Schengen Vize Reddi

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, SaltVisa olarak Schengen vize reddi üzerine bir çalışma yapmak istedik. Konumuz Schengen vize reddi.

Vize reddi Türkiye’de sık karşılaşılan bir durum ve tabiri caizse kanayan yaramız.
Peki Schengen vize reddi ne anlama gelir, konsolosluk elimize bir belge verdi ama bu belgede ne yazıyor diyorsanız sayfamızın devamındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen üye ülkeler vize redlerinde ortak belirledikleri genel anlamda 11 maddeden oluşan bir red mektubu kullanırlar ve çoğunlukla bu red mektupları üye ülkenin kendi anadilinde paylaşılır.

Dolayısı ile bir çoğumuz red mektubunda ne yazdığıyla bile ilgilenmeyebilir. Schengen vize red mektubunda Türkçe olarak neler yazıldığını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Almanya Konsolosluğunun hazırlamış olduğu bu red mektubundan yola çıkarak sizde diğer üye ülkelerin red gerekçelerini bu mektup üzerinden öğrenebilirsiniz. Tüm üye ülkelerde verilen red mektupları gene anlamda aynıdır.

Sayın Başvuru Sahibi,

Vize talebiniz İstanbul Almanya Başkonsolosluğu tarafından incelenmiş ve reddedilmiştir

Bu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:

11 Maddelik Schengen Vize Red Mektubu

1.Sahte veya tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
2.Öngörülen seyahat şartları ve amacı kanıtlanmamıştır.
3.Öngörülen seyahat süresinin tamamı için/ikamet ettiğiniz veya çıkış ülkesine geri dönebilmek için/onay aldığınız bir ülkeyi transit geçebilmek için yeterli maddi imkana sahip olduğunuza ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilememiştir veya bu maddi imkanları sağlayacak bir işte çalışmanız yasalar gereği mümkün gözükmemektedir.
4.İçinde bulunulan altı aylık zaman dilimi içerisinde, Schengen vizesi veya belirli sınırlar içinde bulunan bir bölge için geçerliliği olan bir vize ile üye devletlerde üç ay kalmışsınız.
5.Schengen Bilgi Sistemi`ne (SIS) ………………(üye devlet adı belirtiniz) tarafından sizinle ilgili giriş yasağı kaydı girilmiş.
6.Bir veya birden çok üye devlet, 2016/399 sayılı Yönetmeliğin (Schengen Sınır Kanunları), 2.maddesinin 21.fıkrasına göre, kamu düzeni, ulusal güvenlik, kamu sağlığı veya bir veya birden çok üye devletin uluslararası ilişkileri açısından sakınca oluşturduğunuz kanaatindir.
7.Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olduğunuza dair kanıtlayıcı belge ibraz edilmemiştir.
8.Öngörülen seyahatin amacı ve şartlarını gösteren kanıtlayıcı belgeler inandırıcı değildir.
9.Vize geçerlilik süresinin bitiminden önce üye devletten ayrılma niyetinde olduğunuz tespit edilememiştir.

Schengen Vize Reddine İlişkin Açıklamalar

Seyahat amacınız, sunduğunuz belgelerden anlaşılamadı.

3.1. Masrafları kendi imkanlarınızla karşılayabilecek durumda olduğunuz kanıtlanmadı.

3.2. Başvuru yapmadan kısa bir süre önce banka hesabınıza yatırılmış yüksek bir meblağ, masrafları karşılayabilecek olduğunuzu kanıtlamaz.

Ayrıca son üç aya ait banka hesap dökümü olmaksızın, bankadan alınmış basit bir teyit belgesi, maddi yeterliliğinizi
kanıtlayıcı belge olarak kabul edilmemektedir.

3.3. İbraz etmiş olduğunuz İkamet Yasası’nın 68.maddesine göre hazırlanmış taahhütnameden, davet eden kişinin kredibilitesinin olmadığı anlaşılmıştır.

3.4. Seyahat masraflarınızı üstleneceğine dair taahhütname veren kişi, yasal olarak geçiminizi temin etmekle yükümlü değildir. Bu sebeple, ibraz ettiğiniz evrak kabul edilememektedir.

Schengen bölgesinde, 180 günlük süre dilimi içinde 90 gün kalabilirsiniz. Bu süreyi doldurduğunuzdan dolayı şu an vize almanız mümkün değildir.

Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) halen kaydınız bulunmaktadır. Sistemde kaydınız gözüktüğü sürece, vize başvurunuz onaylanamamaktadır. Hakkınızdaki kaydın detaylarını öğrenmek istediğiniz takdirde, Schengen Uygulama Sözleşmesi’nin 109 maddesine göre, ilgili Federal Kriminal Dairesi`nden yazılı olarak bilgi talep edebilirsiniz:

Almanya Federal Kriminal Dairesi İletişim Bilgileri

Bundeskriminalamt
ZI 32 – Sirene Deutschland
65173 Wiesbaden
Faks: +49-611-55-45205
E-mail: [email protected]

Bilgi talebi için iletilen yazı, Almanca veya İngilizce hazırlanmış olup, başvuran kişi tarafından imzalanmalıdır. Lütfen dilekçeye, tasdikli ve okunabilir bir pasaport fotokopisi ekleyiniz.

6.1. Başkonsolosluğu, yanlış veya sahte belgeler ibraz ederek veya çelişkili ya da yanlış beyanlarda bulunarak, yanıltmak istediğiniz tespit edilmiştir. Bu nedenle, ülkeye girişinize dair şüphe uyandırıcı durumlar bulunduğu kayıt altına alınacaktır.

6.2. Önceki Schengen vizenizle Schengen bölgesinde izin verilen süreyi aşarak vize ihlalinde bulundunuz.

6.3. Yabancılar Şubesi Merkez Sicili’nde kaydınız bulunmaktadır. Esas itibariyle, kaydın göründüğü süre boyunca vize verilememektedir. Belirtilen kaydı gerçekleştiren kurum ile irtibata geçerek kaydın silinmesini talep edebilirsiniz. Söz konusu kurum hakkında
bilginiz yoksa, sizinle ilgili kaydedilmiş veriler hakkında bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda Almanya Federal Kamu İdaresi Dairesi’nin internet sayfasındaki ilgili formu doldurunuz.

6.4. Yabancıların istihdamı ile ilgili yönetmelik (İstihdam Yönetmeliği) gereğince, öngördüğünüz iş/ticari faaliyeti Almanya’da gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Tüm seyahat süresini kapsayan yeterli bir seyahat sağlık sigortası (asgari tutar 30.000 Avro/tüm Schengen üye devletleri) belgelenememiştir.

8.1. Belirtilen seyahat amacınız, ibraz edilen belgeler/sözlü beyanınız ile örtüşmemektedir.

8.2. İbraz edilen otel/uçuş rezervasyonu süregelen zaman içinde iptal edilmiştir.

8.3. Tatil süreniz/belirttiğiniz seyahat süresi inandırıcı değildir.

8.4. Seyahat amacınız ile ilgili çelişkili bilgiler verdiniz.

8.5. İş durumunuz belgelenemedi veya teyit edilemedi.

8.6. Seyahat amacı olarak gösterdiğiniz neden, vize talebinizin işleme alındığı süre içinde güncelliğini kaybetmiştir.

Başkonsolosluk, geri dönüşünüze dair bir tahmin („Rückkehrprognose“) yürütmek zorundadır. Bu tahmin için aşağıdaki hususlar dikkate alınmaktadır:

Türkiye’deki ailevi bağlar (Eş, reşit olmayan çocuklar, vasilik ilişkileri vs.)

Mesleki bağlar (sabit bir iş sözleşmesi)

Ekonomik bağlar (kira veya gayrimenkullerin düzenli gelir getirisi)
Geçmişte alınan Schengen vizelerinin düzenlemelere uygun kullanımı
Son Schengen vizesinden sonra özel hayatınızda meydana gelen değişiklikler,

Sunduğunuz evraklar ve beyanlarınız, Schengen bölgesinden izin verilen süre içinde ayrılacağınızı kanıtlayıcı nitelik taşımamaktadır.
İstanbul, …………. (Tarih)
(İmza)

Schengen Vize Reddi İtiraz

Yasal haklarınız konusunda bilgilendirme: Bu kararın açıklama tarihi itibariyle bir ay içinde Berlin İdare Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz.

Ayrıca, vize başvurunuz hakkındaki kararın bildiriminden itibaren en geç bir ay içinde karara itiraz edebilir ve kararın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yeniden gözden geçirilmesini talep edebilirsiniz (İtiraz hakkı).

İtirazınızın değerlendirildiği süreçte dava hakkınızı da kullanabilirsiniz (yukarıda belirtilen müddeti dikkate almak suretiyle). Ancak bu durumda kararın Başkonsolosluk tarafından yeniden gözden geçirilmesi işlemi sonlandırılır ve itirazınız yalnızca dava süreci kapsamında değerlendirilir.

Vize Reddine Neden İtiraz Ettiğinizi Açıklayınız

Lütfen şikayetinizin nedenlerini açıklayınız ve vize başvurunuz esnasında eklemediğiniz konu ile ilgili kanıtlayıcı belgeleri ekleyiniz.

Dış Temsilcilik vize talebinizi incelemeden sonra tekrar reddederse, size ayrı bir bildiri gönderilecektir (Şikayet bildirisi). Buna karşı da, Berlin İdare Mahkemesi’nde dava açabilirsiniz.

Vize Redlerine İlişkin Faydalı Linkler:

Alman Konsolosluğunun vize redlerine ilişkin açıklaması


Schengen vizesi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader