Vize Şirketleri

Vize şirketleri, vize başvuru işlemleri üzerine faaliyet gösteren doğrudan Büyükelçiliklerle ve Konsolosluklarla çalışan özel girişimlerdir.

Vize Şirketleri Nedir?

Vize şirketleri: Büyükelçiliklere veya Konsolosluklara yapılacak vize başvuruları için hizmet veren özel şirketlerdir.
2 farklı vize aracılık şirketi bulunmaktadır:

  1. Doğrudan Konsolosluklara çalışan yetkili vize başvuru merkezleri.
  2. Vize başvuru merkezlerine akredite olan vize takip şirketleri / vize danışmanlık şirketleri.

Vize danışmanlık şirketleri büyük oranda turizm seyahat acentalarının bünyesinde faaliyet gösterir.

Vize takip şirketleri: otel, uçak bileti, seyahat sigortası ve vize başvuru işlemlerinde tek bir şirket ile muhatap olmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik hizmet vermektedir.

Vize şirketleri genel anlamda idari bir görev üstlenir. Vize başvurularının Konsolosluklara veya vize başvuru merkezlerine yapılması, işlemi tamamlanmış pasaportların teslim alınması gibi faaliyetlerle sınırlıdır. Vize şirketlerinin vize verme, garantili vize verme veya uzun süreli Schengen vizesi alma gibi bir yetkileri bulunmamaktadır. (Bkz: vize merkezi nedir?)

Yetkili Vize Alan Şirketler

Değerli ziyaretçilerimiz,
Türkiye’de vize başvuruları için Konsolosluklar tarafından yetkilendirmiş birden fazla vize şirketi bulunmaktadır. Tek bir şirket üzerinden bütün ülkelerin vize başvuru işlemleri tamamlanamamaktadır. Bazı yetkili vize şirketleri birden fazla ülkeye hizmet verebilir. Bazı vize alan firmalar ise bölgesel veya şehir bazlı hizmet verebilir.

Örneğin Yunanistan vizesi İstanbul’da farklı bir vize şirketi, Ankara ve İzmir’de farklı vize şirketi tarafından kabul edilebilir. Dolayısıyla vize aracılık şirketleri aracılığıyla başvuru yapacaksanız başvuru öncesi ülke bazlı bir araştırma yapmanızı tavsiye eder, yetkili vize firmaları aracılığıyla başvurularınızı tamamlamanızı tavsiye ederiz.

2020 Yılının Yetkili Vize Şirketleri Şöyle:

Değerli ziyaretçilerimiz Türkiye’de bulunan yetkili vize alan şirketlerini belirtirken sıralamayı en fazla Konsolosluğa hizmet veren vize şirketleri olarak yapacağız.

VFS Global

Hindistan menşeli bu şirket ülkelerin Dışişleri Bakanlıkları, Büyükelçilikler, Konsolosluklar ve Diplomatik misyonlarla anlaşmalar yapmaktadır. VFS Global hizmet verdiği her ülkede yerel iş ortakları ile birlikte çalışmaktadır. Dikkat ederseniz vize başvurularınızı VFS Global’e yaparsınız ancak faturanız Gateway Management olarak düzenlenir.

Türkiye’de en fazla Schengen Konsolosluklarına hizmet veren yetkili vize şirketi VFS Global’dir. Başta Fransa, Hollanda, Rusya, İtalya, Yunanistan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarının vize başvuruları olmak üzere çok sayıda ülkeye hizmet vermektedir.

Konu hakkında daha fazla bilgi için Vfs Global ülkeleri yazımızı okuyabilirsiniz.

As Visa Solutions

As Visa Solutions Türkiye menşeli bir şirkettir. İstanbul’da Macaristan, Norveç, Portekiz ve Slovenya Konsolosluklarının vize başvuruları üzerine hizmet vermektedir. Ankara’da ise Macaristan, ve Slovenya Konsolosluklarının vize başvurularını kabul eder.

As Vize: 2020 yılı itibariyle Norveç Konsolosluğunun vize başvuruları üzerine hizmet vermeyi durdurmuştur. Norveç vize başvuruları 2020 yılında artık VFS Global tarafından kabul edilecektir.

İdata

İdata, Türkiye’de Almanya ve İtalya konsolosluklarının vize başvuruları üzerine hizmet vermektedir.
İtalya vizesi için sadece Başkonsolosluğun görev alanında bulunan şehirlere hizmet verirken, Büyükelçiliğin görev alanında bulunan bölgede ise Vfs Global hizmet vermektedir.

İdata Şubeleri: İstanbul (Kadıköy, Esentepe) Ankara, İzmir, Trabzon, Antalya, Gaziantep.

TLS Contact

TLS Contact Türkiye’de 2 farklı Konsolosluğa hizmet vermektedir.

İngiltere Büyükelçiliği ve Konsolosluğu,
İsviçre Büyükelçiliği ve Konsolosluğu.

Kosmos Vize:

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanında bulunan şehirlerde hizmet vermektedir.

Visa For China

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanında bulunan şehirlere hizmet vermektedir.

BLS İnternational

İspanya Konsolosluğuna yapılacak vize başvurularında tüm Türkiye genelinde hizmet verir.

Vize Şirketlerinin Ücretleri

Konsoloslukların yetkilendirmiş olduğu resmi vize başvuru merkezlerinin aldığı ücretler genel anlamda harç bedelinin yarısını geçmeyecek şekilde planlanmıştır. Bu doğrultuda vize başvuru merkezi ücretleri genel olarak 20 ila 40 euro arasında değişmektedir. Vize şirketlerinin aldığı ücretler, başvuru yapılacak ülkeye bağlı olarak Türk Lirası veya Dolar olarak tahsil edilebilir. Vize alan şirketlerin ücretleri kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Vize Merkezlerinden ek hizmet alınması halinde ödenecek ücretler farklılık gösterecektir.
Vip vize başvurusu, randevusuz vize başvurusu veya ekspres vize başvurusu gibi hizmetler başvuru merkezi ücretlerinin artış göstermesine neden olacaktır.

Vize Başvurularının Vize Şirketlerine Yapılması Zorunlu mu?

Vize başvurularının vize şirketlerine yapılması bazı ülkeler hariç zorunlu değildir.
Vize başvuruları randevu alınarak Konsolosluklara gerçekleştirilebilir. Ancak İngiltere, Yeni Zelanda, Dubai gibi ülkelerin vize başvuruları için vize alan firmaların kullanmanız zorunlu tutulabilir.

Konsolosluklara yapacağınız vize başvurularında mümkün olduğunca erken başvuru yapmaya çalışınız. Konsolosluklara yapılacak vize başvuruları haftanın belirli günlerinde kabul edilebilir ve randevu yoğunluğu sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Vize Alan Şirketleri Ne Yapar? Ne Yapmaz?

Vize alan şirketler: genel anlamda idari bir görev üstlenmektedir.
Vize alan firmalar: vize başvurularını kabulü, konsolosluk harç bedellerinin tahsili, konsolosluk randevularının verilmesi, vip vize, ekspres vize başvuruları, başvuru formu doldurma, fotokopi, evrak tarama ve yükleme, kargo/kurye hizmeti verebilmektedirler.

Vize aracılık şirketleri, verilecek vize kararı konusunda herhangi yetkisi bulunmaz. Vize firmalarının hizmetleri bölgesel olarak değişiklik gösterebilir. Gaziantep ve İstanbul vize şirketlerinin verdiği hizmetler aynı olmayabilir. Vize başvuru merkezlerinin vermiş oldukları hizmet hakkında bilgi almak için ön araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Vize Takip Şirketleri Nerelerde Var?

Vize takip şirketleri ülkeden ülkeye değişmekle beraber genel anlamda aşağıdaki şehirlerde hizmet vermektedir:

İstanbul: Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası
Ankara,
Antalya,
İzmir,
Bursa,
Edirne,
Gaziantep,
Trabzon,
Bodrum,
Marmaris,
Gezici vize merkezi olarak: Çorlu, Sakarya.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader