosluk sisteminde 5 yıl kayıtlı kalacaktır.

Almanya ticari vize retleri genel anlamda:

 • Geç yapılan vize başvurusu nedeniyle,
 • Vize başvurusunda kullanılacak davetiyenin güncelliğini yitirmesi nedeniyle,
 • Kamu sağlığı için tehlike oluşturulacağı için,
 • Zav belgesinin sunulmaması nedeniyle,
 • Şirketin banka hesabında para bulunmaması nedeniyle reddedilmektedir.
 • Almanya ticari vizeleri turistik vize başvurularına oranla daha az reddedilen bir başvuru türüdür.
 • Vize reddi sonrası doğru başvuru yaparak yeniden vize onayı alınabilir.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize Reddi

Almanya aile, akraba, arkadaş ziyareti vize reddi: Almanya’da yaşayan ailesi üyesini, akrabasını veya arkadaşını ziyaret edecek yabancıların vize başvurularının reddedilmesidir.

Almanya aile ziyareti vizesi reddi aynı zamanda bir Schengen vize reddidir. Alınacak vize reddi tüm Schengen konsolosluklarının vize bilgi sisteminde (VIS) görünecektir.

Almanya aile, arkadaş ziyareti vizesi reddi alan vatandaşlarımız, vize reddine itiraz edebilir, Konsolosluktan dosyasının yeniden incelenmesini talep edebilir veya vize reddi sonrası tekrar başvuru yapabilirler.

Almanya aile ziyareti vizesi reddine itiraz etme şartlarını vize ret mektubunda bulabilirsiniz.

Almanya Ulusal Vize Reddi

Almanya ulusal vize reddi: 90 günden fazla eğitim, mesleki yeterlilik, uluslararası gönüllülük hizmeti, staj ve aile birleşimi amacıyla vize talep eden yabancıların vize başvurularının reddedilmesidir.

Almanya ulusal vize retlerinde Konsolosluk başvuru sahiplerine vize başvurularını neden reddettiğine dair mektup gönderecektir. Bu mektupta işaretlenen maddeler üzerinden vize başvurunuzun ne için reddedildiğini öğrenebileceksiniz.

Almanya ulusal vize reddi alan vatandaşlarımız vize ret kararına aynı Schengen vize reddinde de olduğu üzere mahkemeler aracılıyla itiraz edebilecek, kararın yeniden gözden geçirilmesini talep edebilecek veya Almanya ulusal vize reddi sonrası tekrar başvuru yapma hakkına sahip olabileceklerdir.

Almanya ulusal vize reddi sadece Alman Konsolosluklarının bilgi sisteminde kayıtlı olacaktır. Schengen Konsoloslukları Almanya ulusal vize retlerini görememektedir.

Vize reddi sonrası tekrar başvuru yapacak vatandaşlarımız öncelikle Konsolosluğun vize ret kararını dikkatlice incelemeli, Konsolosluğun niyetini anlamalı ve ret kararını ortadan kaldıracak şekilde eksiksiz, bir önceki başvurudan daha güçlü ve teyit edilebilen güvenilir belgelerle başvuru yapmalıdır.

Almanya Vize Ret Maddeleri Ne Anlama Gelir?

Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen vize retleri için 26 üye devlet Konsolosluklarının kullanacağı vize ret mektubu formatı belirlemiştir. 26 üye devlet Konsolosluğu Schengen vize retlerinde AB komisyonu tarafından belirlenmiş bu mektubu kullanacaklardır.

Schengen vize ret mektuplarında başvuru sahiplerini ilgilendiren tam 16 sebep/gerekçe/neden belirlenmiştir.

İstanbul, Ankara ve İzmir Almanya Konsoloslukları reddettikleri vize başvuruları için ret mektubunda başvuru sahibini ilgilendiren maddeleri işaretlerler.

Almanya vize ret belgesinde belirtilen sebepler genel anlamda doğrudan başvuru sahibine yöneltilen sebepler değildir.

Ret mektubunda daha genel geçer ifadeler kullanılır. Ancak Almanya Konsoloslukları genel anlamda 2 sayfa vize ret belgesi belgesi verir ve 2. sayfada başvuru sahibinin durumu ile alakalı veya vize başvurusunu ne için reddettiklerini belirtir. Aynı zamanda vize reddi sonrası başvuru sahibinin izlemesi gereken yollarda belirtilir.

Bu doğrultuda 2021-2022 yılları arasında Almanya vize reddi maddeleri şöyle:

Almanya 1. Madde Vize Reddi:

“ sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.”

Almanya 2. Madde Vize Reddi:

“ Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir. “

Talep edilmesine rağmen ilgili bilgi notunda belirtilen ve Başkonsolosluğumuz tarafından istenen başvurunuza ilişkin belgelerin yalnız bir kısmını ibraz ettiniz.

Böylelikle Başkonsolosluğumuzun başvurunuzu yabancılar yasasının öngördügü şekilde incelemesine olanak vermediniz.

 • Öngörülen seyahat amacınız ibraz edilen belgelerden anlaşılmamıştır.
 • Seyahat amacınız ile ilgili çelişkili bilgiler verdiniz
 • Belirtilen seyahat amacınız, ibraz edilen belgeler/sizin sözlü ifadeniz ile örtüşmemektedir.
 • Akrabalık bağının bulunması kanıtlanamamıştır.
 • İş durumunuz belgelenememiştir veya teyit edilememiştir.
 • Başvurulan vize geçerlilik süresi olası izin hakkınız ile bağdaşmamaktadır.
 • Aynı kisinin daveti üzerine verilen önceki vizeniz Almanya için kullanılmamıştır.
 • İbraz edilen otel/uçak rezervasyonu bu arada iptal edilmiştir.

Almanya 3. Madde Vize Reddi:

Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.”

 • İbraz etmiş olduğunuz, ikamet Yasasının 68. maddesine göre hazırlanmış, taahhütname/davetiyeden davet eden kişinin kredibilitesinin olmadığı anlaşılmaktadır.
 • İkamet Yasasının 68. Maddesine göre hazırlanmış taahhütname/davetiye ibraz edilmemiştir.
 • Seyahati gerçekleştirmek için yeterli maddi imkanlarınız belgelenmemiştir.
 • Yasal olarak size bakmakla yükümlü olmayan bir kişinin seyahat masraflarınızı üstleneceğine dair evrak ibraz edilmiştir.
 • Yasal olarak size bakmakla yükümlü olmayan kişilerin sponsorluğu Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Almanya 4. Madde Vize Reddi:

“Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir. “

 • Banka hesabınıza başvuru yapmadan kısa bir süre önce yüksek meblağda yatırılan bakiye, maddi durum beyanı niteliğinde kabul edilmemektedir. Yalnızca banka´dan almış  olduğunuz yazı, son 3 aylık hesap dökümünü sunmadığınız takdirde de yeterli değildir.

Almanya 5. Madde Vize Reddi:

“ İçinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.”

 • Esas olarak içinde bulunulan 180 günlük zaman dilimi içerisinde, Schengen bölgesinde 90 gün kalabilirsiniz. En erken içinde bulunulan 180 günlük zaman diliminin bitiminde vizenin verilmesi mümkündür.

Almanya 6. Madde Vize Reddi:

“ Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.”

Adınıza SIS kaydı mevcuttur. Bu kayıt kaldığı sürece vize verilmesi genel olarak mümkün değildir.

Başvuru sahibine ülke girişi engellendiği takdirde reddeden devlet tarafından bilgilendirilir. Kaydınızın gerekçelerini öğrenmek istediğiniz takdirde Schengen Uygulama Sözlesmesi’nin 109 maddesi gereğince, ilgili Federal Kriminal Dairesine yazılı olarak bilgi talep edebilirsiniz:

Bundeskriminalamt
ZD 12 – Sirene Deutschland
65173 Wiesbaden
Faks: 0049-611-55-45205
E-mail: [email protected]

Başvuran kisi Almanca veya İngilizce dilinde yazılmış dilekçesine, tasdikli bir pasaport fotokopisi iliştirmelidir.

Almanya 7. Madde Vize Reddi:

“ En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir. “

Schengen bölgesinde izin verilen süreyi aşarak, önceki Schengen vizenizle ilgili ihlalde bulundunuz. Yabancılar Merkez Sicilinde (AZR) kaydınız bulunmaktadır. Kaydın olduğu sürece usülen vize verilmemektedir.

Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln

Söz konusu makamı bilmediğiniz takdirde, ekteki yazı ile hakkınızdaki kayıtları. Öğrenme olanağınız bulunmaktadır: Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln adresine gönderiniz.

Almanya 8. Madde Vize Reddi:

“ En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir.”

Schengen bölgesinde izin verilen süreyi aşarak, önceki Schengen vizenizle ilgili ihlalde bulundunuz. Yabancılar Merkez Sicilinde (AZR) kaydınız bulunmaktadır. Kaydın olduğu sürece usülen vize verilmemektedir.

Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln

Söz konusu makamı bilmediğiniz takdirde, ekteki yazı ile hakkınızdaki kayıtları. Öğrenme olanağınız bulunmaktadır: Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln adresine gönderiniz.

Almanya 9. Madde Vize Reddi:

“En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir.”

Schengen bölgesinde izin verilen süreyi aşarak, önceki Schengen vizenizle ilgili ihlalde bulundunuz. Yabancılar Merkez Sicilinde (AZR) kaydınız bulunmaktadır. Kaydın olduğu sürece usülen vize verilmemektedir.

Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln

Söz konusu makamı bilmediğiniz takdirde, ekteki yazı ile hakkınızdaki kayıtları öğrenme olanağınız bulunmaktadır: Bundesverwaltungsamt Köln Referat III 4 Ausländerzentralregister 50728 Köln adresine gönderiniz.

Almanya 10. Madde Vize Reddi:

“ Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir. “

Talep edilmesine rağmen, ilgili bilgi notunda belirtilen ve Başkonsolosluğumuz tarafından istenen başvurunuza ilişkin belgelerin yalnız bir kısmını ibraz ettiniz. Böylelikle Baskonsolosluğumuzun başvurunuzu yabancılar yasasının öngördüğü şekilde incelemesine olanak vermediniz.

 • Öngörülen seyahat amacınız ibraz edilen belgelerden anlaşılmamıstır.
 • Seyahat amacınız ile ilgili çelişkili bilgiler verdiniz.
 • Belirtilen seyahat amacınız ibraz edilen belgeler/sizin sözlü ifadeniz ile örtüşmemektedir.
 • Akrabalık bağının bulunması kanıtlanamamıştır.
 • İş durumunuz belgelenemedi veya teyit edilemedi.
 • Başvurulan vize geçerlilik süresi olası izin hakkınız ile bağdaşmamaktadır.
 • Aynı kişinin daveti üzerine verilen önceki vizeniz Almanya için kullanılmamıştır.
 • İbraz edilen otel/uçak rezervasyonu bu arada iptal edilmiştir.
 • Vize işlemi esnasında seyahat amacı olarak belirtmiş olduğunuz nedenin zaten geçmiş olduğu tespit edilmiştir.
 • Vize başvurunuz gecikmeli olarak yapılmıştır.
 • Aynı kişinin göndermiş olduğu davetiyeyle alınmış olan önceki vizeniz, belirtilen yere gitmek için/ belirtilen seyahat amacı için kullanılmamıştır.

Almanya 11. Madde Vize Reddi:

“ ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.”

 • Yabancıların istihdamı ile ilgili Yönetmelik (istihdam Yönetmeliği – BeschV), talep etmiş olduğunuz faaliyete Almanya’da izin vermemektedir.
 • İstihdam Yönetmeliği’nin 15. maddesinin 5. fıkrası uyarınca yapmayı amaçladığınız staj için Alman İş Kurumu’ndan onay alınması gerekmektedir. Bununla ilgili Yurt dışı Uzman Yerleştirme Merkezi’nin (ZAV) ilanını ibraz etmediniz.
 • (BeschV) İstihdam yönetmeliğinin 19. maddesi 1.fıkrası 1. ve 3. bendine gereğince, başlamak istediğiniz işin Federal İstihdam Bürosu’na bildirilmesi, bu bildirimin de (ZAV) Yurt dışı İşler ve Uzman Yerleştirme Merkezince teyit edilmesi gerekmektedir. Gerekli olan bu teyit ise, tarafınızdan ibraz edilmemiştir

Almanya 12. Madde Vize Reddi:

“ sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır. “

 • Yanlış veya sahte belgeler ibraz edilmiş ya da çelişkili veya yanlış beyanda bulunulmuştur. Başkonsolosluğu yanıltmak istediğiniz tespit edilmiştir.

Almanya 13. Madde Vize Reddi:

“ vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır. “

Başkonsolosluk geri dönüş tahmini yürütmek durumundadır. Sizin sunmuş olduğunuz belgeler ve diğer beyanlarınız böyle bir tahminde olumlu bir görüş bildirmeye yetmemiştir. Başkonsolosluk bu değerlendirmede göz önünde bulundurduğu diğer unsurlar:

 • Türkiye’deki ailevi bağlar (eş, reşit olmayan çocuklar, vasilik v.s),
 • Mesleki bağlar (sabit iş sözleşmesinin mevcudiyeti),
 • Ekonomik bağlar (kira veya gayrimenkul sahipliğinden dolayı düzenli gelir getirisi),
 • Geçmişte Schengen vizelerinin düzenli kullanımı,
 • Verilen son Schengen vizesinden sonraki süreçte kişisel hayatınızdaki değişiklikler,
 • Talep edilmesine rağmen, ilgili bilgi notunda belirtilen ve Başkonsolosluğumuz tarafından istenen başvurunuza ilişkin belgelerin yalnız bir kısmını ibraz ettiniz. Böylelikle Başkonsolosluğumuzun başvurunuzu yabancılar yasasının öngördüğü şekilde incelemesine olanak vermediniz.
 • Türkiye’de geçiminizi ne şekilde sağladığınız konusunda yeterli kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
 • Türkiye’de geçim temelinizin istikrarlı bir şekilde sağlanmış olduğuna dair olumlu kanaat, sunulan belgeler ile oluşmamıştır
 • Türkiye’de ailevi, ekonomik ve maddi bağlarınızı yeterli bir şekilde kanıtlayamadınız.
 • Schengen bölgesinden, izin verilen süre içinde ayrılmayacağınıza ilişkin şüphe bulunmaktadır.

Almanya 14. Madde Vize Reddi:

“ Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir. “

Almanya 15. Madde Vize Reddi:

“Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.”

Almanya 16. Madde Vize Reddi:

“Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.”

 • Yeterli sağlık sigortası belgelenememiştir (asgari tutar 30.000 Euro / tüm Schengen Devletlerini kapsayacak şekilde).

Almanya Vize Başvuruları Neden Reddedilir?

Almanya vize başvuruları tam 16 farklı gerekçe ile reddedilir. Her gerekçenin bir alt açıklaması bulunur.

Almanya Konsoloslukları reddettiği vize başvurularını başvuru sahibine ret mektubu ile bildirir. Başvuru sahibi Konsolosluğun vize başvurusunu ne için reddettiğini ret mektubunda işaretli bulunan maddelerden öğrenir.

Almanya vize başvuruları genel anlamda:

 • Başvuru sahibinin vize almaya uygun olmaması,
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonunun işlem sürerken iptal edilmiş olması,
 • Sahte seyahat sağlık sigortası sunulması ,
 • Seyahat amacının inandırıcı bulunmaması,
 • Banka hesabında para bulunmaması veya banka hesabında yüksek meblağlarda para bulunması,
 • Başvuru sahibinin seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönmeyeceği düşüncesi,
 • Başvuru sahibinin kamu sağlığı için tehdit oluşturulması gibi nedenlerle reddedilir.

Almanya Vize Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

Almanya vize reddi alanlar 3 farklı yöntem izleyebilir:

 1. Vize reddine Almanya idari mahkemeler aracılıyla itiraz edebilir.
 2. Almanya Konsolosluğunun vize ret kararını ücretsiz olarak yeniden değerlendirilmesini talep edebilir.
 3. Vize reddi sonrası tekrar başvuru yapabilir.

Almanya Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Almanya vize reddine 2 farklı şekilde itiraz edebilirsiniz:

 1. Avukatlar aracılıyla Almanya idari mahkemelerine müracaat ederek itirazda bulunabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için www.berlin.de web adresini ziyaret etmenizi öneririz.
 2. Vize ret kararının yeniden değerlendirilmesi için dilekçe ile Almanya vize reddine itiraz edebilirsiniz. Bu itirazın yazılı olarak Konsolosluğa yapılması gerekmektedir.

Vize başvurusu reddedilen vatandaşlarımız itiraz işlemi için: Konsolosluğa Almanca ret mektubu ve e-posta , faks yolu ile Konsolosluğa ulaştırılmalıdır.

Yazacak olduğunuz mektupta mutlaka vize ret belgesinde yer alan 6-7 haneli vize koduna yer vermeli ve vize ret kararına neden itiraz ettiğinizi belirtmelisiniz.

Almanya Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Ne Zaman Yapılır? Reddin Üzerinden Ne Kadar Süre Geçmeli?

Almanya vize reddi sonrası tekrar başvuru yapacak vatandaşlarımız durumlarını düzelterek yeni başvuru yapabilirler. Bu konuda Konsolosluğun kesin olarak belirttiği bir süre yoktur. Vize reddi sonrası önemli olan Konsolosluğun ret gerekçelerini ne kadar sürede düzelteceğinize veya sorunu ortadan ne kadar sürede kaldıracağınıza bağlıdır.

Konsolosluk vize başvurusunu önemli bir gerekçe göstererek reddetmemişse örneğin: “ Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiş “ gerekçesi ile vize başvurusunu reddetmişse ret sonrası gerekli düzeltmeleri yaparak 1 hafta içerisinde tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Diğer bir deyişle vize reddi sonrası yeni başvuru yapabilmek için ret kararının üzerinden belirli bir sürenin geçmesi gerekmemektedir.

Almanya Vize Reddine İtiraz Cevabı Ne Kadar Sürede Gelir?

Almanya vize reddine itiraz cevabı genel anlamda 1-3 ay arasında gelmektedir. Avukatlar aracılığıyla İdari mahkemelere yapılan Almanya vize reddine itiraz cevabı gelme süresi daha uzun olabilir.

Almanya Vize Reddi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya vize reddi dilekçesi vize başvurusunu reddeden ilgili Almanya Konsolosluğuna hitaben ve Almanca dilinde yazılmalıdır. Dilekçenizi Türkçe olarak yazdıktan sonra dilekçenizi Almancaya tercüme ettirerek kullanabilirsiniz. Tercüme ofisinin kaşesi yeterlidir.

Almanya vize reddi itiraz dilekçesinde aşağıdaki bilgilere yer vermeniz zorunludur:

 • Vize ret mektubunda yer alan vize kodu ve tarihi.
 • Vize ret kararına ne için itiraz ettiğiniz ve itiraz nedeninizi güçlendiren belge ya da görüşler.
 • Seyahat amacınızı güçlendiren bilgi ve planlar.
 • Konsolosluğun size ulaşabileceği e-posta, açık adres ve telefon numaralarınız.

Almanya Vize Reddi İtirazlarının Gönderileceği E-Posta Adresleri

Değerli ziyaretçilerimiz, vize reddi sonrası Almanya Konsolosluğunun vermiş olduğu kararı tekrar gözden geçirmesini istiyorsanız Alman Konsolosluklarının aşağıdaki e-posta adreslerini kullanmanız gerekecektir.

Bu e-posta adreslerine sadece vize reddine itiraz için yazılmış Almanca dilekçeler gönderilecektir:

 • Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Reddine İtiraz E-Posta Adresi:

[email protected]

 • Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddine İtiraz E-Posta Adresi:

[email protected]

 • Almanya İzmir Konsolosluğu Vize Reddine İtiraz E-Posta Adresi:

[email protected]

Almanya Vize Reddi Durumunda Ücreti İadesi Hususu

Değerli ziyaretçilerimiz, Almanya vize başvurularında ödemiş olduğunuz ücretler: vize başvurusu yapmanız, konsolosluk hizmetlerinden yararlanmanız, biyometrik verilerinizin Schengen Bilgi Sistemine (VIS) kayıt edilmesi gibi hizmetler için belirlenmiş bir ücrettir. Dolayısıyla vize başvurularında ödediğiniz ücret vize basımı yapılması için değil, vize başvuru yapma hakkı edinmeniz için ödenir.

Almanya vize başvurularınızın sonucu olumlu ya da olumsuz olsun Konsolosluğun vize harç ücreti ve İdata hizmet ücreti iade edilmemektedir.

Almanya Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

Almanya vize reddi pasaporta işlenir. Diğer bir deyişle vize başvuru sahibinin pasaport, kimlik ve biyometrik bilgileri Schengen veri tabanında saklı tutulur.

Almanya Vize Reddi Sonrası Pasaport Değişikliği Yapılması Halinde Yeniden Vize Alınabilir Mi?

Hayır. Almanya vize reddi sonrası pasaport değişikliği yapılarak yeniden vize onayı alınamaz. Almanya Konsolosluklar vize retlerini başvuru sahibinin Schengen bilgi sisteminde bulunan biyometrik verilerinden kontrol etmektedir. Dolayısıyla vize reddi sonrası pasaport değişikliği yapılarak tekrardan vize alınması istisnai durumlar dışında mümkün değildir.

Bu durum Konsolosluğu yanıltmaya yönelik bir durumdur ve Almanya vize başvurunuz 12. madde gerekçe gösterilerek reddedilebilir.

Almanya Vize Reddi Ne Zaman Silinir?

Almanya vize retlerinin sistemde silinme süresi genel anlamda 5 yıldır. Bu süre biyometrik bilgilerinizin Schengen Bilgi Sisteminde 5 yıl saklanması ile aynıdır.

Ayrıca vize reddi sonrası tekrardan bize başvurusu yapmış ve vize onayı almış vatandaşlarımızın vize retleri de sistemden silinmiş olacaktır.

2 Kere Almanya Vize Reddi Alanlar Yeniden Vize Alabilir Mi?

2 kere Almanya vize reddi alan vatandaşlarımız ret sebebine, durumlarına ve seyahat amaçlarına bağlı olarak vize onayı alabilirler. Başvuru sahibinin sosyal durumunda her hangi bir değişiklik yoksa Konsolosluk vize başvurularınızı 2 kere 13. Maddeyi gerekçe göstererek reddetmişse tekrardan vize almanız zor olacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” 2 Kere Vize Reddi ” yazımızı okumanızı öneririz.

Değerli ziyaretçilerimiz, Almaya vize reddi itiraz nasıl yapılır? yazımızın burada onuna geldik. Vize reddine itiraz işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ” Vize Reddi Danışmanlık Hizmeti ” yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader