Macaristan Vizesi Almak Kolay mı?

Macaristan vizesi almak kolay mı?

Macaristan, bulunduğu coğrafi konum gereği Balkanlar’ı Avrupa’ya bağlayan önemli bir transit geçiş ülkesidir.

Ayrıca Macaristan, Türkiye’den Orta Avrupa ülkelerine yapılacak turlarda büyük oranda Schengen vizesinin talep edildiği Konsolosluktur.

Yine Macaristan Konsolosluğu vize temsiliyet anlaşması nedeniyle İstanbul’dan yapılacak Portekiz ve Slovenya vize başvurularında yetkili Konsolosluktur.

Dolayısıyla Macaristan Konsoloslukları bir o kadar yoğun, titiz ve vize başvuruları hakkında karar verebilmek için uzun sürelere ihtiyaç duyan Schengen konsoloslukları arasında yer alır. Bu ve benzeri durumlar nedeniyle Macaristan Konsoloslukları kolay vize veren ülkeler arasında yer almamaktadır.

Ancak gidiş-dönüş uçak biletini satın almış, Schengen seyahat geçmişi olan, kısa süre içerisinde Schengen vize reddi almamış vatandaşlarımız için Macaristan vizesi almak kolaydır.

Macaristan Turistik Vizesi Almak Kolay mı?

Macaristan Konsolosluğuna en çok yapılan vize başvuruları arasında ilk sırada Macaristan turistik Schengen vize kategorisi yer almaktadır.

Macaristan turistik vize, bir çok vatandaşımız için alınması kolay bir vize, bir çok vatandaşımız için ise alınması zor bir vizedir.

Eğer Türkiye’de orta düzeyde düzenli bir gelire sahipseniz, daha önce Schengen vizesi almış ve bu vizelerinizi doğru kullanmışsanız Macaristan turistik vize alınması kolay bir Schengen vizesidir.

Öte yandan yurt dışına ilk defa çıkacaksanız Macaristan turistik vize başvurunuzu iptal edilebilir, gerçek otel ve uçak bileti rezervasyonları ile yapmanız tavsiye edilir.

Macaristan Ticari Vize Almak Kolay mı?

Macaristan ticari vize, Macaristan Konsolosluğundan en kolay alınabilen vize türüdür. Ancak yine de Macaristan ticari vizesini kolay alabilmek için Konsolosluğun vize şartlarını eksiksiz yerine getirmeli, Macar şirketinden alacağınız davetiye bir kurgu olmamalı ve seyahat amacınız inandırıcı olmalıdır.

İşe yeni girmiş, davetiye gönderen şirket ile çalıştığınız şirket arasında sektörel benzerlik yok ve çalıştığınız şirket vize başvurularında banka hesap dökümünü sunmuyorsa Macaristan ticari vize almanız zor olabilir.

Macaristan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Almak Kolay mı?

Macaristan aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi akrabalık ve arkadaşlık bağını ispat edebilen, Türkiye’de düzenli geliri olan vatandaşlarımız için alınması kolay bir vizedir. Ancak arkadaşlık geçmişini ispat edemeyen, seyahat amacı inandırıcı bulunmayan vatandaşlarımız için Macaristan aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi almak zor olacaktır.

Macaristan Vizesi Almak Neden Zor?

Macaristan vizesi aslında Konsolosluğun vize şartlarını yetine getirebilen, Türkiye’de düzenli bir geliri ve yaşantısı olan ve gerçekten Macaristan’a seyahat edileceği düşünülen vatandaşlarımız için Macaristan vizesi alınması kolay bir vize olacaktır. Ancak Macaristan Konsoloslukları çeşitli gerekçelerle vize uyum şartlarını zorlaştırmıştır.

      1. “En kolay vizeyi Macaristan Konsolosluğundan alırız.” düşüncesi.

Özellikle vize takip ve danışmanlık acentaları uzun bir süre daha önce vize reddi almış, vize almaya uygun olmayan, sahte evrak sunan, evrakları güven vermeyen ve işe yeni girmiş kişileri kolay vize verdiği düşüncesiyle Macaristan Konsolosluklarına yönlendirmiştir. Dolayısıyla bu durum Macaristan Konsolosluklarının ekstra önlemler almasına, vize dosyalarını daha dikkatli incelemelerine neden olmuştur.

      2. “En hızlı vizeyi Macaristan Konsolosluğundan alırız” düşüncesi.

Macaristan Konsolosluğu yanılmıyorsak 2014 yılında Macaristan Vip vize uygulamasını başlattı.

Bu uygulama ile Macaristan vizeleri başlangıçta aynı gün içinde sonuçlanıyordu. Schengen vize güvenlik önlemlerinin sıkı olmadığı bu yıllarda vize acentaları Macaristan Konsolosluğunun kolaylık sağlayan bu vize uygulamasını suistimal etti ve diğer Schengen Konsolosluklarından vize reddi alan yolcularını aynı gün içinde vize vermesi nedeniyle Macaristan Konsolosluklarına yönlendirdi. Ancak Macaristan Konsoloslukları bu durumun farkına verdi ve Macaristan Vip vize uygulamalarına sınırlama getirdi ve Vip vize başvuru için haklı gerekçesi olmayan vatandaşlarımızın vize başvuruları reddedilmeye başlandı.

      3. Türkiye’nin en çok göç veren ülkeler arasında yer alması.

Türkiye özellikle 15 Temmuz olayları sonrası en çok göç veren ülkeler arasına girmiştir. Bu sebeple vatandaşlarımız kolay vize veriyor düşüncesiyle vizelerini Macaristan Konsolosluklarından talep etmiştir. Ancak Türkiye’deki konjonktürel gelişmeleri takip eden Macaristan Konsoloslukları daha zor vize vermeye başlamıştır.

      4. Schengen sınırlarının korunması için güvenlik önemlerinin arttırılması.

Dünya genelinde artan işsizlik, ekonomik daralma, güvenlik ve Orta doğu ülkelerinde yaşanan savaş ve terör olayları bölge halkının Avrupa’ya göç etmek istemesine yol açmıştır. Dolayısıyla Schengen makamları risk bölgesinde bulunan üye devletlerin güvenlik önemlerini arttırmıştır.

Bu uygulama ile Orta doğu ile Avrupa ülkeleri arasında köprü pozisyonunda bulunan Türkiye, Macaristan Konsolosluklarının Türkiye’den yapılacak vize başvurularını daha dikkatli incelemesine neden olmuştur.

En Kolay Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

En kolay Macaristan vizesi, Macaristan vize işlemleri üzerine hizmet veren vize danışmanlık firmaları aracılığıyla alınabilecektir.

Macaristan vize danışmanlık firmasının sizlerden talep ettiği evrakları danışman firmaya ulaştırarak vizenizi kolayca alabilirsiniz. Hatta son 5 yıl içinde herhangi bir üye devletin Schengen vizesini almışsanız vizenizi Konsolosluğa ya da vize başvuru merkezine gitmeden de alabilirsiniz.

Kimler Daha Kolay Macaristan Vizesi Alır?

Bazı durumda olan vatandaşlarımız daha kolay Macaristan vizesi alabilirler. Daha kolay Macaristan vizesi alabilecek vatandaşlarımız:

 • Türkiye’de düzenli bir geliri olan ve asgari ücretin üzerinde maaş alanlar,
 • Türkiye’de üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira geliri olanlar,
 • Schengen seyahat geçmişi olan ve eski Schengen vizelerini doğru kullananlar,
 • Avrupa Birliği vatandaşlarının eş ve çocukları,
 • Daha önce İngiltere, Amerika ve Kanada vizesi olanlar,
 • Düzenli vergi beyanında bulunan şirket sahipleri ve ortakları,
 • Konferans, kongre ve seminer için Macaristan vizesi talep edenler,
 • Devlet memurları,
 • Öğretim üyeleri,
 • Kar amacı olmayan AB veya BM vakıf, dernek veya sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar,
 • Macaristan ticari vizesi için başvuru yapanlar,
 • Macaristan aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapanlar daha kolay vize onayı alabilirler.

Macaristan Vize Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

Macaristan vize reddi alanlar bir kaç farklı yöntemle Macaristan vize reddine itiraz edebilirler:

 1. Macaristan vize reddi sonrası idari mahkemeler aracılığıyla vize reddine itiraz edilebilir.
 2. Vize reddi sonrası Macaristan Konsolosluğundan randevu alarak kararın yeniden değerlendirilmesi talep edilebilir.
 3. Vize ret mektubunda belirtilen olumsuz görüşler ortadan kaldırılıp yeni vize başvurusu yaparak vize reddine itiraz edilebilir.
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader