Almanya İş Arama Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, Almanya iş arama vizesi uygulamaları üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.
Almanya vize uygulamalarında artık Konsolosluğun yeni bir vize kategorisi bulunmaktadır. Almanya Konsolosluğunun yeni vize kategorisinin adı: Almanya’da iş arama vizesi.

  • Almanya iş arama vizesi nedir?
  • Almanya iş arama vizesinden kimler yararlanabilir?
  • Almanya iş arama vizesi için üniversite mezunu olmak zorunlu mu?
  • Almanya iş arama vizesi için gerekli evraklar.

Almanya Konsolosluğunun yeni vize kategorisi üniversite mezunlarına Almanya’da kısa süreliğine iş arama imkanı tanıyacak.
Alman Konsolosluğun resmi web sayfasında yayınlamış olduğu checklist aşağıdaki evraklardan oluşmaktadır.

Bilgi Notu No 32: Almanya İş Arama 2018

Almanya, nitelikli iş gücünün ülkeye yerleşmesine büyük önem vermektedir. Almanya’da iş arama amaçlı verilen vizeyle, yüksek öğrenim diploması olan yabancılar, Almanya’da en fazla 6 aylığına kalifikasyonlarına uygun bir iş arayabilirler.

20 No’lu Bilgi Notu’nu Mutlaka Okuyunuz.

Almanya İş Arama Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya’da iş arama vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen belgelerin aslını ve ikişer adet fotokopilerini ibraz etmeniz gerekmektedir.

Almanya İş Arama Vizesi Checklist

1. Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış 2 adet başvuru formu ve İkamet Yasası’nın 54. Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre başvuru sahibinin el yazısıyla imzalanmış 1 adet açıklama yazısı

2. Pasaport (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

3. 2 adet vesikalık fotoğraf (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

4. Mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, karneler, diplomalar vs.
Alman yüksek öğrenim diploması veya tanınmış yabancı yükse öğrenim diploması veya Alman yüksek öğrenim diplomasıyla kıyaslanabilir bir yabancı yüksek öğrenim diploması Yabancı yükseköğrenim diplomanızın tanınmış veya kıyaslanabilir olup olmadığını, ANABIN veri tabanında sorgulayabilirsiniz: http://anabin.kmk.org (sadece Almanca).

5. Başvurunuza aşağıdaki belgeleri ekleyiniz: Mezun olduğunuz yüksek okul/üniversitenin ANABIN’de “H+” ile değerlendirildiğini gösterir belge

6. Mezuniyet belgenizin „eşdeğer“ kategorisinde yer aldığını gösterir belge. Lütfen diplomanıza uygun mezuniyet belgesini belirttiğinizden emin olunuz. Tezsiz yüksek lisans mezuniyetiniz denk olmayabilir, bu durumda mutlaka diploma supplement belgenizi de ibraz ediniz. Lisans mezuniyetiniz ANABIN denklik şartlarına uygun ise, başvuru için yeterlidir.
Doktorlarda yabancı yüksek öğrenim diplomasının kıyaslanabilirliği,

Almanya İş Arama Vizesi: Federal Tıp Doktorları İçin

Yönetmeliğinin (BÖA)10. maddesi uyarınca doktorluk mesleğinin icrası için verilen izinle (Approbation) teyit edilmiş olmaktadır. Doktorlarda ve sağlık sektörü çalışanlarında, Almanya’da iş arama vizesi yalnızca Federal Tıp Doktorları Yönetmeliğince (BÖA) verilmiş (ya da verileceği kanıtlanmış) çalışma izni ibraz edildiğinde onaylanabilir.

7. Almanya’da İş arama planınızla ilgili bilgilerin bulunduğu motivasyon yazısı (iş sektörü, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.)

Eğer varsa: İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösterir belgeler
Geçiminizi sağlayabildiğiniz gösteren belge (örneğin hesap ekstreleri)
İkamet Yasası’nın 66.-68. maddeleri uyarınca, Almanya’da Yabancılar Dairesi’nde düzenlenmiş olan bir taahhütnameyi ibraz ettiğinizde, üzerinde ikamet amacı olarak “iş arama” ve “maddi yeterlilik kanıtlanmıştır” notlarının bulunması gerekmektedir. “Maddi yeterlilik inandırıcı bulunmuştur” notu genelde yeterli değildir. Bloke hesabı açma opsiyonu da mevcuttur.

(bkz. 25 no`lu Bilgi Notu)

8. Sağlık sigortası: A/T 11 belgesi. Eğer bu belge yoksa, seyahat sağlık sigortası (bkz. 1a no’lu Bilgi Notu)

Önemli Notlar

– Almanya’da iş arama vizesine başvuru yaparken Almanya’da çoğu iş yerinde Almanca dil bilgisinin gerekli olduğunu dikkate alınız.

Almanya’da iş arama vizesi ile Almanya’ya seyahat ettiniz ve bu vize ile iş bulabildiğinizde, Almanya’dan çıkış yapmak zorunda kalmayacaksınız. Gerekli olan oturma izni veya AB Mavi Kart için doğrudan Almanya’da başvuruda bulunabilirsiniz.

– Almanya’da iş arama vizesi ile amaçlı ikamet süresince, kazanç getiren bir işte çalışmak yasaktır. İkametinizin asıl amacı Almanya’da iş aramak olmalıdır. Ancak bunun yanı sıra bir dil kursuna katılabilirsiniz.

Yabancı uyruklu vasıflı çalışanlara yönelik portalde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz: www.make-it-ingermany.com.

Alman Konsolosluğu vize bölümü ek evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır. Bilgi notunun içerdiği bilgiler, oluşturulduğu tarihte güncel olan bilgileri yansıtmaktadır.


Almanya vizesi hakkında diğer bilgiler için tıklayın.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader