Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

‘’ Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır? ’’ konusu zor vize vermesi ile bilinen Yeni Zelanda’ya başvuru yapacak kişilerin araştırdığı konuların başında gelir. Yeni Zelanda hem uzak olması nedeniyle hem de zor vize onayı verildiği düşünülen ülkeler arasında olduğu için Türk Vatandaşlarının az vize başvurusu yaptığı ülkelerden biridir diyebiliriz. Bu nedenle vize sürecine ve Yeni Zelanda vize işlemlerine dair bilgi bulmak, vize sürecini tamamlamak zordur.

Ticari, turistik, aile ziyareti, eğitim vb. amaçlarla Yeni Zelanda’ya seyahat etmek isteyen kişiler vize türleri, işlem süreci ve Yeni Zelanda vize danışmanlık hizmeti hakkında bilgi almak üzere bizimle iletişime geçebilirler.

Yeni Zelanda vize başvuru aşamalarının online olarak tamamlanması gerektiğini ve vizenin online olarak iletildiğini, pasaporta vize etiketi basılmadığını öncelikle belirtmek isteriz. Başvuru süreci hakkında diğer detaylar ise aşağıdadır.

Yeni Zelanda vize başvuru adımları:

  • Yeni Zelanda vize başvuru sistemi üzerinden kayıt açılır.
  • Yeni Zelanda vize türleri bölümünden ilgili vize türü seçili.
  • Vize türüne uygun oluşan vize başvuru doldurulur ve onaylanır.
  • Vize için gerekli olarak, taranmış evraklar online başvuru sisteminde ilgili evrak sekmesine yüklenir.
  • Başvuru onaylanır ve değerlendirilmek üzere Yeni Zelanda Göçmenlik Ofisi’ne iletilir.
  • Başvuru esnasında kullanılan pasaport onay ve başvuru değerlendirilmesinin başlaması için Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği’ne götürülür ve işletilerek geri teslim alınır.

Online Yeni Zelanda vize başvurusu ve Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği üzerinden tamamlanan 2 önemli başvuru aşaması sonrası vize kararı beklenecektir. Karar başvuru esnasında verilen e-mail adresine iletilecektir.

Yeni Zelanda vizesinin reddedilmesi durumunda ret mektubu paylaşılır. Onay durumunda ise barkodlu Yeni Zelanda vizesi kişinin e-mail adresine Pdf dosyası olarak gönderilir. Seyahat bu dokümanın çıktısı ve geçerliliği olan güncel pasaportun aslı ile gerçekleştirilecektir.

Yeni Zelanda Vizesi Almak Zor Mu?

Türk Vatandaşları için alınması zor vizelerden biri Yeni Zelanda vizesidir. ‘’Yeni Zelanda vizesi almak zor mu?’’ sorusunun yanıtı için evet diyebiliriz; fakat seyahat amacı net olan, vize türünün şartlarını sağlayan kişiler doğru başvuru yapılması şartı ile Yeni Zelanda vizesi alabilirler.

Yeni Zelanda’dan vizesini kolay almak için seyahat amacının net ve detaylı olması gerekir. Özellikle Yeni Zelanda turistik vize başvurusu yapılıyorsa turistik seyahatin detayları açıklanmalı ve belgelenmelidir. Ülkenin ana turizm ülkesi olmaması, uzak olması ve seyahatin masraflı olması gibi nedenlerle turistik başvuruların onaylanması daha zordur. Başvurunun seyahatin turistik amaçlı olduğuna dair net kanıtlarla yapılması bu nedenle önemlidir.

Yeni Zelanda ticari vize başvurularının onay alması turistik başvurulara göre daha kolay olabilir. Bunun nedeni bir davet mektubunun olması ve seyahatin gerekçelendirilmesidir. Ayrıca ticari vizelerde Yeni Zelanda’daki şirketin onayının olması ve seyahat masraflarının şirket tarafından karşılanması da avantaj sağlayabilir.

Yeni Zelanda aile ziyareti vizesi ya da Yeni Zelanda ziyaretçi vizesi olarak adlandırılan; aile yakınları ya da arkadaşları ziyaret amaçlı başvurular da turistik başvurulara kıyasla daha kolay alınabilir. Kişi özellikle Yeni Zelanda’daki birinci derece yakınını ziyaret edecekse, önemli vize şartları olan maddi ve yaşadığı ülkedeki bağlar şartlarını sağlıyorsa davetiyeli Yeni Zelanda vizesi alması kolay olabilir.

Yeni Zelanda vize şartlarının sağlanması yanında, vize başvurusunun Göçmenlik Ofisi talepleri doğrultusunda eksiksiz ve hatasız tamamlanması da vize alımını kolaylaştırır. Gerekli şartların sağlanmaması nedenli vize retleri kadar hatalı başvuru kaynaklı vize retleri de verilmektedir. Bu nedenle Yeni Zelanda vize başvurusunun eksik evrak olmadan, uygun kategoride ve doğru şekilde tamamlanması çok önemlidir.

Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda’ya turist olarak gitmek isteyen kişilerin, kısa süreli vize başvuru türü olan Yeni Zelanda turist vizesine başvuru yapmaları gerekir. Bu vize türü için başvurunun online olarak yapılması gerekecektir. İşlemler tamamlandıktan sonra kişi adına düzenlenmiş turist vizesi e-posta yoluyla iletilmektedir. Turist vizesi pasaporta basılmaz.

Turistik vize Yeni Zelanda vize kategorileri arasında alınması en zor vize kategorilerinden biridir. Yeni Zelanda; uzak olması, seyahatin masraflı olması gibi nedenlerle turistik ziyaretçilerin çok sık başvuru yaptığı bir ülke değildir. Yeni Zelanda’ya seyahatler daha çok Yeni Zelanda’da çalışma, Yeni Zelanda’da eğitim, ticari toplantı ya da ziyaret amaçlı gerçekleşir.

Turistik amaçlı Yeni Zelanda vize başvurusu yapacak kişilerin vize alabilmesi için mümkünse seyahat geçmişine sahip olmaları tavsiye edilir. Daha önce hiç yurtdışına çıkmamış, ya da sadece vize gerektirmeyen ya da vizeli fakat yakın ülkelere seyahat etmiş kişilerin vize onayı alması zor olabilir. Özellikle; Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden vize almış ve bu ülkelere seyahat etmiş kişilerin Yeni Zelanda turistik vizesi alması daha kolay olacaktır.
Turist vizesi için diğer önemli konular; kişinin çalışma durumu ve maddi durumudur. Çalışma durumu kişinin yaşadığı ülkedeki bağlarını göstermesi açısından ve geri dönüşü kanıtlaması açısından önemlidir. Ayrıca düzenli ve ortalama üstü bir gelire sahip olan çalışan başvuru sahipleri vize sürecinde avantajlı olurlar. Çalışmayan, öğrenci olan ya da ev hanımı olan başvuru sahipleri ise finansal bir sponsor göstererek vizeye başvuru yapmalıdırlar.
Yeni Zelanda’ya gezmek için gidecek kişilerin seyahatin tüm giderlerini karşılamaya yetecek paraya sahip olduklarını kanıtlamaları beklenir. Bu para banka hesabı ile sunulmalıdır. Hesaptaki paraların kişinin gelirleri ile örtüşen ya da uzun zamandır hesapta bekleyen tutarlar olması beklenir. Hesaba borç alınarak, satış yapılarak yakın zamanda yatırılan paralar turist vizesi için ikna edici bulunmayabilir.

Turist vizesi için seyahati detaylı olarak kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Bu nedenle turistik seyahat planı yapılmalı ve plana dair belgeler sunulmalıdır. Kalınacak otellerden rezervasyon, ziyaret edilecek müzelerden ya da katılım sağlanacak etkinliklerden biletler, Yeni Zelanda gidiş dönüş uçak bileti, varsa Yeni Zelanda içinde gidilecek yerler için ara geçiş otobüs, tren biletleri bu belgelerdendir.

Ayrıca Yeni Zelanda vize evrakları İngilizce olarak sunulmalıdır.

‘’Yeni Zelanda turist vizesi nasıl alınır?’’ sorusunun yanıtı için bir diğer önemli konu da başvuru sahibinin yaşadığı ülkedeki bağlarının kanıtlanmasıdır.

Kişi ülkesindeki aile bağlarını, eğitim ya da iş bağlantılarını kanıtlayamazsa ya da sunulan kanıtlar yeterli bulunmazsa başvuru Yeni Zelanda’dan seyahat sonrası ayrılmama düşüncesi gerekçesi ile reddedilebilir.

Yeni Zelanda vize türleri, Yeni Zelanda vize ücreti, Yeni Zelanda vize evrakları için diğer bilgi sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Başvurunuzu danışmanlığımız ile yapmanız durumunda; vize formunun doldurulması, evrakların hazırlanması ve kontrolü, evrak yüklemesi, pasaport işletme prosedürü, başvuru takibi işlemleri tarafımızdan yapılacaktır.

Yeni Zelanda’ya nasıl göç edilir, Yeni Zelanda göçmenlik başvurusu gibi konularda ise firmamız hizmet vermemektedir.

‘’Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?’’ sorusuna dair daha detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader