Schengen Vizesi Parmak İzi

Değerli ziyaretçilerimiz
Bu yazımızda Schengen vizesi parmak izi uygulamalarındaki değişikliklerden bahsedeceğiz.

AB Vize Politikasında hareketli günler.
Schengen vize uygulamalarında güvenlik önlemleri arttırılıyor.
Schengen vizesinde parmak izi uygulaması değişiyor mu?
VIS siteminde yeni değişiklikler olabilir.
Schengen vize mevzuatına yansıyacak güvenlik uygulamaları neleri kapsıyor?
Hangi mevzuat değişecek?


Schengen Vizesi Parmak İzi Sisteminde Güvenlik Önlemi Artıyor

AB Vize Politikası: Komisyon, AB’nin dış sınırlarını daha iyi güvence altına almak için Vize Bilgi Sistemini yükseltti.

Komisyon bugün, gelişen güvenlik ve göç zorluklarına daha iyi yanıt vermek ve AB’nin dış sınır yönetimini iyileştirmek amacıyla Schengen vizesi için başvuran kişiler hakkında bilgi içeren veritabanı olan Visa Information System’i (VIS) yükseltmeyi teklif ediyor.

Yeni Sistemde Neler Değişiyor

Önerilen değişiklikler vize başvuru sahipleri hakkında daha ayrıntılı geçmiş kontrolü yapılmasını sağlayacaktır; Üye Devletler arasında daha iyi bilgi alışverişi yaparak güvenlik bilgi boşluklarını kapatmak; ve AB genelindeki diğer veritabanlarıyla tam birlikte çalışabilirliği sağlamak.

Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos şunları söyledi: “Her yıl milyonlarca AB üyesi olmayan vatandaş, AB’ye kısa bir süre için veya daha uzun bir süre için vize ile giriyor.

Vize Bilgi Sisteminin iyileştirilmesiyle bilgi sistemlerimizdeki kör noktaları ortadan kaldıracağız. Vize makamlarına ve sınır muhafızlarına işlerini düzgün bir şekilde yapmaları için gereken bilgileri vereceğiz. Suçluların ve potansiyel teröristlerin Avrupa’ya fark edilmeden gelememesi gerekir. Avrupa bir kale değil. Sınırlarımızdan kimlerin geçtiğini bilmeye ihtiyacımız var. Avrupa vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve AB’ye seyahat edenlerin hareketliliğini engellememekle birlikte koruyan bir Avrupa inşa etmek bizim sorumluluğumuzdur. ”

Vize Bilgi Sistemi (VIS)

AB dış sınırlarındaki sınır muhafızlarını dünyadaki Üye Devletlerin konsolosluklarıyla birleştiren bir AB veritabanıdır. Sınır koruyucularının güvenlik riski oluşturabilecek yolcuları tespit etmesine izin verecektir. Kısa süreli Schengen vizesi için başvuru sahipleri hakkında temel bilgiler içeren vize veren makamlara bilgi verecektir.

Günümüzün önerisi, VIS’in kapsamını genişletmektedir – özellikle sisteme uzun süreli vize ve oturma izinleri ekleyerek – veri koruma kurallarına tam olarak, bu yetkililerin ihtiyaç duydukları bilgiye ihtiyaç duyduklarında sahip olmalarını sağlamak için.

Teklif, ortak AB vize politikasının reformunun ikinci adımı ve Mart 2018’de Komisyon tarafından sunulan Vize Kanunu’nda yapılan değişiklikleri takip ediyor .

Yeni Sistemle Güvenliği Artırmak ve Bilgi Boşluklarını Kapatmak

Önerilen VIS veritabanının yükseltilmesi, aşağıdaki önlemlerle iç güvenliği artıracak ve sınır yönetimini geliştirecektir:

Tüm veritabanlarında gelişmiş güvenlik kontrolleri: VIS’de kaydedilen tüm vize başvuruları, yeni kurulan Giriş-Çıkış Sistemi (EES), Schengen Bilgi Sistemi (SIS) gibi güvenlik ve göç için diğer tüm AB bilgi sistemlerine karşı otomatik olarak kontrol edilecektir.

Avrupa Sabıka Kayıtları Bilgi Sistemi (ECRIS), Tek Bir Arama Portalı yoluyla. Bu zorunlu çapraz denetim, başvuru sahiplerini birden fazla kimlik kullanarak tespit edecek ve güvenlik veya düzensiz göç riski taşıyan kişileri tespit edecektir;

Daha iyi veri ve bilgi alışverişi:

Halen AB düzeyinde uzun süreli vize ve oturma izinleri konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Önerilen güncellemeler, VIS’in bu tür bilgileri içerecek şekilde kapsamını genişletecektir.

Bu, sınır muhafızlarının, Schengen dış sınırlarını geçmek için kullanılan uzun süreli vize veya oturma izninin geçerli olup olmadığını ve meşru sahibinin elinde olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilmesini sağlar – önemli bir güvenlik açığı kapatılması

Daha verimli iade prosedürleri:

Bundan böyle vize başvuru sahibinin seyahat belgesinin kopyaları da VIS veritabanına eklenecektir.

Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı personelinin VIS’e erişim yetkisi ile birlikte bu önlem, belgesiz düzensiz göçmenlerin tespit edilmesini ve yeniden kabul edilmesini kolaylaştıracak, böylece AB’nin geri dönüş politikasının etkinliğini artıracak;

Suçu kovuşturma ve önleme kapasitesi güçlendirildi:

Yasa uygulayıcı makamlar ve Europol artık, katı koşullar altında ve AB’nin veri korumasına tam olarak uygun olarak, terör suçlarının veya diğer ciddi suçların önlenmesi, tespit edilmesi veya soruşturulması için VIS’e daha yapısal bir erişime sahip olacaklar.

VIS’e erişim aynı zamanda kayıp veya kaçırılmış kişileri ve insan ticareti mağdurlarını aramak veya tespit etmek amacıyla kanun uygulayıcı makamlara da açılacaktır.


Schengen Vizesi Parmak İzi Sistemi Sonraki Adımlar

Eu-LISA, yükseltilmiş VIS veritabanının geliştirilmesinden ve yönetiminden sorumlu olan AB Ajansı olacaktır.

AB vize politikası reformunun son unsuru olan Komisyon, Avrupa Parlamentosu ve Konseyine yasal süreçlerini mümkün olan en kısa sürede kapatmaya ve kalan bilgi boşluklarını kapatmaya ve meşru ziyaretçiler için AB’ye seyahat etmeyi kolaylaştırmaya çağırmaktadır.

Ortak AB vize politikası, AB ekonomisine ve büyüme ve kültürlerarası bağlantılar ve diyaloga katkıda bulunacak şekilde turizm ve iş amaçlı AB’ye seyahat etmeyi kolaylaştırır. Sadece 2016’da, kısa süreli ziyaretler için yaklaşık 14 milyon Schengen vizesi verildi (Schengen vizeleriyle ilgili en son istatistiklere bakınız ).

2010 yılında Vize Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden bu yana, vize politikasının işleyiş ortamı büyük ölçüde değişmiştir.

Son yıllarda, AB yeni göç ve güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalmıştır. Eylül 2017 , Komisyon AB’nin ortak vize politikası modernize nasıl fikir ile öne çıkıyor edeceğini açıkladı.

Komisyon, 2018 tarihli Çalışma Programında Vize Kodunun revize edilmesini önerdiğini ve bu taahhüt üzerine Mart 2018’de teslim edildiğini doğruladı .

Aynı zamanda, AB bilgi boşluklarını kapatmak ve iç güvenliği artırmak için güvenlik ve sınır yönetimi için bilgi sistemlerini geliştiriyor. Haziran 2017’deki Konsey sonuçlarının ardından , Komisyon Aralık 2017’de AB bilgi sistemlerinin daha verimli ve akıllı bir şekilde birlikte çalışması için bir öneri sundu.

Bugünün önerisi VIS’i yükseltti ve sistemin sınır ve göç yönetimi için diğer AB veritabanlarıyla tam olarak birlikte çalışabilmesi için temel oluşturuyor.

Schengen vizesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Schengen vize raporları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

schengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader