Kadıköy Schengen Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Kadıköy Schengen vize başvurusu üzerine hazırladığımız yazımıza hoş geldiniz.

İstanbul Anadolu Yakasında Kadıköy, Üsküdar, Göztepe, Çamlıca, Acıbadem, Altunizade, Ümraniye, Ataşehir, Suadiye, İçerenköy, Maltepe, Ayşekadın, Bostancı, Bağdat Caddesi, Caddebostan, Kartal, Pendik, Tuzla, Yakacık’ta yaşayan vatandaşlarımız Schengen vizesi için başvurularını büyük oranda Kadıköy’den tamamlayabileceklerdir.

Schengen vizesi için Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımız Üsküdar, Altunizade’de bulunan yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Kadıköy’den Hangi Schengen Ülkeleri İçin Başvuru Yapılabilir?

schengen vize ülkeleri hangileri

İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar, Altunizade adresine bulunan Schengen vize başvuru merkezlerine: Almanya, Avusturya, Estonya, İtalya, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Finlandiya Schengen vizesi için başvuru yapılabilecektir.

Yapılacak olan Schengen vize müracaatları için randevu alınması zorunludur.

Kadıköy Schengen Vize İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus bordo renkli pasaportun sahip vatandaşlarımızın Schengen bölgesine yapacakları seyahatlerde vize almaları zorunludur.

Hususi/yeşil renkli, Hizmet/gri renkli ve diplomatik/siyah renkli pasaportlarına sahip vatandaşlarımız Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilirler.

Schengen vize işlemlerinden kullanılacak pasaportların seyahat dönüşü en az 3 ay geçerliliğinin bulunması zorunludur.

Schengen vizeleri her zaman seyahat edilecek ülke Konsolosluğu’ndan talep edilmelidir. Kısa süre içerisinde bir den daha fazla Schengen ülkesini ziyaret edecek vatandaşlarımız vizelerini en uzun süre kalacaklarını Schengen Konsolosluğu’ndan talep etmelidir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Schengen vize randevuları ücretsizdir.

Anadolu Yakasında yapılacak Schengen vize başvuruları büyük oranda yetkili vize merkezlerine yapılacaktır. Vize başvurularını Konsolosluğa yapmak isteyen vatandaşlarımızın Avrupa Yakasında bulunan Konsoloslukları ziyaret etmeleri gerekecektir.

Schengen vizesi için Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımız son 59 ay içerisinde herhangi bir üye ülkenin vizesini almamış ise vize başvuruları için hazır bulunmaları ve parmak izi beyanında bulunmaları zorunludur. 0-12 yaş arası çocukların ise Schengen vize müracaatları sırasında hazır bulunmaları ve parmak izi vermeleri gerekmez.

Kadıköy’den yapılacak Schengen vize başvuruları için en geç başvuru yapma süresi 15 iş günü, en erken süre ise 180 gündür. Randevu yoğunluğu veya eksik evrak gibi olumsuz durumları düşünerek vize başvurularının seyahat tarihinden en geç 30 gün önceden tamamlanmış olması tavsiye edilir.

Kadıköy’den yapılacak Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi kurallar gereği 15 ila 45 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ancak vize başvuruları ön görülen sürelerden daha erken veya daha geç sürelerde sonuçlanabilir.

Ülkelere Göre Kadıköy Schengen Vize Başvuru Detayları

Kadıköy Almanya Schengen Vize Başvurusu:

Kadıköy’den yapılacak Almanya vize başvuruları İDATA’ya yapılacaktır.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur.

Almanya Schengen vize başvuruları diğer Schengen vize başvurularına oranla daha uzun sürede sonuçlanmaktadır. En geç vize başvuru yapma süresi seyahat tarihinden önce 15 iş günüdür. Geç yapılan başvuru nedeniyle vize reddi alabilirsiniz.

Schengen vize başvuru formunu kalemle veya online ortamda doldurabilirsiniz. Vize başvuru formu Türkçe, İngilizce veya Almanca fark etmeksizin doldurabilirsiniz.

Vize ücreti: 80 € + 980 TL’dir.

Kadıköy Avusturya Schengen Vize Başvurusu

Kadıköy ve İstanbul Anadolu Yakasından yapılacak vize başvuruları için yetkili vize aracı kurum VFS Global’dir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular ücretsiz.

En geç vize başvuru yapma süresi seyahat tarihinden önce 15 iş günüdür. En erken ise 180 gün önceden Avusturya Schengen vize başvuruları tamamlanabilmektedir.

Vize başvuruları sırasında başvuru sahiplerinin şahsen hazır bulunması ve parmak izi vermesi zorunludur.

Avusturya Schengen vize başvuru şartları diğer üye ülkelerin vize şartlarına göre nispeten daha zordur. Bazı vize evraklarının Almanca tercüme edilmesi gerekebilmektedir. Tercüme edilecek evraklar için noter onayı gerekmez ancak tercüme bürosunun kaşesinin vurulması yeterlidir.

Banka hesaplarına yatan kaynağı belirsiz yüklü miktarda paralar için Konsolosluk açıklama yapmanızı talep edebilir.

Vize başvuruları Schengen kuralları gereği 15 ila 45 iş gününde neticelenmektedir. Ancak başvurular daha erken veya daha geç sürede sonuçlanabilir.

Çekya Schengen Vize Başvurusu

Orta Avrupa turlarına katılacak vatandaşlarımız Schengen vizelerini genel anlamda Çekya Konsolosluklarından talep etmektedir. Çekya, Macaristan ve Avusturya’nın olduğu Orta Avrupa turlarına katılacak vatandaşlarımız vizelerini Çekya Konsolosluklarından talep edebilmeleri için tur programında en uzun süre konaklama yapılacak ülkenin Çekya olması zorunludur.

Kadıköy Çekya Schengen vize başvuruları Dolapdere adresinde bulunan VFS Global aracılığıyla kabul edilecektir. Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur.

Vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 iş gün önce tamamlanmış olmalıdır.

12 yaş altı başvuru sahipleri hariç tüm vize başvuru sahiplerinin başvuru günü hazır bulunmalıdır.

Vize başvuru formları İngilizce ve kalemle doldurulabilmektedir.

Çekya Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 15 ila 45 iş günü olup, işlemler daha erken veya daha geç sürede tamamlanabilir.

Çekya vize başvuruları seyahat tarihinden en geç. 15 iş günü en erken ise 180 gün önceden yapılabilecektir.

Kadıköy Danimarka Schengen Vize Başvurusu

Kadıköy’den yapılacak Danimarka Schengen vize başvuruları için yetkili vize merkezi VFS Global’dir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. Ticari ve aile, akraba, arkadaş ziyareti vize başvuruları randevusuz kabul edilebilir.

Başvuru sahiplerinin vize başvuruları sırasında hazır bulunarak parmak izi beyanında bulunmanız gerekmektedir. 12 yaş altı çocukların vize başvuruları sırasında hazır bulunması gerekmez.

Danimarka Konsoloslukları uzun süreli Schengen vizesi veren Konsolosluklar arasında yer almamaktadır. Uzun süreli Schengen vize onayı beklentisinde olan vatandaşlarımızı hayal kırıklığına uğrayabilir. Dilerseniz bu konu hakkın en uzun vize veren ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Danimarka Schengen vizesi için en geç başvuru yapma süresi 15 iş günü en erken vize başvuru yapma süresi ise 6 aydır.

Öte yandan Danimarka Konsoloslukları vize başvuruları devam ederken başvuru sahiplerini arayarak mülakat yapmaktadır. İşlem süresince telefonlarınızı ve e-posta hesaplarınızı sık sık kontrol etmeyi unutmayınız.

Kadıköy Estonya Schengen Vize Başvurusu

Kadıköy Estonya Schengen vize başvuruları için yetkili vize merkezi VFS Global’dir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. Randevular ücretsizdir.

Üsküdar Altunizade adresinde bulunan Estonya Schengen vize başvuru merkezine turistik, ticari, konferans, fuar ziyareti, aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı vize başvuruları yapılabilecektir.

Son 59 ay içerisinde herhangi bir üye ülkenin Schengen vizesini almamış kişiler vize başvuruları için hazır bulunmalı ve parmak izi beyanında bulunmalıdır. 12 yaş altı çocukların vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir.

Estonya Schengen vizesi için en erken başvuru yapma süresi 6 ay en geç başvuru yapma süresi ise 15 iş günüdür. İşlem sonuçlanma süreleri ise 15 ile 45 iş günü arasında değişiklik göstermektedir.

Vize başvurularının sonuçlanma süreleri istisnai durumlarda uzayabilir veya kısalabilir.

Kadıköy Fransa Schengen Vize Başvurusu

Türkiye’de bulunan Fransa Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok Schengen vize talep ettiği Konsolosluklar arasında yer almaktadır.

Vatandaşlarımız Fransa’ya her yıl turistik, ticari, fuar ziyareti, toplantı, konferans, kongre ve aile, akraba ve arkadaş ziyareti gibi gerekçelerle seyahat etmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de bulunan Fransız Konsoloslukları en hızlı ve genel anlamda uzun süreli vize onayı veren Schengen Konsoloslukları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Schengen vize başvuruları arasında Fransa Schengen vize başvuruları ayrı ve önemli bir yer tutmaktadır.

Fransa Schengen vizesi için İstanbul, Anadolu Yakası, Kadıköy’den başvuru gerçekleştirecek vatandaşlarımız ise Dolapdere adresine bulunan VFS Global ofislerinde vize başvurularını tamamlayabileceklerdir.

Kadıköy’den yapılacak Fransa Schengen vize başvuruları için randevu alınması zorunludur.

Kadıköy Fransa Schengen vize başvuruları için randevular france-visas.gouv.fr/en_US/web/france-visas web adresi üzerinden online vize başvuru formunun doldurulmasının ardından alınabilecektir.

Çağrı merkezi üzerinden Fransa vize randevusu alınamamaktadır.

Fransa Schengen vize ücretleri elden veya online ortamda kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen devletinin vizesini almamış vatandaşlarımızın Altunizade Fransa Schengen vize başvuru merkezini bizzat ziyaret etmeleri ve parmak izi bilgilerini kaydettirmeleri zorunludur.

12 yaş altı çocukların ise Fransa Schengen vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir. Ancak çocuklar için noter onaylı muvaffakaname belgesinin sunulması veya vize başvuruları sırasında ebeveynlerinin hazır bulunması gerekebilir.

Kadıköy’den yapılacak Fransa Schengen vize başvurularında kullanılacak vize fotoğrafları eski vizelerde ve pasaportlarda kullanılmamış olmalıdır. Fransa Konsoloslukları vize başvurularında kullanılacak fotoğrafların güncel tarihli olmasına ve eski vizelerde kullanılmamış olmasına dikkat eden bir konsolosluktur ve vize başvuruları fotoğraf uygunsuzluğu nedeniyle kabul edilmeyebilir.

Fransa Schengen vizesi için Anadolu Yakasından yapılacak başvurularda vize başvurularını seyahat tarihinden en geç 15 gün önceden tamamlanmış olması zorunludur. Aksi takdirde vize başvuruları reddedilebilir veya Fransa Vip vize başvuru hizmeti satın alınması gerekebilir.

Fransa Schengen vizesi için en erken başvuru yapma süresi ise seyahat tarihinden önce 6 aydır.

İstanbul Anadolu Yakasından yapılan Fransa Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi yeni Schengen vize kuralları gereği 15-45 iş günü arasında değişmektedir. Ancak vize başvuruları belirtilmekte olan bu sürelerden daha erken veya daha geç sürelerde sonuçlanabilir.

SaltVisa olarak Kadıköy’den yapacağınız Fransa Schengen vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 15 iş günü önceden tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz.

Kadıköy İtalya Schengen Başvurusu

İstanbul Anadolu Yakasından yapılacak İtalya vize başvurularında yetkili vize başvuru merkezi İdata’dır.

Vize başvuruları için randevu oluşturulması zorunludur. Kadıköy İtalya Schengen vize başvuruları için randevular İdata web sayfasından alınmalıdır. Randevular ücretsizdir. Vize randevunuzu alırken İdata-Altunizade ofisini seçmeyi unutmayın. Aksi takdirde Esentepe İdata ofisinden alınan randevu ile Altunizade ofisinden yapacağınız vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

12 yaş altı çocukların İtalya Schengen vize başvuruları için Altunizade İdata ofisine şahsen gelmeleri gerekmemektedir. Ancak çocuklar aileleri birlikte seyahat etse dahi noter onaylı muvafakatname belgesinin vize başvurularında sunulması zorunludur.

İtalya Konsoloslukları hızlı çalışan Konsolosluklar arasında yer almaktadır vize başvuruları diğer Schengen vize başvurularına oranla daha kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Ancak yeni Schengen vize kuralları gereği vize başvurularının seyahat tarihinden en geç 15 gün önceden tamamlanmış olması gerekmektedir. Seyahatine 15 günden daha az süre kalmış kişilerin vize başvuruları kabul edilmeyebilir, vize başvuruları reddedilebilir veya İtalya ekspres vize hizmeti satın alınması gerekebilir.

İtalya Vip vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarında Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada veya Japonya vizelerinin bulunması koşulu aranır.

İtalya Schengen vize başvurularını sonuçlanma süresi 15 ila 45 gün arasında değişmektedir. Vize başvuruları konsolosluğun durumuna göre daha kısa veya daha uzun sürede sonuçlanabilir.

SaltVisa olarak İtalya Schengen vizesi için Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımıza vize başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 15 iş gün önce tamamlamalarını tavsiye ederiz.

Kadıköy Hollanda Schengen Vize Başvurusu

Hollanda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği bir diğer Schengen ülkesidir.

Vatandaşlarımız Hollanda’ya en çok turistik, ticari ve aile, akraba arkadaş ziyareti amacıyla seyahat etmektedir. Dolayısıyla Hollanda Konsoloslukları Türkiye’de en çok Schengen vize başvurusu kabul eden konsolosluklar arasına yer almaktadır.

Hollanda Schengen vizesi için Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımız, vize başvurularını Üsküdar, Altunizade adresinde bulunan VFS Global’a yapmaları gerekecektir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular ücretsizdir.

Hollanda Schengen vize randevusu için vfsglobal.com/netherlands/turkey/schedule_an_appointment.html web adresi ziyaret edilmeli ve Vfs Global-Altunizade ofisi seçilmelidir.

12 yaş altı çocukların Hollanda Schengen vize başvuruları sırasında ise hazır bulunmaları gerekmemektedir. Ebeveynler çocukları adına Hollanda Schengen vize başvurularını tamamlayabileceklerdir. Duruma göre ebeveynlerin noter onaylı muvafakatname belgesi sunmaları gerekebilir.

Hollanda Konsoloslukları, vize başvuruları hakkında en erken 15 gün en geç ise 45 günde karar vermektedir. Bu süre bazı durumlarda kısalabilmekte veya uzayabilmektedir.

Hollanda Schengen vizesi için Anadolu Yakasından başvuru yapacak vatandaşlarımıza vize başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 30 gün önceden tamamlamış olmalarını tavsiye ederiz.

Kadıköy Yunanistan Schengen Vize Başvurusu

Yunanistan Schengen vizesi için Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını yine Üsküdar, Altunizade adresinde bulunan Kosmos Vize’ye yapabileceklerdir.

Kosmos Vize’ye yapılacak Schengen vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Vize randevuları ücretsizdir. C12 yaş altı vize başvuru sahiplerinin Yunanistan Schengen vize başvuruları için Kadıköy Kosmos Vize ofislerinde bulunmaları gerekmektedir. Ancak ebevenylerin vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları veya noter onaylı muvafakatname belgesi sunmaları zorunlu tutulabilir.

Yunanistan Schengen vizesine ilk defa başvuru yapan vatandaşlarımızı Konsolosluk mülakatına çağrılabilir veya Konsolosluk görevlileri tarafından başvuru sahiplerine birtakım sorular sorulabilir. Ayrıca Yunanistan Konsoloslukları vize başvuru sahiplerinin çalışmış oldukları iş yerlerini arayabilir ve şirket yetkilisinden hakkınızda bilgiler talep edebilir.

Öte yandan Kadıköy Yunanistan Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 8-15 iş günüdür. Ancak yeni Schengen vize kuralları uyarınca seyahat tarihinden en geç 15 iş gün önceden vize başvurusunun tamamlanmış olması zorunlu tutulur. Aksi takdirde vize başvurularınız kabul edilse dahi vize reddi gibi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Yunanistan vizesi için İstanbul Anadolu Yakası Kadıköy’den başvuru yapacak vatandaşlarımızın vize başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 15 iş gün önce tamamlamaları tavsiye edilir.

Kadıköy’den Yapılacak Schengen Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

schengen vize başvuru evrakları

Schengen vize başvurularını Kadıköy’den yapacak vatandaşlarımızın ilgili ülke Başkonsolosluğu’nun görev alanında yer alan illerin birinde ikamet etmeleri zorunludur.

Kadıköy’den Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın seyahat edecekleri ülkeden ayrıldıktan sonra en az 3 ay geçerli pasaport.
Uzun süreli Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın pasaport geçerlilik sürelerinin daha uzun olmasını tavsiye ederiz.

İlgili ülkenin vize şartlarına göre web ortamında veya manuel ortamda doldurulmuş Schengen vize başvuru formu

Schengen vize randevu belgesinin fotokopisi

İlgili ülkenin Schengen vize ücreti (başvuru öncesi vize ücretlerinin tahsilatı hakkında bilgi sahibi olun)

Başvuru sahiplerinin kimlik veya kişi yabancı ise en az 6 ay geçerli Türkiye oturum izni aslı ve fotokopisi

Vize başvuru sahiplerinin meslek durumunu ispat eden güncel tarihli iş yeri evrakları

Vize başvuru sahibi çalışan ise iş yeri izin yazısı

Vize başvuru sahiplerinin gelir belgeleri:

Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
Son 3 aylık en az seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri alınmış şahsi hesap özeti
Varsa tapu, kira geliri ve araç ruhsatı fotokopileri

Başvuru sahipleri tarafında Konsolosluğa hitaben seyahatin amacı, tarihleri, masraflarının kim tarafından karşılanacağını belirten ve seyahat planları hakkında bilgiler veren İngilizce vize talep dilekçesi

Seyahat tarihinden 1 gün önce başlayan ve dönüş tarihinden sonra devam eden en az 30.000 € teminatlı orijinal yurtdışı seyahat sigortası

Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu veya kara yoluyla seyahat ediliyorsa aracın yeşil sigortası, yeni tip ehliyet, araç başkasına ait ise noter onaylı İngilizce vekaletname

Otel veya Airbnb veya ziyaret vizesi davetiyesi

Kimlik fotokopisi

Eski ve yeni pasaportların 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri

Kadıköy Schengen Vize Başvuru Merkezleri / Konsoloslukların Vize Aracı Şirketleri

VFS Global:
İstanbul Anadolu Yakasından yapılacak Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Litvanya, Letonya, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Malta ve Slovakya için yapılacak Schengen vize başvurularını kabul etmektedir.

Altunizade Adres:
Altunizade Mah., Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Cad. EURO Business Center 31/2 D: B Blok, 34462 Üsküdar/İstanbul

İdata:
İstanbul Anadolu Yakasından yapılacak İtalya ve Almaya Schengen vize başvurularını kabul etmektedir.

Altunizade İdata Adres:
Altunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan- AK İş Merkezi A Blok No: D:4, 34662 Üsküdar

Kosmos Vize:
İstanbul Anadolu Yakasından yapılacak Yunanistan Schengen vize başvurularını kabul edecektir.

Altunizade Kosmos Vize Adres:
Altunizade Mah., Ord. Prof. Fahrettin Kerim Gokay Cad, No:7/5-6 Üsküdar, Altunizade

Kadıköy Schengen Vize Başvuru Ücretleri:

İstanbul Anadolu Yakası semtlerinden yapacağınız Schengen vize başvurularında ödenmesi gereken vize ücretleri hakkında bilgi almak için Schengen vize ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

kadıköy schengen vize başvurusukadıköy vize danışmanlık
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader