İspanya Vizesi Nasıl Alınır

Değerli ziyaretçilerimiz İspanya vizesi nasıl alınır? İspanya Konsolosluğu’nun vize şartları nedir? Schengen Konsoloslukları arasında en zor konsolosluklar arasında yer alan İspanya Konsolosluğu’nun vize şartlarını sizler için araştırdık. İyi okumalar diliyoruz…

Sayfamızın devamında:

  • İspanya vize işlemleri,
  • İspanya vizesi için gerekli evrakları 2024,
  • İspanya turistik, ticari ve ziyaret vizelerini,
  • İspanya vize ücretlerini,
  • İspanya vize çıkış sürelerini,
  • İspanya vize randevusunu,
  • BLS İnternational İspanya vize başvuru merkezi hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır? Kurallar Neler?

İspanya vizesi, İspanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızı ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancılar için geçerli bir husustur.

Türkiye Cumhuriyet devletinin Yeşil, Gri ve Siyah (kırmızı) pasaportlarına sahip vatandaşlarımız ise 6 ay içerisinde 3 aylık konaklama süresini ihlal etmeme şartıyla İspanya C tipi Schengen vize işlemlerinden muaf tutulacaklardır.

İspanya, 27 Schengen üye ülkesi arasında en çok vize talep edilen vatandaşlarımızın turistik, iş ve eğitim amacıyla en çok seyahat ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısı ile İspanya vizesine çeşitli gerekçelerle başvuru yapabilirsiniz.

Şimdi İspanya vizesi ve İspanya Konsoloslukları ile alakalı bazı karakteristik özellikleri sizlerle paylaşmayı isteriz.

İspanya Konsoloslukları schengen Konsoloslukları arasında en titiz konsolosluklar arasında yer almaktadır. İspanya Konsoloslukları vize başvurularında sunulacak evrakların detaylarına oldukça önem veren bir konsolosluktur ve talep ettiği özellikleri bulundurmayan evraklarla vize başvurularını kabul etmemektedir. Dolayısı ile İspanya vize başvurusunda bulunurken checklistte yazan ve hazırladığınız tüm evrakların ayrıntıları karşıladığından emin olun.

Diğer yandan ise İspanya Konsoloslukları uzun süreli Schengen vize veren konsolosluklar arasında yer almamaktadır.

İspanya Konsoloslukları genel anlamda İspanya seyahat geçmişiniz yok ancak Schengen seyahat geçmişiniz fazla ise 1 aylık veya 3 aylık Schengen vize onayları verebilmektedir. Dolayısı ile uzun süreli Schengen vize müracaatları için İspanya konsoloslukları doğru konsolosluklar arasında yer almaz.

İspanya vize başvurularında bulunacak vatandaşlarımızı başvurularını Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya şehirlerinde bulunan vize başvuru merkezlerine gerçekleştirebileceklerdir.

Haftanın belirli günlerinde ise İspanya Konsoloslukları randevu ile vize başvurularını aracısız olarak kabul etmektedir.

İspanya Vize Başvuru Merkezi: BLS İnternational

İspanya vize başvuruları için konsolosluğun yetkili aracı kurumu BLS international firmasıdır.

İspanya konsolosluğu kısa süreli C tipi vize başvuruları için eski aracı kurum VFS Global ile anlaşmasını 16.12.2016 tarihinde aldığı karar ile devam ettirmemiştir.

Resmi açıklama için tıklayın.

İspanya vize başvurularında yeni aracı kurum 17.12.2016 tarihi itibariyle BLS İnternational olmuştur.

İspanya kısa süreli vize başvurularının Konsolosluk adına kabulü, vize ücretlerinin Konsolosluk adına tahsili, pasaportların dağıtımı ve konsolosluk randevularının verilmesi hususunda yeni aracı kurum olarak BLS İnternational olmuştur.

İspanya vize başvurularınızı İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da bulunan BLS ofislerinden yapabilirsiniz.

İspanya Vize Randevusu

İspanya vize randevusu İspanya Konsolosluğu’nun resmi vize başvuru merkezi BLS İnternational web sayfasından alınacaktır. İspanya Konsoloslukları vize başvuruları için istisnai durumlar hariç randevu vermemektedir. İspanya vize randevusu almak için BLS web sayfasını ziyaret edin ve seyahatiniz ile randevu tarihiniz arasında gerekli sürenin bulunduğuna emin olarak randevunuzu alın.

Ailece yapılacak vize başvurularında tüm aile bireyleri için randevu oluşturmayı unutmayın.

Grup halinde vize başvurusunda bulunacaksanız önce BLS İnternational çağrı merkezini aramanızı tavsiye ederiz.

Randevu dokümanın vize başvuru dosyalarına eklenmesi zorunludur. Randevusu olan ancak randevu dokümanı olmayan vize başvuru dosyaları işleme kabul edilmeyebilir.

İspanya vize randevusu almak için tıklayın.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvuru formu Schengen makamları ve İspanya Konsoloslukları tarafından hazırlanmış bir belgedir.

İspanya vize başvuru formu, vize başvurusunda bulunacak başvuru sahipleri hakkında bilgi edinme amacıyla hazırlanmıştır. Vize başvuru formunda sorulan ana hatlarıyla 27 Schengen üye ülkesinin vize başvuru formlarında sorulan sorularla aynıdır. Ancak her Schengen vize başvurusunda ilgili ülkenin vize başvuru formları kullanılmalıdır.

İspanya konsoloslukları şimdilik online ortamda, çevrimiçi olarak doldurulan vize başvuru formu sistemine geçmemiştir. Dolayısı ile 02 Şubat 2020 tarihinde geçtiği yeni Schengen uygulamalarında geçerli olacak yeni formu bilgisayarınızın masa üstüne indirerek kalemle veya bilgisayarınızda PDF düzenlemesi yaparak doldurabilirsiniz.

İspanya vize başvuru formları İngilizce, İspanyolca ve Türkçe olarak doldurulabilir.

İspanya İngilizce Yeni Vize Başvuru Formu 2024


İspanya Türkçe Yeni Vize Başvuru Formu

İspanya Vizesi Nasıl Alınır / 2024 Yılının Evrak ve Belgeleri

İspanya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahiplerinin mesleki durumuna, vize başvurusunda bulunulacak şehre ve başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir.

İspanya Konsoloslukları başvuru sahiplerinden sunmuş oldukları evrakları yeninden sunmasını veya evrak listesinde bulunmayan yeni evraklar hazırlamasını talep edebilir.

Henüz çalışmayan, öğrenci, ev hanımı veya üniversiteden yeni mezun olmuş vize başvuru sahipleri İspanya’ya yapacakları seyahatleri için birinci derece yakın akrabası olan anne ve babalarını sponsor göstererek vize müracaatlarında bulunabilirler. 18 yaşını geçmiş öğrencilerin İspanya vize başvurularında şahsi banka hesap dökümlerini son 3 aylık bankadan onaylı olacak şekilde sunmaları zorunludur.

İspanya vizesi için gerekli evrakları hazırlarken evraklarınızın talep edilen özellikleri karşıladığından emin olmayı unutmayınız.

Ayrıca akıllı telefonlara fotoğrafı çekilmiş belgeler vize başvuruları için kabul edilmemektedir. Sunacak olduğunuz evraklar yeni tarihli, orijinal / fotokopi olacak şekilde sunulmalıdır. Vize başvurularında sunulacak SGK hizmet dökümleri e devletle il alınmış ise randevu tarihinden son 7 gün içerisinde alınmış olmalıdır.

İspanya Konsolosluklarına hitaben yazacağınız vize dilekçeleri İngilizce yazılmalıdır. Türkçe vize talep dilekçeleri kabul edilmez.

İspanya vizesi için zorunlu evraklar arasında yer alan otel ve uçak bileti rezervasyonları e-posta çıktısı olarak kabul edilmez. Otel ve uçak bileti rezervasyonları PDF formatında yazdırılabilir seçenek kullanılarak çıktısı alınmalı belgelerin İngilizcesi sunulmalıdır.

18 yaş altı vize başvuru sahiplerinin başvuru formları hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır.

İspanya vizesine başvuru yapacak öğrenciler öğrenci belgelerini mutlaka e devlet üzerinden barkodlu olacak şekilde ve randevu tarihinden son 7 gün içerisinde alınmış olmalıdır.

İspanya Vize Ücretleri 2024 – Yeni Vize Fiyatları

İspanya Konsolosluğu diğer Schengen ülkelerinden de olduğu üzere 2 Şubat 2020 tarihinde vize ücretlerine zam geldiğini açıklamıştır.

2024 yılında geçerli olacak Yeni zamlı İspanya Schengen vize ücretleri şöyle:

İspanya konsolosluğu vize harç bedeli: 85 USD

İspanya vize başvuru merkezi BLS işlem ücreti: 18 USD

Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cape Verde (Yeşil Burun) Gürcistan, Moldova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşları için 2024 İspanya Konsolosluklarının vize harç ücreti: 37 USD

6-12 Yaş üstü çocuklar için İspanya Konsolosluğu vize harç ücreti 43 USD

0-6 yaş arası çocuklardan İspanya Konsoloslukları ve İspanya vize başvuru merkezleri ücret talep etmemektedir.

Vize reddi durumlarında ödenmiş olan vize ücretleri ve evraklar iade edilmemektedir.

İspanya Vize Başvurularının Sonuçlanma Süreleri

İspanya vize başvuruları randevu tarihinden sonra 2 ile 4 haftada sonuçlanmaktadır. Ancak bu süreler tahmini sürelerdir. Konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde uzayabilmektedir.

Öte yandan İspanya vize başvurularında en önemli husus vize başvurularının sonuçlanma süresi değildir. İspanya Konsoloslukları bir vize başvuru dosyasının işleme kabul edilebilmesi için randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında İstanbul ve Ankara’da turistik seyahatler de 17 takvim günü,

Ticari seyahatler de 15 takvim günü,

Antalya, İzmir vize başvurularında ise 21 takvim günü süre bulunmasını zorunlu tutmaktadır. Aksi takdirde yapılacak olan vize başvuruları kabul edilmez.

Yabancı pasaportlarla yapılan İspanya vize başvurularında işlem sonuçlanma süreleri daha uzun olabilir. Bilhassa Irak, Suriye, Afganistan, Libya pasaportlarına sahip başvuru sahiplerinin İspanya vize başvuruları için kesin süreler verilmeyebilir.

Ayrıca eksik evrak durumlarında İspanya vize başvurularının sonuçlanma süreleri uzayacaktır.

İspanya vizesine en erken vize başvuru yapma süresi seyahat tarihinden 6 ay önce,

Gemici vizesi alacak kişiler için ise en erken vize başvuru yapma süresi seyahat tarihlerinden en geç 9 ay öncesidir.

İspanya Konsolosluklarının ve BLS İnternational’ın 2024 Yılında Kapalı Olduğu Günler

01 Ocak 2024 Çarşamba Yeni Yıl
06 Ocak 2024 Pazartesi Epifani
10 Nisan 2024 Cuma Kutsal Cuma
23 Nisan 2024 Perşembe Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs 2024 Cuma İşçi Bayramı
19 Mayıs 2024 Salı Gençlik ve Spor Bayramı
25 Mayıs 2024 Pazartesi Ramazan Bayramı
26 Mayıs 2024 Salı Ramazan Bayramı
31 Temmuz 2024 Cuma Kurban Bayramı
03 Ağustos 2024 Pazartesi Kurban Bayramı
12 Ekim 2024 Pazartesi İspanya Ulusal Günü
29 Ekim 2024 Perşembe Cumhuriyet Bayramı
07 Aralık 2024 Pazartesi Anayasa Günü
25 Aralık 2024 Cuma Noel
     
ispanya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader