İzlanda Vizesi Almak Zor mu?

İzlanda vizesi almak zor mu?

İzlanda vizesi Konsolosluğun vize şartların yerine getiren, seyahat amacı anlaşılır olan ve Schengen seyahat geçmişi olan Türk vatandaşları için alınması kolay bir vizedir.

Ancak yurt dışına ilk defa çıkacak, seyahat geçmişi olmayan ve İzlanda’ya seyahat etmek için Konsolosluğu ikna edici gerekçe sunamayan vatandaşlarımız için İzlanda vizesi alınması zor bir Schengen vizesidir.

İzlanda Vizesi Almak Neden Zor?

İzlanda gerek coğrafi uzaklık gerekse ana destinasyon bir turizm ülkesi olmaması nedeniyle sık seyahat edilen bir ülke değildir. Dolayısıyla İzlanda’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın seyahat amacı bir Yunanistan, Fransa ya da İtalya seyahat amaçlarına göre daha inandırıcı, daha samimi olmalıdır. Diğer bir deyişle ana destinasyon turizm ülkelerine Booking üzerinden yapılan otel rezervasyonu ve geçici uçak bileti rezervasyonları çoğu zaman yeterli olabilirken, İzlanda için geçici rezervasyonlar çoğu zaman yeterli olmamaktadır.

İzlanda, pahalı bir ülkedir. İzlanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının gelir durumu iyi olmalı, başvuru sahiplerinin banka hesaplarında bulunan para kaynağı ispat edilebilir olmalıdır.

İzlanda, yüksek refah seviyesi nedeniyle en çok göçmenlik talebi oluşturulan ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Konsolosluk, özellikle turistik amaçlı seyahat eden vatandaşlarımızın vize başvurularını yakın planda incelemektedir.

kolay vize veren ülkeler hakkında bilgi almak için ” En kolay vize veren ülkeler ” yazımızı okuyabilirsiniz.

En Kolay İzlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda vizesi almak zor mu? sorusu İzlanda’ya seyahat edecek vatandaşlarımız tarafından en sık sorulan vize sorusudur. Ancak vatandaşlarımız İzlanda vizelerini genel anlamda en kolay şekilde İzlanda vizesi için hizmet veren güvenilir, Schengen vize mevzuatına hâkim danışmanlık firmaları ile almaktadır. Vize işlemleri konusunda tecrübeli vatandaşlarımızda vize işlemleri için biraz zaman ayırarak İzlanda vizelerini kolay alabileceklerdir.

İzlanda vizesi almak zor mu? sorusunu soran ve başvurusunu aracı firma kullanmadan yapacak vatandaşlarımıza vizelerini kolay şekilde alabilmeleri için aşağıdaki hususlarda dikkatli olmalarını tavsiye ederiz:

 • Seyahat amacınız net ve anlaşılır olsun,
 • Vize başvurunuzu işlem sırasında iptal düşmüş ya da düşecek geçici otel ve uçak bileti rezervasyonları ile yapmayın.
 • Norveç, Danimarka, İsveç veya Finlandiya gibi ülkelerden İzlanda’ya geçiş yapacaksanız, ziyaret edeceğiniz ülkelerle ilgili seyahat amacınızı, konaklama yerini, ülkeler arası seyahatlerde kullanacağınız uçak, tren ya da otobüs bilgilerini Konsoloslukla paylaşmayı ve bu bilgileri ispat etmeyi unutmayın.
 • İmkânınız varsa davetiyeli vize başvurusu yapın.
 • Ülkeye giriş-çıkış tarihlerinizi iyi hesaplayın ve konaklamanız açıkta kalacak şekilde bir seyahat planı oluşturmayın.
 • Banka hesabınıza yatan yüklü miktarda para varsa bu paranın kaynağını mutlaka ispat edin.
 • Ek gelir belgelerinizi (tapu, araç ruhsatı ve kira gelirleri) mutlaka konsoloslukla paylaşın.
 • Schengen bölgesine ilk defa seyahat ediyorsanız ve pasaportunuzda daha önce aldığınız bir vize yok ve İzlanda’ya birlikte seyahat ettiğiniz kişinin geçeli Schengen vizesi veya yeşil pasaportu varsa birlikte seyahat ettiğiniz kişinin geçerli Schengen vizesinin veya yeşil pasaportunun fotokopisini evraklarınızın arasına ekleyin. Otel ve uçak bileti rezervasyonunuzda birlikte seyahat ettiğiniz kişinin bilgilerinin de bulunmasını sağlayın.
 • Bir meslek odasına bağlıysanız bu odadan vize referans yazısı alın.
 • İmkânınız varsa Danimarka Fahri Konsolosluklarından vize referans yazısı alın.
 • Evliyseniz ve İzlanda’ya eşiniz yanınızda olmadan seyahat ediyorsanız evlilik cüzdanınızın fotokopisini ve aile bilgilerinizi gösterir tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini de mutlaka vize başvurularınız sırasında konsoloslukla paylaşın.
 • İngilizceye hakimiyetinizi gösterin ve vize talep dilekçelerinizi özenli bir İngilizce dil bilgisi ile oluşturun.

Kimlerin İzlanda Vizesi Alması Daha Kolay?

İzlanda vizesi almak zor mu? sorusu aslında bazı durumda olan vatandaşlarımız için geçerli bir soru değildir. Dolayısıyla aşağıdaki durumda olan vatandaşlarımızın İzlanda vizesi almaları daha kolay olabilmektedir. Ancak vize başvuruları hakkında kara verici mekanizmanın her zaman Konsolosluklar olduğunu unutmayınız.

 • İzlanda seyahat amacı net ve samimi olan,
 • İzlanda’ya toplantı, konferans, müşteri ziyareti gibi gerekçelerle seyahat eden,
 • Uzun süredir şirketi aktif olan firma sahibi veya ortakları için,
 • Schengen seyahat geçmişi çok olan gerçek turistler,
 • Eski Schengen vizelerini doğru kullananlar,
 • Pasaportunda İngiltere, Kanada ve Amerika vizesi olanlar,
 • Devlet memurları,
 • Maaşını asgari ücret üzerinden almayan ve sigorta primi ödemeleri asgari ücret üzerinden olmayanlar,
 • İzlanda konaklama bilgileri, uçuş bilgileri ve varsa Schengen ülkeleri arası geçişleri kapsamlı şekilde planlayanlar için İzlanda vizesi almak daha kolay olacaktır.

İzlanda’ya Schengen Vizesi ile Giriş Yapılabilir mi?

Değerli ziyaretçilerimiz İzlanda, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer almamasına rağmen Schengen üye ülkeler arasında yer alan bir ülkedir. İzlanda 1996 yılından itibaren Schengen üye devleti arasında yer alır. Dolayısıyla İzlanda’ya geçerli Schengen vizeleri ile giriş yapılabilmektedir.

İzlanda’ya geçerli Schengen vizeleri ile giriş yapacak vatandaşlarımızı şu konularda dikkatli olmalarını tavsiye ederiz:

 • Geçerli Schengen vizelerinizle daha önce vize aldığınız ülkeye giriş yapmış olun.
 • Pasaportunuzda bulunan diğer üye devletlerden aldığınız geçerli Schengen vizeniz tek girişli ve 7-8 günlük bir vize ise bu vize ile İzlanda’ya seyahat etmenizi tavsiye etmiyoruz.
 • Geçerli çok girişi Schengen vizenizle İzlanda’ya seyahat edecekseniz mutlaka İzlanda seyahat amacınızı ispat eden belgeleri yanınızda bulundurun.
 • Geçerli Schengen vizenizle İzlanda’ya giriş yapacaksanız yanınızda seyahat sürenizi kapsayan Schengen seyahat sağlık sigortasını bulundurmayı unutmayınız.

İzlanda vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak için ” İzlanda vize işlemleri ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader