Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Çekya vizesi almak kolay mı? Sorusu Prag gezisine veya Orta Avrupa turuna katılacak vatandaşlarımızın sıklıkla sorduğu soruların başında yer almaktadır. Türk vatandaşları için Çekya vizesi almak birçok Schengen vizesi almaya oranla daha zordur. Çekya Konsoloslukları birçok konsolosluğa oranla daha zorlayıcı vize şartları sunmakta, verilecek olan vize sürelerini kısa tutmakta ve vize onayı verme oranı düşük Konsolosluklar arasında yer almaktadır.

Çekya Konsoloslukları birçok Schengen Konsolosluğunda eşine rastlamadığımız uygulamaları bulunmaktadır. Örneğin: Çek Konsoloslukları vize başvuru formlarına ek olarak bilgi formu bulunmakta ve başvuru sahibi hakkında daha detaylı bilgiler talep etmektedir.

Yine Çek Konsoloslukları başvuru sahibinin otel ve uçak bileti rezervasyonunu, banka hesap dikkatlice incelemekte ve hem otel-uçak rezervasyonlarını hem de başvuru sahibinin banka hesabına son dönemde yatan para miktarlarını vize reddi gerekçesi olarak kullanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti vizesi almak birçok ana destinasyon turizm ülkesine vize almaktan daha zordur. Çekya Konsolosluklarının evrak ve belge kriterleri en az İspanya Konsolosluklarının evrak-belge kriterler kadar zordur. Bu sebeple Çekya vizesi almak kolay mı? Sorusuna cevabımız Çek Cumhuriyeti vizesi almak zor olacaktır.

Çalışanlar İçin Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Çalışanların Çekya vizesi alması yeni kurulmuş bir şahıs şirketi sahibine oranla daha kolay olabilir. Ancak burada belirleyici olacak olan unsurlar: çalışanın meslek kodu, unvanı, maaşı, aynı iş yerinde ne kadar süredir çalıştığı ve çalıştığı şirketin büyüklüğüdür.

Çekya vizesi alacak çalışan aynı iş yerinde en az 1 yıldır çalışıyor, asgari ücret üstü maaş alıyor ve uluslararası geçerli bir meslek kodu var ise çalışanların Çekya vizesi almaları kolay olacaktır.

Şirket Sahipleri/Ortakları İçin Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Uzun süredir faaliyette olan, gerçek mekanda hizmet veren ve inandırıcı bir seyahat planı sunabilen şirket sahipleri için Çekya vizesi almak kolay olacaktır.

Kuruluşu yeni yapılmış, e-ticaret üzerine hizmet veren şahıs firması sahiplerinin adlarına kayıtlı gayrimenkul, araç ruhsatı gibi varlıklar bulunmuyorsa bu kişilerin Çekya vizesi almaları zor olacaktır.

Çekya Vizesi Almak Kimler İçin Kolay?

 • Son 3-4 yıl içerisinde Schengen vizesi almış ve Schengen bölgesine seyahat etmiş
 • Geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanmış
 • Geçmişte İngiltere, Amerika ve Kanada vizesi almış
 • Kısa süre içerisinde vize reddi almamış
 • Mevcut iş yerinde en az 1 yıldır çalışan ve ideal meslek kodlarına sahip çalışanlar
 • En az 2-3 yıldır görev yapan memurlar
 • İnandırıcı bir seyahat planı olanlar
 • İptal edilebilir satın alınmış otel ve uçak bileti ile vize başvurusu yapanların Çekya vizelerini daha kolay almaları söz konusu olabilmektedir.

Çekya Turist Vizesi Almak Kolay Mı?

Çekya turist vizesi almak, Konsolosluk kriterlerini eksiksiz yerine getirebilen, inandırıcı bir seyahat planı sunabilen ve son 3-4 yıl içerisinde Schengen vizesi almış vatandaşlarımız için kolay olacaktır.

Çekya turist vizesini kolay alabilmek için sizi Türkiye’ye bağlayan etkenleri Konsolosluğa detaylıca sunmalı, varsa eski pasaportlar vize başvurularında sunulmalı ve göstermelik (feyk) otel-uçak rezervasyonları ile vize başvurusu yapılmamalıdır.

Asgari ücret ile çalışan vize başvuru sahipleri bekar, Schengen seyahat geçmiş yoksa Çekya turist vizesi başvurularını vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla yapmalarını tavsiye ederiz.

Davetiyeli Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Davetiyeli Çekya vizesi almak başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak kolay ya da zor olabilmektedir.

Vize başvuru sahibi ile davetiye gönderen kişi arasında mantıklı bir yakınlık/arkadaşlık bağı varsa, vize başvuru sahibi Türkiye’de uzun süredir düzenli bir gelire sahipse ve inandırıcı bir seyahat planı sunulabiliyorsa davetiyeli Çekya vizesi almak kolay olacaktır.

Davet eden kişi ve başvuru sahibinin yakınlık ya da akrabalık bağı şüphe uyandırıyorsa, uzun süreli bir seyahat planı ile vize başvurusu yapılacaksa ve başvuru sahibi yeterli düzenli gelire sahip değilse davetiyeli Çekya vizesi almak kolay mı? sorunuza vereceğimiz yanıt ”Hayır” olmayacaktır.

Vize Danışmanlık Şirketleri Aracılığıyla Çekya Vizemi Daha Kolay Alabilir Miyim?

Tecrübeli vize danışmanlık şirketleri ile Çekya vizelerinizi bireysel başvuruya oranla her zaman daha kolay alabilirsiniz. Ancak yine de son kararın konsolosluk tarafından verileceği unutulmamalıdır.

Güvenilir ve tecrübeli vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla vize başvuru dosyanız her zaman Çekya Konsolosluklarının yönergelerine göre hazırlanır, son dönemde sıklıkla değişen vize politikalarına karşı hazırlıklı olur ve Konsoloslukta daha iyi anlaşılırsınız.

Çek Cumhuriyeti vize danışmanlık şirketleri sizlere sadece vize başvurunuzu doğru yapmanız için yardımcı olmaktadır. Vize başvurularında hakkında kara verici makamlar Çekya Konsoloslukları olacaktır.

Çekya Vizesi İçin Banka Hesabında Ne Kadar Olmalı?

Çekya Cumhuriyeti vize başvurusu için başvuru sahibinin banka hesabında 1 haftalık seyahat için en az 1200 € veya TL / USD karşılığı para bulunması tavsiye edilir.

Başvuru sahibi eşi ve çocukları için sponsorluk yapacaksa söz konusu tutar her başvuru sahibinin banka hesabında bulunmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vizesini Kolay Alabilmek İçin Ne Yapmalı?

 • Vize işlemlerine seyahatten en geç 3 ay önce başlamalı.
 • Mevcut işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmaya dikkat edilmeli.
 • Kapsamlı bir seyahat planı ile vize başvurusu yapılmalı.
 • İptal edilebilir otel ve uçak bileti ile başvuru yapılmalı.
 • Kısa süre içerisinde başka bir ülkeden vize reddi alınmışsa Çekya vize başvurusu yapmamalı.
 • Eski Schengen vizelerinin kopyası başvuru dosyasına mutlaka eklenmeli.
 • Turistik vizelerde seyahat süresi maksimum 1 hafta olacak şekilde plan yapılmalı.
 • Birlikte seyahat edilecek kişilerin geçerli vize veya yeşil pasaportlarının kopyası vize başvuru dosyasına eklenmeli.
 • Randevudan önce banka hesaplarına yüklü miktarda para yatırma ve çekme işlemi yapılmamalı.
 • Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse en uzun süre konaklama yapılacak ülke Çekya olmalı ve Konsolosluğa hitaben detaylı bir seyahat dilekçesi yazılmalı.
 • Ülkeler arası geçişler için otobüs, tren veya uçak bileti rezervasyonları başvuru dosyasına eklenmeli.

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

2024-2024 yılında en kolay Schengen vizesi veren ülkeler:

 • Hollanda
 • İspanya
 • İtalya
 • Fransa
 • Yunanistan
 • Almanya
 • İsviçre (davetiyeli vize başvurularında)
 • Macaristan (gidiş-dönüş uçak bileti satın alınması durumunda)
 • Hırvatistan.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için En Kolay Vize Veren Konsolosluklar yazımızı okumanızı öneririz.

Değerli ziyaretçilerimiz Çek Cumhuriyeti vizesi almak kolay mı? Sorusu üzerine hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik daha detaylı bilgi için Çekya Vizesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

çek cumhuriyeti vizesiçekya vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader