Almanya Vizesi Almak Zor mu?

Almanya vizesi almak zor mu?

Almanya Schengen vizesi, Konsolosluğun vize şartlarını yerine getirmiş, Türkiye’de düzenli bir gelire sahip, seyahatinin içeriği net ve anlaşılır olan kişiler için alması kolay bir vizedir.

Ancak Türkiye’de düzenli bir gelire sahip değilseniz, seyahat amacınız net ve anlaşılır değilse, Türkiye’ye geri döneceğinize dair güçlü bağlarınız yok ise Almanya vizesi zor alınan bir vizedir.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, Almanya vizesi almak zor mu? Konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Almanya, 2019 yılında Türk vatandaşlarının en çok vize başvurusu yaptığı Schengen devletidir. Vatandaşlarımız, Almanya’ya en çok eş, aile, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla seyahat ederken ardından ise ticari, turistik, konferans ve kongre amacıyla seyahat etmiştir.

Almanya vizesine en çok başvuru yapan şehir İstanbul’dur.

İstanbul, gerek sahip olduğu nüfusu gerekse Türkiye’nin en büyük finans şehri olması nedeniyle Almanya Schengen vizesini en çok talep eden şehir olmuştur.

Peki, Almanya’ya vize almak zor mu? Ya da diğer bir deyişle Almanya vizesi almak kolay mı? Vb. soruları sizler için araştırdık.

Almanya’dan vize almak zor mu? sorusu oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Almanya Schengen vizesi için başvuru yapmayı planlıyor ve Almanya vizesine ilk defa başvuru yapacaksanız yazımız, vize işlemleriniz sırasında sizlere fayda sağlayacaktır.

İyi okumalar diliyoruz…

Almanya Schengen Vizesi Almak Zor mu?

Değerli ziyaretçilerimiz, Almanya Konsoloslukları diğer Schengen konsolosluklarına oranla vize başvurularını değerlendirmek için daha uzun sürelere ihtiyaç duyan bir konsolosluktur.

Almanya konsolosluklarının vize değerlendirme süresi en az 15 gün, en fazla ise 45-50 gün arasındadır. Bu süre, diğer Schengen konsolosluklarında 4-8 iş günü arasında değişebilmektedir.

Almanya Konsolosluklarının vize başvurularını değerlendirmek için uzun sürelerle ihtiyaç duymasının altında bir kaç farklı nedenin yattığını düşünüyoruz:

 1. Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel ilişkilerin oldukça gelişmiş olması ve vize taleplerinin fazlalığı.
 2. Almanya konsoloslukların vize başvuru dosyasını değerlendirme konusunda titiz oluşu ve Konsolosluğun başvuru sahibi hakkında diğer Konsolosluklara oranla daha fazla araştırma yapmak istemesi yatmaktadır.

Dolayısıyla Almanya vizesi almak zor mu? Sorusunun cevabı Almanya vizesi almak zordur olacaktır. Ancak tabi ki bu tespitimiz bir kesinlik taşımamakta ve her vize başvuru sahibini temsil eden bir cevap değildir.

Diğer yandan ise bu soruya tek bir cevap vermek kolay değildir. Almanya’dan vize almak zor mu? Sorusuna verilecek cevap vize başvuru sahibinin durumuna, seyahat amacına ve başvuru yapılacak vizenin kategorisine göre değişeceğidir.

Konsoloslukların vize şartlarını yerine getirebiliyorsanız, Türkiye’de düzenli bir gelire sahipseniz ve seyahat amacınız net ise vize almanız sadece Almanya Konsolosluğunda değil diğer Konsolosluklarda da kolay olacaktır. Ancak düzenli gelire sahip değilseniz, aylık kazancınız asgari ücret seviyelerinde ise ve en önemlisi ilk defa vize başvurusu yapacaksanız zorlu bir vize süreci geçirebilirsiniz.

Bu konuda size tavsiyemiz imkan dahilinde güvenilir vize acentalarından Almanya vize danışmanlığı hizmeti almanız olacaktır.

Almanya’dan Turist Vizesi Almak Zor mu?

Almanya turist vizesi, bazı şartları yerine getirdiğiniz takdirde alması kolay bir vizedir.

Yurt dışına ilk defa çıkacak ve ilk vize başvurunuzu yapacaksınız Almanya turist vizesi almanız zor olabilir. Ancak Almanya turuna katılmak için vize başvurusu yapacak veya arkadaş grubunuzla gidiş-dönüş uçak biletinizi almış, otel ya da Airbnb rezervasyonlarınızı yaptırmış ve Almanya’nın turistik bölgelerine seyahat edecekseniz Almanya turist vizesini daha kolay alacağınızı ön görüyoruz.

Bu bölümde size tavsiyemiz, Almanya’da bulunan eş, sevgili ya da akrabalarınızı ziyaret etmek için turistik vize başvurusunda bulunmamanız olacaktır.

Almanya Ticari Vize Almak Zor mu?

Almanya ticari vizesi, Almanya Konsolosluğunun en kolay alınabilecek Schengen vizesi türleri arasında neredeyse ilk sırada gelir diyebiliriz.

Evet. Almanya ticari vize kolay alınan bir vizedir. Ancak diğer vize türlerinde de olduğu üzere bu vize tütünde de bazı şartları yerine getirmeniz gerekecektir.

Öncelikle tüzel kişilik olarak Almanya vizesine başvuru yaptığınızı unutmayın. Yani karşılıklı iki şirketin görüşmesine, iş ortaklığına destek vermek üzere bir seyahat gerçekleştiriyorsunuz. Dolayısıyla bu vize başvurusu için öncelikle Almanya şirketinden gelen bir davetiyeye ve Türkiye’de çalıştığınız şirketin hakkınızda bir görevlendirme yapmasına ihtiyacınız olacak.

Bu şartları yerine getirebiliyorsanız Almanya ticari vizesini kolay alabilirsiniz.

Daha kolay Almanya ticari vizesi için sizlere tavsiyemiz:

Almanya’ya teknik destek vermek, makine montajı yapmak üzere seyahat edecekseniz vize başvurunuzu davetiye belgesine ek olarak Almanya çalışma bakanlığı onaylı Zav belgesi temin ederek yapmanız olacaktır.

Ayrıca işe yeni giriş yapmış, asgari ücretli çalışansanız ve SGK işe giriş bildirgenizdeki görev tanımınız seyahat amacınızla ilgili görünmüyorsa dikkatli olmanızı ve çalıştığınız şirketin garantisi yazısının daha kapsamlı yazılmasını tavsiye ederiz.

Almanya Eş, Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Almak Zor mu?

Vize başvuru sahibi 45 yaşın üstünde, emekli veya düzenli gelire sahip, belediye onaylı davetiyesi var ve Almanya eş, aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapacaksa Almanya ziyaret vizesi almak zor değildir.

Ancak düzenli geliriniz yok, yurt dışına ilk defa çıkacak ve davetiye gönderen kişi işe organik bağınız yok denecek kadar az ise Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi almanız zor olacaktır.

Bu vize türüne başvuru yapacak kişiler için tavsiyemiz: davetiyenizi mümkün olduğunca karşı cinsten diğer bir deyişle sevgilinizden almamanız olacaktır.

En Kolay Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

En kolay Almanya vizesi Almanya vize danışmanlık firmaları ile alınabilecektir. Eğer vize işlemleri konusunda tecrübeli değilseniz vize işlemlerinin sadece istenen evrakları hazırlamaktan oluşmadığını bilmenizi isteriz.

Bilhassa Schengen vize şartları Şubat 2020 tarihinden itibaren daha da zorlaştırılmıştır. Türkiye’nin son dönemdeki izlediği dış politikayı da düşünecek olursak Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz zayıflamış ve dolaylı yaptırımlar dönemine girilmiştir.

Bundan 3-4 yıl önce daha kolay alınabilen Almanya vizesi 2020 yılında artık daha zor alınan bir vize haline gelmiştir. Ve vize işlemleri diplomatik ilişkilerden en çok etkilenen alandır.

Ülkeler arası ilişkilerin kötü olması direk olarak konsolosluklara ve vize başvuruları hakkında verilecek kararlara yansımaktadır.

İşte bu ve benzeri nedenlerden ötürü Almanya vize danışmanlık firmaları önemli bir misyona sahiptir ve konsolosluğun davranışları hakkında sizlere yapacakları yönlendirmeler vize başvurunuzun sonucuna yansıyacaktır.

Dolayısıyla en kolay Almanya vizesi güvenilir vize danışmanlık firmaları ile alınabilecektir.

Kimler Almanya Vizesi Alabilir?

 • Türkiye’de düzenli geliri olan,
 • Başvuru sahibinin seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapacağına dair güçlü bağları (eş, iş, okul, gayrimenkul) olan,
 • Seyahatinin amacı net, anlaşılır ve inandırıcı olan kişiler Almanya Konsolosluğunun da uygun görmesi durumunda vizelerini alabileceklerdir.

Davetiye Varsa Almanya Vizesi Daha Kolay Alınır mı?

Başvuru sahibi Almanya Konsolosluğunun vize şartlarını yerine getirebiliyorsa davetiye ile Almanya vizesi daha kolay alınacaktır. Ancak konsolosluğun vize şartlarını yarine getiremeyen kişiler için davetiye belgesi Almanya vize başvurularında kolaylık sağlamayacaktır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için ”Davetiyeli Almanya vize başvurusu” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Almanya Vizesinin Çıkmama Nedenleri Nedir?

Almanya vizesinin çıkmama nedenleri oldukça fazladır.  Almanya vizesi çıkmadığı zaman konsolosluk, vize başvuru sahiplerine 16 maddelik Almanya vize ret mektubu vermekte ve bu mektupta vize başvurusunu neden reddettiğine dair bilgiler ibareler yer almaktadır.

Almanya vizesinin çıkmama nedenleri arasında ilk sırada:

 1. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
 2. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir.
 3. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
 4. Vize geçerlilik süresinin bitiminden önce üye ülke topraklarından ayrılacağınıza ilişkin niyetiniz tam olarak saptanamamaktadır.

Almanya vize başvurunuzun reddedilmesini istemiyorsanız ”Vize reddi almamak için 20 altın kural” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

En Kolay Almanya Vizesi Almak İçin Püf Noktalar

 • Çalışmıyorsanız vize başvurusu yapmayın.
 • Vize başvurunuzu vize danışmanlık firmaları aracılığıyla yapın.
 • İmkanınız varsa davetiyeli vize başvurusu yapın.
 • Turistik vize başvurularınızı Almanya’nın turizm sezonlarında yapın.
 • İmkanınız var ise Almanya Fahri konsolosluklarından referans yazısı alın.
 • İmkanınız var ise Almanya fuar vizesi için başvuru yapın.
 • Almanya’ya daha çok ticari amaçlı seyahat ediyorsanız vize başvurunuzda gümrük beyannamelerinin ve iki şirket arası kesilen fatura ve belgelerin fotokopilerini kullanın.
 • Çalışmıyorsanız, üniversite sonrası işsizseniz, ev hanımıysanız vize başvurusunu sponsorla yapınız.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
909 yoruma göre
js_loader