St. Petersburg E Vize

St. Petersburg e vize başvuru şartlarının anlatıldığı sayfamıza hoş geldiniz.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı 18 Temmuz 2019 tarihinde 347 sayılı bir kararname yayınlamış bulunmaktadır. Rusya Federasyonunun 347 sayılı bu kararnamesi ile Federasyonun bazı şehirlerine yapılacak seyahatler için e-vize kolaylığından yararlanılacağı belirtildi. Bu kararname doğrultusunda aralarında Türkiye’nin bulunduğu toplam 54 ülke vatandaşı St. Petersburg ve Leningrad’a yapacakları seyahatlerde Rusya e-vize imkanlarından yararlanabileceklerdir.

Alınacak olan Rusya e-vizesi vatandaşlarımıza soruşturma bölgeleri hariç kısa süreli giriş yapma imkanı verecektir. 

Alınacak olan Rusya e-visa alındığı tarihten itibaren 30 gün geçerli olacak ve Moskova, St. Petersburg, Leningrad ve soruşturma bölgeleri hariç diğer şehirlerinde vatandaşlarımıza maksimum 16 gün konaklama hakkı verecektir.

St. Petersburg e vizesi ile Moskova, Krasnodar ve Rusya Federasyonunun diğer şehirlere giriş yapılabilmektedir. Rusya e-vize uygulaması Türk vatandaşları için geçerli bir uygulama değildir.

Moskova’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın Rusya Konsolosluklarına etiket vize için başvuru yapmaları gerekmektedir. (Bkz: Rusya vizesi nasıl alınır)

St. Petersburg E-Vizesi Nasıl Alınır?

St. petersburg e-vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız öncelikle vize başvurusunda bulunabilmeleri için yeterli sürenin bulunduğundan emin olmaları gerekmektedir. St. Petersburg elektronik vize başvurusu için seyahat tarihinden en geç 4 iş günlük süre bulunmalıdır.

St. Petersburg e-vize başvurusu yapabilmek için yeterli süreye sahip vatandaşlarımız ardından Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı elektronik vize portalı olan electronic-visa.kdmid.ru web adresini ziyaret ederek kendi adlarına bir hesap oluşturmalı ve online Rusya vize başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

St. Petersburg online vize başvuru aşamasında hazırlamanız gereken bir evrak yoktur ancak bilgisayar ortamında renkli taraması yapılmış biometrik vize fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz gerekecektir.

St. Petersburg online vize başvuru süreci bu 2 aşamadan oluşmaktadır. Bu iki aşamanın tamamlanması sonrası e posta hesabınıza gelen elektronik vizenizin çıktısını alarak pasaportunuzla birlikte seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

St. Petersburg E-Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine yapacağınız seyahatlerde Rusya E-visa kolaylığından yararlanılmaktadır. Rusya e-vize başvuruları için vatandaşlarımızın herhangi bir vize başvuru evrakı sunmaları gerekmemektedir. St. Petersburg e-vize başvuruları için önemli ve zorunlu aşama online vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Dolayısıyla Rusya St. Petersburg elektronik vize başvuruları için Bakanlığın başvuru sahiplerinden herhangi bir evrak talebi bulunmamaktadır.

Ancak vize başvuru formu doldurma sürecinde St. Petersburg konaklama, ulaşım bilgileri ve renkli scan edilmiş biometrik vize fotoğrafınızı hazır bulundurmanızı tavsiye ederiz.

St. Petersburg Elektronik Vize Başvuru Ücreti

Rusya Federasyonu, aralarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bulunduğu St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine yapılacak girişler için e-vize uygulaması başlatmıştır.

Bu vize uygulaması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları St. Petersburg ve Leningrad şehirlerine yapacakları seyahatlerde maksimum 30 günlük giriş tarihinden sonra 8 gün konaklama hakkı veren Rusya elektronik vize uygulamasından yararlanabileceklerdir. Rusya e-vize ücreti  2024-2024 yılında 52 $ olarak belirlenmiştir.

St. Petersburg Elektronik Vize Ne Kadar Sürede Alınır?

Rusya St. Petersburg Elektronik vize başvuruları başvuru tarihi sonrası 3 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi tatil günleri, paskalya, Noel ve bayram öncesi yapılacak vize başvurularında vize başvurularının sonuçlanma süreleri daha uzun olabilir.

St. petersburg e vize başvuruları seyahat tarihinden 4 iş gün önce tamamlanmış olmalıdır.

Yeşil Pasaportlar İçin St. Petersburg E Vize İşlemleri

St. Petersburg e-vize uygulamaları Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo renkli) pasaportları için geçerli bir uygulamadır. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti devletinin Hususi (yeşil), Hizmet (gri renkli) ve Diplomatik (siyah renkli) pasaportlarına sahip vatandaşlarımız 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vize zorunluluklarından muaf tutulacaklardır.

St. Petersburg E-Vizesi ile Rusya’ya Hangi Hava Alanlarından Giriş Yapılır?

Rusya elektronik vizesi 2024-2024 yılında aşağıdaki hava alanlarından giriş yapılabilecektir:

  • Pulkovo- Hava Hudut Kapısı
  • Vısotsk, ‘Bolshoy Port Sankt Peterburg’ (Deniz Garı / Morskoy vokzal), ‘Passajirskiy Port Sankt Peterburg’ Deniz Hudut Kapıları
  • Ivangorod, ‘’Torfyanovka’’, ‘Brusniçnoe’’, ‘’Svetogorsk’’ Kara Hudut Kapıları
  • İvangorod’ Yaya Hudut Kapısı

St. Petersburg Elektronik Vizesi Kaç Girişli

St Petersburg ve Leningrad’a giriş izini veren Rusya E-vizesi tek girişli (single) vizedir. Çok girişli st. petersburg e vizesi yeni bir karar alınıncaya kadar verilmeyecektir. 

E-vizeRusya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader