Rusya Vizesi Almak Kolay Mı?

Rusya vizesi almak kolay mı? Sorunuza yanıt verdiğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

Rusya, Türk vatandaşlarının en sık seyahat ettiği ülkeler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır ve bu durum vatandaşlarımızın aklına Rusya vizesi almak kolay mı? Sorusunu getirmektedir.

Rusya vizesi gerek Türkiye ile Rusya devleti arasındaki diplomatik ilişkilerin başarılı bir düzeyde olması, gerekse Türkiye ile Rusya arasındaki köklü ticari ilişkiler vatandaşlarımızın Rusya vizesi almalarını kolaylaştıran başlıca faktörlerdir. Ayrıca Rusya le Türkiye arasında bulunan vize kolaylığı anlaşması nedeniyle yeşil pasaport sahipleri Rusya’ya vize almadan kolayca seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip vatandaşlarımız ise Rusya vizelerini Konsolosluktan kolay bir şekilde veya Rusya e-vize uygulaması ile internetten kolayca alabileceklerdir.

Rusya Konsolosluklarının vize başvurularında parmak izi kaydı almaması, Türkiye’de 3 farklı şehirde Rus Konsolosluğunun olması ve donanımlı bir Rusya vize departmanları ile Türk vatandaşlarının Rusya vizesi almaları kolay olacaktır.

Rusya Turist Vize Almak Kolay Mı?

Rusya turistik vizesi almak birçok ülkenin turistik vizesini almaya oranla oldukça kolaydır. Rusya’da maksimum 16 güne kadar konaklama yapacaksanız Rusya elektronik vize kolaylığı ile vizenizi Konsolosluğa gitmeden alabilirsiniz.

Rusya’da 16 günden fazla kalacaksanız Rusya vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla vizenizi Konsolosluğa gitmeden, vize reddi almadan danışman şirketler aracılığıyla Rusya vizenizi kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Ayrıca acil durumlarda Rusya turistik vizelerinizi 4-5 iş gününde sonuçlanan ekspres vize uygulaması ile hızlı bir şekilde de alabilirsiniz.

Rusya turistik vizesini kolay alabilmek için en az 1 yıl geçerli bir pasaporta sahip olmalı, Türkiye’de daimi ikamet etmeli ve Rusya vize danışmanlık acentalarından voucher belgesi temin edebiliyor olmalısınız.

Rusya E-Vize Almak Kolay Mı?

1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren Türk vatandaşları için Rusya elektronik vize (e-vize) uygulaması yeniden başlatılmıştır.

Bu uygulama ile Türk vatandaşları Rusya’ya 16 güne kadar yapacakları turistik seyahatlerinde vizelerini internet üzerinden, evrak hazırlığı yapmadan kolay bir şekilde alabileceklerdir.

Rusya e-vizesini kolaylaştıran faktörler: detaylı bir evrak hazırlık süreci olmaması, parmak izi kaydı talep edilmemesi, Konsolosluğun düşük vize reddi oranı ve vize başvurularının 5-7 iş günü arasında sonuçlanıyor olmasıdır.

Rusya elektronik vizesini kolay alabilmek için pasaport ve biyometrik fotoğrafınızı yüksek çözünürlükte tarayarak dijitale hale getirmeli ve seyahat tarihinizden en geç 10 gün önce e-vize başvurunuzu tamamlamış olmalısınız.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Rusya E-Vize yazımızı okumanızı öneririz.

Rusya Ticari Vize Almak Kolay Mı?

Rusya ticari vizesini kolay alabilmenin ön koşulu ziyaret edeceğiniz iş ortağınızdan ikamet ettiğini şehire hizmet veren Rus Konsolosluğu için barkodlu resmi davetiye temin edilmesidir. Eğer söz konusu resmi davetiyeyi temin etmişseniz Rusya ticari vizenizi Konsolosluğa gitmenize gerek kalmadan vize acentaları ile kolayca alabilirsiniz.

Rusya ticari vize davetiyesinde bulunan bilgileriniz doğru olmalı, vize basımı için pasaportunuzun geçerlilik süresi bulunmalıdır.

Davetiye İle Rusya Vizesi Almak Kolay Mı?

Rusya’da yaşayan yakınlarınızdan alacağınız davetiye ile Rusya vizesi almanız kolaydır. Rus Konsolosluklarının düşük vize reddi oranı, Türkiye ile Rusya devleti arasındaki ekonomik, askeri ve ticari anlaşmalar ve seyahat amacınızın açık olması nedeniyle davetiye ile Rusya vizesi almanız kolay olacaktır.

,Davetiyeli Rusya vizesini kolay alabilmek için yapmanız gereken ziyaret edeceğiniz yakınınızdan barkodlu resmi davetiye temin etmek ve davetiye ile uyumlu pasaportla vize başvurusu yapmak olacaktır.

Çalışmayan Kişiler Rusya Vizesini Kolay Alabilir Mi?

Çalışmayan, Türkiye’de düzenli bir gelire sahip olmayanlar Rus konsolosluklarının vize başvurularında çalışma evrakı talep etmemesi nedeniyle Rusya vizesi almaları kolay olacaktır.

Rusya Konsoloslukları vize başvurularında diğer Konsoloslukların aksine:

 • Çalışılan şirketten vize dilekçesi,
 • Maaş bordrosu
 • Hizmet dökümü,
 • SGK işe giriş bildirgesi,
 • Çalışılan şirketin evraklarını talep etmemektedir. Bu sebeple çalışmayan kişilerin en kolay aldığı vizeler arasında Rusya vizesi gelmektedir.

Rusya Vizesi Kapıda Alınabilir Mi?

Türkiye ile Rusya devleti arasında imzalanmış kapı vizesi anlaşması bulunmamaktadır. Bu sebeple Türk ve Rus vatandaşları için kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır. Her iki ülke vatandaşları vizelerini seyahat öncesi elektronik ortamda veya Konsolosluklardan almaları gerekecektir

Rusya Vize Alma Şartları Nedir?

 • Daimi olarak Türkiye’de yaşıyor olmak.
 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak.
 • Seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapmak.
 • Ziyaret vizesi başvurularında mevzuata uygun davetiye belgesi temin etmek.
 • Gerektiğinde vize mülakatı için Konsoloslukta hazır bulunmak.
 • 16 günden fazla yapılacak turistik vize başvurularında Rus turizm operatörlerinden orijinal voucher belgesi temin etmek.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • Online ortamda doldurulmuş barkodlu Rusya vize başvuru formu.
 • Dolar para biriminde Rusya vize ücreti
 • Seyahat dönüşü en az 1 yıl geçerli, yıpranmamış pasaport aslı.
 • Pasaportun kopyası.
 • 2 adet, eski vizelerde kullanılmamış 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Yabancılar için en az 6 ay geçerli çalışma izni aslı ve fotokopisi.
 • Turistik vize başvuruları için kaşe ve ıslak imzalı voucher belgesi.
 • Ziyaret vizesi başvuruları için Yabancılar Şube onaylı barkodlu davetiye.

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya vize başvurusu 2 farklı şekilde yapılmaktadır:

 1. 16 güne kadar yapılacak seyahatlerde internet üzerinden e-vize başvurusu yapabilir.
 2. 16 günden fazla seyahatler için Rusya vize başvuru merkezi veya Rusya vize danışmanlık şirketlerine başvuru yapılabilir.

Rusya E-Vize Başvurusu İçin Aşağıdaki Adımları İzleyin:

 1. Pasaportunuzun kimlik bilgilerini içeren bölümü renkli tarama yaparak dijital hale getirin.
 2. Biyometrik vize fotoğrafınızı renkli tarama yaparak dijital hale getirin.
 3. Evisa.kdmid.ru web adresini ziyaret edin.
 4. E-vize sistemine kaydolun.
 5. E-mail adresinize gelen doğrulama linkinin tıklayarak hesabınızı aktif edin.
 6. Rusya online vize başvuru formunu doldurun ve dijital hale getirdiğiniz evrakları yükleyerek kredi kartınızla vize ücretini ödeyerek Rusya e-vize başvurunuzu tamamlayın.

Rusya Vize Başvuru Merkezine veya Danışmanlık Şirketlerine Başvuru Yapabilmek İçin Aşağıdaki Adımların İzleyin:

 1. Hizmet alacağınız güvenilir Rusya vize danışmanlık şirketini belirleyin.
 2. Vize danışmanlık şirketinin sizden talep ettiği evrakları hazırlayın ve vize danışmanlık şirketine ulaştırın.
 3. Danışman firmaya işlem ücretini ödeyin.
 4. Randevu tarihinden ortalama 7-8 iş günü sonra işlemi tamamlanan pasaportunuzu danışman firmadan kargo yoluyla veya elden teslim alın.

Rusya Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Rusya vize fotoğraf ölçüsü 35×45 mm’dir. Rusya vize fotoğraf boyutları ile Schengen vize fotoğrafları aynıdır.
Rusya vize fotoğrafı yüksek çözünürlüklü ve güncel tarihli olmalı,
Vize başvuru sahibinin alın, çene, kulak ve şakakları net olarak görünür olmalıdır.

Pasaportunda Amerika Vizesi Olanlar Rusya Vizesi Alabilir Mi?

Pasaportunda Amerika vizesi olanlar Rusya vizesi alabilmektedir. Ancak Konsolosluk veya sınır görevlileri sizleri mülakata davet edebilir.

Rusya’ya Gitmek İçin Ne Kadar Para Gerekli?

Rusya’ya gitmek için Konsolosluk vize başvurularında başvuru sahiplerinden içinde yeterli para bulunan banka hesap özeti talep etmemektedir. Ancak ülkeye giriş sırasında sınır görevlileri seyahat sürenizi finanse edecek miktarda para bulunmasını talep edebilir. Bunun dışında Rus Konsoloslukları veya Rus sınır görevlileri ülkeye girecek yabancılardan yanlarında belli miktarda para bulundurmalarını talep etmemektedir.

Değerli ziyaretçilerimiz, Rusya’ya vize almak kolay mı? yazımızın burada sonuna geldik. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Rusya Vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Rusya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader