İspanya Vizesi Almak Kolay Mı?

Değerli ziyaretçilerimiz, İspanya vizesi almak kolay mı? Konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

İspanya vizesi, düzenli bir gelire sahip, Schengen seyahat geçmişi bulunan ve vize prosedürlerini eksiksiz yerine getirebilen kişiler için alınması kolay bir vizedir.

İspanya Konsoloslukları ikna edici seyahat planı sunabilen, eski Schengen vizelerini doğru kullanmış ve banka hesabında seyahat için yeterli bakiye bulunduran kişilere genel anlamda kolay vize vermektedir.

İspanya vizesinin kolay alınmasının nedeni; ana destinasyon bir turizm ülkesi olmasıdır. Yurt dışına ilk defa çıkacak kişilerin gerçek bir seyahat nedeni yoksa Norveç, Danimarka veya İsviçre’ye yapacakları seyahat talebi konsolosluklar tarafından inandırıcı bulunmayabilir ancak Barcelona, Madrid, Sevilla gibi şehirlere sahip İspanya’ya seyahat edecek kişilerin seyahat planı inandırıcı bulunabilmektedir. Bu sebeple İspanya’nın ana destinasyon bir turizm ülkesi olması, Türkiye’ye coğrafi olarak yakın olması, tarihi ve kültürel mirası zengin bir ülke olması  İspanya vizesine kolay erişilmesini sağlamaktadır.

İspanya vizesini kolay almanın yolu:

 1. Mümkün olduğunca İspanya vize danışmanlık firmalarından hizmet almalı,
 2. İspanya vize başvuru merkezinin katı vize prosedürlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalı,
 3. En az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor olmaya özen gösterilmeli,
 4. Banka hesaplarında seyahati finanse edecek miktarda para bulundurmaya dikkat etmeli,
 5. İlk yurt dışı deneyiminiz ise yalnız seyahat etmemeli,
 6. Varsa eski Schengen, Amerika, İngiltere, Japonya ve Kanada vizelerinin kopyası başvuru dosyasına eklenmeli
 7. Mümkün ise iptal edilebilir, gerçek otel ve uçak bileti rezervasyonu ile vize başvurunuzu yapmalısınız.

İspanya Vizesi Almak Kimler İçin Zor?

Kolay alınan Schengen vizeleri arasında yer alan İspanya vizesi bazı durumda olan kişiler için alınması zor vizeler arasında yer almaktadır.

Aşağıda belirtilen durumda olan kişiler için İspanya vizesi almak nispeten daha zor olacaktır:

 • İşe yeni başlamış ve mavi yakalı meslek koduna sahip kişiler,
 • Düzenli bir geliri olmayan veya kazancını ispat edemeyen kişiler,
 • Kısa süre içerisinde Schengen vize başvurusu reddedilmiş kişiler,
 • Çalıştığı iş yerinden evrak alamayan kişiler,
 • İlk yurt dışı seyahatini yalnız seyahat edecek şekilde planlayanlar,
 • Banka hesabında bloke olan ve banka hesap özeti sunamayan kişiler,
 • Haklı bir gerekçe sunmadan uzun süreli seyahat planı sunan,
 • Karışık bir vize başvuru dosyası ile başvuru yapan kişiler için İspanya vizesi almak zor olacaktır.

İspanya Turistik (Schengen) Vize Almak Kolay Mı?

İspanya turistik vizesini almak birçok ülkenin turistik vizesini almaya oranla daha kolaydır. Bunun nedeni İspanya’nın tıpkı Yunanistan, İtalya ve Fransa gibi ana destinasyon, her yıl milyonlarca turist ağırlayan ülkeler arasına yer almasıdır. İyi bir seyahat planı yabancıların bu ülkeye turistik seyahat etme isteği Konsolosluk tarafından her zaman anlaşılır karşılanmaktadır.

Yapılması gereken:

 • İspanya turistik vize işlemlerine seyahat tarihinden en geç 3 ay önce başlanmış olmalı (çünkü konsolosluk seyahat ile randevu tarihi arasında en az 3 hafta süre bulunmasını ister)
 • Toplam seyahat süresi 1 haftayı geçmemeli,
 • Birlikte seyahat edilecek kişilerin geçerli vize veya yeşil pasaport kopyaları başvuru dosyasına eklenmeli,
 • Birlikte seyahat edilecek kişilerin isimleri otel ve uçak rezervasyonlarında yer almalı,
 • Vize dilekçesinde birlikte seyahat edilecek kişilerin bilgilerine yer verilmeli,
 • Vize başvuruları ikamet edilen şehre hizmet veren vize başvuru merkezine yapılmalı,
 • İspanya vize başvuru belgeleri eksiksiz ve randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde hazırlanmış olmalı.
 • Dilekçe, öğrenci belgesi gibi evraklar İngilizce sunulmalı,
 • Dilekçelere imza dışında kalemle müdahale edilmemelidir.

Davetiye ile İspanya Vizesi Almak Kolay Mı?

Davetiye ile İspanya vizesi almak kolay mı? sorusunu yazımızın devamında detaylıca yanıtlamaya çalışacağız. Davetiye ile İspanya vizesi almak başvuru sahibinin durumuna göre hem kolay aynı zamanda hem de zordur.

Davetiye ile İspanya vizesini almayı kolaylaştıran faktör davetiyenin kimden geldiği ve aynı zamanda başvuru sahibinin durumu ile alakalıdır.

Davetiye bir kurumdan veya yakın bir akrabadan geliyorsa davet eden kişi ile yakınlık bağınızı ispat edebiliyorsanız davetiyeli İspanya vizesi almak kolay olacaktır. Ancak davetiye İspanya’da yaşayan partnerinizden geliyor ve sizi Türkiye’ye bağlayıcı etkenler zayıf ise davetiye ile İspanya vizesi almanız zor olacaktır.

Davetiye ile İspanya vizesini kolay alabilmek için Türkiye’de iyi bir işe sahip olmalı veya aynı iş yerinde uzun süredir çalışıyor olmaya özen göstermelisiniz.

Davetiye sadece seyahat amacınıza yönelik bir belgedir ve vize işlemlerinde sizlere büyük bir avantaj sağlamamaktadır.

Konsolosluklar vize başvurularında her zaman başvuru sahibinin durumunu değerlendirmektedir. Bu sebeple İspanya vizesi için davetiye almış olsanız bile Konsolosluk düzenli gelirlerinizi, birikimlerinizi ve seyahatinizin inandırıcılığını değerlendirmeye alacaktır.

Vize Reddi Sonrası İspanya’dan Vize Almak Kolay Olur Mu?

Herhangi bir Schengen Konsolosluğuna yapmış olduğunuz vize başvurusu reddedilmişse ve bu vize reddi sonrası İspanya Konsolosluklarına yeni vize başvurusu yapacaksanız başvurunuz ciddi bir incelenme olmadan otomatikman reddedilebilmektedir.

Schengen ülkeleri (27 ülke) Schengen vize başvurularında ortak veri tabanı sistemi kullanmaktadır. Dolayısı ile bir Schengen Konsolosluğu’ndan almış olduğunuz vize reddi İspanya Konsoloslukları tarafından da görünecektir. Her ne kadar pasaportunuza vize reddi kaşesi vurulmamış da olsa vermiş olduğunuz biyometri beyanı Schengen veri tabanında 5 yıl saklanmaktadır. Ancak yine de vize reddi sonrası İspanya vizesi almak şartlarında uygun olması halinde zor olmayacaktır.

Örneğin: Almanya vize reddi aldınız ve bu vize reddinden 4-5 ay sonra İspanya’ya ticari, kongre gibi bir amaçla seyahat edecekseniz inandırıcı bir seyahat planı sunduğunuz için Schengen vize reddi sonrası İspanya’dan vize almanız kolay olacaktır. Ancak Almanya’dan veya Fransa’dan vize reddi aldınız ve akabinde durumunuzda ciddi bir düzenleme yapmadan İspanya vizesine başvuru yapacaksanız vize başvurunuzun reddedilme ihtimali yüksek olacaktır.

Vize reddi sonrası İspanya’dan kolay vize almak istiyorsanız öncelikle uzun süredir düzenli bir gelire sahip olmalı, vize reddi sonrası İspanya’dan vize talep etme isteğinizi gerekçelendirmeli (fuar, ziyaret, kültürel etkinlik) ve kapsamlı bir vize başvuru dosyası hazırlamalısınız.

Asgari Ücretli Kişilere İspanya Kolay Vize Verir Mi?

Asgari ücretli kişiler en az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorsa, SGK işe girişinde beyaz yakalı bir meslek kodu bulunuyorsa, maaş ödemeleri başvuru sahibinin banka hesabına yatıyorsa doğru vize başvurusu ile asgari ücretli kişilerin İspanya Konsolosluklarından  kolay vize almaları söz konusu olabilmektedir.

Burada önemli olan asgari ücretli kişinin uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyor olması, mümkünse evli olması ve banka hesabında uzun süredir duran birikimlerinin olması olacaktır.

Çalışmayan Kişiler İspanya’dan Kolay Vize Alabilir Mi?

Çalışmayan kişiler birinci derece yakın akrabası olan anne, baba veya eşlerini sponsor göstererek Konsolosluğu’nda uygun bulması durumunda İspanya’dan kolay vize alabileceklerdir. Ancak burada önemli olan çalışmayan kişiyi Türkiye’ye bağlayıcı etkenler olacaktır.

Çalışmayan kişi orta yaşlarda olup uzun süredir çalışmıyorsa, gerdi bırakacağı bir ailesi yoksa ve çalışmayan kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkul veya araç yoksa çalışmayan kişiler için İspanya vizesi almak kolay mı? diye sorarsanız SaltVisa olarak zor deriz. Konsolosluklar bu durumda olan çalışmayan kişiyi potansiyel göçmen olarak değerlendirip vize başvurusunu reddedebilir.

Değerli ziyaretçilerimiz, İspanya vizesi almak kolay mı? yazımızın burada sonuna geldik. Vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için İletişim sayfamızı kullanarak yetkililerimizle görüşebilirsiniz.

ispanya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader