Emekliler İçin İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Emekliler için İtalya vizesi prosedürleri üzerine hazırladığımız yazımızda önemli konuları bulacaksınız. İtalya vizesi için başvuru gerçekleştirecek emekliler vize başvuruları için diğer meslek gruplarına oranla daha az evrak hazırlamaktadır.

Ayrıca İtalya vizesine emeklilik üzerinden başvuru yapılması Konsolosluğun vize başvuru dosyası hakkında daha kolay karar vermesini sağlayan bir etkendir. Bu sebeple İtalya vizesine emekli olarak başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının daha kolay bir vize süreci geçireceklerini söyleyebilirsiniz.

Emekliler İçin İtalya Vize İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

İtalya Konsolosluklarının emekliler için vize şartları diğer meslek gruplarına sunulan vize şartları ile aynıdır. Bu doğrultuda emekli vatandaşlarımızı İtalya vize işlemleri için başvuru evraklarını eksiksiz hazırlamalı, vize başvuruları için parmak izi beyanında bulunmalı ve vize ücretini ödemelidir.

İtalya vize başvurularının kabul edilebilmesi için seyahat tarihi ile randevu tarihi arasından en az 15 iş günü aranmaktadır. Bu sürenin Antalya, Gaziantep, Trabzon ve Bursa’dan yapılacak İtalya vize başvurularında daha fazla olması talep edilebilir.

İtalya Konsoloslukları vize başvurularında belirli bölgelere hizmet vermektedir.

İtalya vize başvurusunu İstanbul’dan yapacak emeklilerin İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet etmeleri gerekmektedir.

İtalya vize başvurusunu Ankara’dan yapacak emeklilerin Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Elâzığ, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari, Van şehirlerinde ikamet etmeleri gerekmektedir.

İtalya vize başvurusunu İzmir’den yapacak emeklilerin İzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya, Nevşehir şehirlerinde ikamet etmeleri gerekmektedir.

Emeklilerin İtalya vize başvurusunu yapabilecekleri şehirler: İstanbul (Esentepe, Altunizade), Bursa, Ankara, İzmir, Trabzon, Antalya ve Gaziantep.

Emeklilerin İtalya vize başvurularında yetkili aracı kurum İdata ve VFS Global’dir. Emeklilerin İstanbul, Bursa ve Trabzon’dan yapacakları İtalya vize başvurularında yetkili vize aracı kurum İdata’dır.

Emeklilerin Ankara ve Gaziantep’ten yapacakları vize başvurularında yetkili vize aracı kurum Vfs Global’dir.

Emeklilerin İzmir ve Antalya’dan yapacakları vize başvurularında yetkili aracı kurum VFS Global’dir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilmektedir. Randevular VFS Global veya İdata web sayfasından alınacaktır. Vize randevuları ücretsizdir.

İtalya vizesi için Konsolosluğa başvuru yapacak emeklilerin vize randevularının temini konusunda yine resmi vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmeleri gerekecektir.

Acil durum dışında emekliler için acil İtalya vizesi seçeneği bulunmamaktadır. Ölüm ve sağlık durumlarında söz konusu durumun ispat edilmesi halinde hızlandırılmış İtalya vizesi alınabilmektedir.

Emekliler İçin İtalya Vize Çeşitleri

Emekliler İçin İtalya Turistik Vize

İtalya’ya turistik amaçlı, tur veya tatil amacıyla seyahat edecek emekli vatandaşlarımız İtalya Konsolosluğunun turistik vize kategorisi için başvuru yapmaları gerekecektir. Bu vize kategorisine yapılacak başvurular için davetiye belgesi gerekmemektedir. İtalya turistik vizesi C tipi vize türü olup, maksimum 90 güne kadar yapılacak kısa süreli seyahatler için düzenlenecek bir vizedir. Verilecek olan İtalya turistik vize bir Schengen vizesidir.

Bu vize ile İtalya’ya giriş yapılmasının ardından vize geçerlilik süresi boyunca Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç ve Yunanistan’a herhangi bir gümrük kontrolü olmaksızın giriş yapılabilecektir.

Emekliler İçin İtalya Ticari Vize

İtalya’ya fuar ziyaret etmek, fuarlarda stant açmak, pazar araştırması yapmak, İtalyan iş ortaklarının ziyaret etmek ve iş amaçlı toplantılarına katılmak üzere vize talep edecek emeklilerin başvuru yapması gereken vize kategorisi İtalya ticari vizesidir.

İtalya ticari vizesi: İtalya’ya maksimum 90 güne kadar seyahat edecek emekliler için düzenlenecektir. Verilecek olan vize İtalya C tipi Schengen vize olacaktır. Bu vize kategorisi için İtalyan şirketlerinden mevzuata uygun davetiye temin edilmesi gerekmektedir. Davetiye belgesine ek olarak davetiyeyi hazırlayan şirket yetkilisinin İtalya kimliğinin veya oturum izninin fotokopisi ve İtalyan şirketinin visura camerale belgesinin fotokopisi de temin edilmelidir.

Emekliler geçerli İtalya ticari Schengen vizesi ile 26 Schengen devletini vize almaları gerekmeksizin ziyaret edebileceklerdir.

Emekliler İçin İtalya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da bulunan abi, abla, kardeş, amca, dayı, hala kısacası aile, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek emekliler İtalya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi içi başvuru yapmaları gerekmektedir.

İtalya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi yine Schengen vize kapsamında değerlendirilen bir diğer kısa süreli Schengen vizesi kategorisidir. Bu vize kategorisine başvuru yapacak emeklilerin ziyaret edecekleri kişiden mevzuata uygun davetiye belgesi temin etmeleri gerekecektir. İtalya ziyaret vizesi almış vatandaşlarımızı bu vizeleri ile İtalya’da yaşayamaz, çalışamaz ve işyeri kuramazlar. Yine alınmış olan vize süreleri mücbir sebepler dışında İtalya’da uzatılamayacaktır.

İtalya Vizesi Emekliler İçin Vize Başvuru Evrakları

emekliler icin italya vizesi evraklari

Emeklilerin İtalya vize başvuruları için 2020 yılında hazırlaması gereken evraklar şöyle:

 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış İtalya Schengen vize başvuru formu
 • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 • 2 adet 35×45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz biometrik vize fotoğrafı
 • Kimlik fotokopisi
 • Pasaportların 2 sayfa, vizeli ve giriş-çıkış kaşeli sayfalarının fotokopileri
 • E devlet ile alınmış barkodlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E devlet ile alınmış barkodlu ikametgâh belgesi
 • En az 30.000 € teminatlı seyahatten 1 gün önce başlayan, bir gün sonra biten orijinal Schengen seyahat sigortası
 • Otel, airbnb rezervasyonu veya mevzuata uygun davetiye
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • E devlet aracılığıyla alınmış barkodlu emeklilik belgesi
 • Emekli maaşın yattığı bankadan alınmış seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış maaş hesabı özet
 • Varsa banka birikim hesaplarının son 3 aylık banka onaylı hesap özeti
 • Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri
 • Emekli olup hala çalışanlar ayrıca iş evraklarını da ibraz etmeleri gerecektir.

İtalya Vizesi Emekliler İçin Vize Başvuru Ücretleri 2020

2 Şubat 2020 tarihi itibariyle İtalya Konsolosluklarının emekliler için vize ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Emekliler için İtalya Konsolosluklarının vize harç bedeli 80 € veya TL karşılığı,
 • Emekliler için İtalya Konsolosluğunun İstanbul vize aracı şirket ücreti (İDATA): 244 TL
 • Emekliler için Ankara, İzmir Konsolosluğunun vize aracı şirketi ücreti (VFS Global): 135 TL

Emekliler İçin İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya vizesi için başvuru yapacak emekliler vize randevularını İtalya vizesi için yetkili vize başvuru merkezlerinin web sayfalarından online ortamda alabileceklerdir.

İtalya vizesi için randevular alacak emekliler başvuru yapacakları şehrin vize başvuru merkezine göre İdata ya da Vfs Global web sayfalarından başvuru sahipleri adına hesap oluşturmalı, e posta hesabına gerek aktivasyon kodu tıklanarak randevu formu doldurulmalıdır.

Emekliler İtalya vizesi için grup halinde başvuru yapmalar halinde açılmış olan tek bir hesap üzerinden diğer başvuru sahipleri içinde randevu oluşturulabilecektir.

Randevu belgesinin çıktısı vize başvuru evraklarının arasına eklenmesi zorunludur. Randevu belgesi olmaksızın yapılmak istenen vize başvuruları kabul edilmemektedir.

İtalya vize randevuları için açılmış çok sayıda sahte web sitesi bulunmaktadır. Vize başvuruları sırasında herhangi bir sorun yaşamamanız için resmî web sayfaları sizlerle paylaşıyoruz.

İtalya vize randevuları için İDATA resmî web sayfası: idata.com.tr/ita

İtalya vize randevuları için VFS Global resmî web sayfası: vfsglobal.com/italy/turkey

Emekliler İçin İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvurusunda bulunacak tüm vize başvuru sahiplerinin meslek grubu fark etmeksizin İtalya vize başvuru formunu doldurmaları zorunludur. Vize başvuru formu olmadan yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.

İtalya devleti, Türkiye’de 3 farklı konsoloslukla temsil edilmektedir. Bu konsolosluklar Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunmaktadır. Her konsolosluğun vize başvuru formu ayrıdır.

Emekliler İtalya vize başvuru formlarına ek olarak KVKK ve vekaletname formu gibi belgeleri de doldurmaları gerekmektedir.

İtalya Schengen vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe doldurulabilmektedir. Vize başvuru formunu kalemle dolduracak kişiler yazılarının okunur olduğundan emin olmalıdır.

İtalya Schengen vize başvuru formunda ortalama 38 soru sorulmaktadır. Başvuru formlarında verilecek bilgileri yoruma kapalı ve bilgi verilmesini gerektiren sorulardan oluşmaktadır. Dolayısıyla başvuru formunu doldururken başvuru evraklarınızı bilhassa pasaport, otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İtalya vizesi için Ankara’dan başvuru yapacak emekliler bu vize başvuru formunu,

İtalya vizesi için İstanbul’dan başvuru yapacak emekliler bu vize başvuru formunu,

İtalya vizesi için İzmir’den başvuru yapacak emekliler bu vize başvuru formunu doldurmaları gerekecektir.

Emeklilerin İtalya Schengen Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Emeklilerin İtalya vizesi için yapmış oldukları Schengen vize başvuruları 2020 yılında:

 • %60 4-5 iş günü,
 • %70 5-6 iş günü,
 • %80 6-7 iş günü,
 • %90 7-8 iş günü,
 • %100 15-30 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader