Uzun Süreli Rusya Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, uzun süreli Rusya vizesi, Rusya’ya yıl içerisinde sık seyahat eden vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir konudur.  Sayfamızın devamında Rusya hükumetinin ülke turizmini geliştirme, yabancılara vize kolaylığı sağlama ve Rusya’yı bir cazibe merkezi haline getirmek için yapılan çalışmaları sizlerle paylaşacağız.

Uzun Süreli Rusya Vizesi Dönemi Başlıyor

30.01.2020 tarihinde Sputniknews’de çıkan habere göre Rus hükumeti ülke turizmini geliştirme amacıyla Rusya turistik vize ile ülkede kalma sürelerini 6 aya çıkarmaya hazırlandığı belirtilmiştir. Rusya Dışişleri Bakanlığı uzun süreli Rusya turistik vize ile ilgili çalışmaları tamamladığında yabancıların Rusya’da artık 6 ay süreli konaklama yapabileceğini belirtmiştir.

Haberin tam metni şöyle:


Sputniknews:

Rusya’da hükümet, turist vizesi alan yabancılara 6 ay Rusya’da kalma izni vermeye hazırlanıyor.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Rusya’ya gitmek için turist vizesine başvuran yabancı ülke vatandaşları, otel rezervasyonları bulunması halinde 6 ay süreyle Rusya’da kalabilecekler.

Düzenlemeyle ilgili çalışmalar Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor.
Bakanlıktan gazeteye yapılan açıklamada, yürürlükteki mevzuatta uzun süreli konaklamaya imkan sağlayan vizenin yalnızca federal tur operatörleri listesinde kayıtlı bir kuruluştan kabul onayı alınması halinde verilmesinin öngörüldüğü, süresinin 1 ay olduğu belirtildi.

Bakanlık yetkilileri, 6 aylık turist vizesi verilmesini öngören yeni düzenlemenin ülkenin çekiciliğini artıracağını ve turizmin gelişmesine olumlu yansıyacağını kaydetti.
Uzmanlar da, yeni düzenlemeye olumlu bakıyor. Onlara göre, Rusya’ya girişin kolaylaştırılması, turist sayısının yüzde 10-30 artmasını sağlayacak.

Düzenlemeye ilişkin yasa tasarısının yakın zamanda parlamentoya gelmesi beklenirken iktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin yanı sıra Adil Rusya, Liberal Demokrat Parti tasarıya desteğini açıkladı. Komünist Parti ise iç turizmi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılmasını önerdi.


Uzun süreli Rusya vizesi üzerine çalışmaların kısa süre içerisinde sonuçlanması beklenirken bilindiği üzere Rusya turistik vizeleri başvuru sahibinin konaklama yapacağı süre kadar onaylanmaktaydı ve bazı durumlarda başvuru sahibine maksimum 30 gün konaklama olacak şekilde verilmekteydi.


Rusya Dışişleri Bakanlığındaki güncel gelişmeler için tıklayın.


Uzun Süreli Rusya Turistik Vize Şartları Neler?

Uzun süreli Rusya turistik vize şartları henüz netlik kazanmamıştır. Ancak Rus yetkililerinin konu hakkında yaptıkları ilk açıklama uzun süreli Rusya vize şartları hakkında ipuçları vereceğe benziyor.

Bakanlık yetkilileri uzun süreli Rusya turist vizesi alabilmek için öncelikle Federal Rus Tur Operatörleri listesine kayıtlı bir kuruluştan kabul belgesi alınmasının zorunlu tutulacağını belirtmiştir. Voucher belgesi olarak da bilinen bu belge şimdilik internet ortamında edinilebilen bir belge değildir.

Ayrıca uzun süreli Rusya turistik vize taleplerinde Booking aracılığıyla yapılan otel rezervasyonları kabul edilmemektedir.

Uzun süreli Rus turist vizesi uygulamalarında yapılacak değişikliklerin kısa süre içerisinde açıklanması bekleniyor. Yeni uygulama bakalım Türk vatandaşlarını kapsayacak mı?


Diğer Vize işlemleri hakkında bilgiler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader