Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Vize randevuları ne zaman açılacak 2024? Konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz, ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfada: ” Vize randevuları ne zaman açılacak? ” veya ” Vize randevuları neden kapalı?” Gibi sorularınız için hazırlanmış bir sayfadır.

Bu sayfa vizeci diğer bir deyişle bir vize danışmanlık şirketi gözünden hazırlanmış bir sayfadır. Dolayısıyla bu içeriğimiz masa başı üretilen birçok içeriklerin aksine işin mutfağından bilgiler veren bir içerik olacaktır.

Vize randevuları ne zaman açılacak? yazımız için sizlere iyi okumalar diliyoruz…

Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Vize randevuları özellikle Schengen vize randevuları her ay başı veya her ayın sonunda açılmaktadır. Bazı konsolosluklar vize randevularını haftalık olarak da açabilmektedir. Ancak konsolosluklar sınırlı sayıda vize başvurusu kabul ettiği için az sayıda vize randevusu açmakta ve vize randevuları genellikle kapalı gözükmektedir.

Her ayın sonunda veya başında Konsoloslukların vize randevu sistemlerini kontrol ederek vize randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Peki, Vize randevuları geçmiş yıllarda olduğu gibi ne zaman normale dönecek? Derseniz ise bu soruya maalesef net bir cevap veremeyeceğiz. Hatta 2024 yılı tahminlerimize göre vize işlemlerinde sıkıntılı bir yıl olacağa benziyor. 2024 yılının ilk aylarından itibaren özellikle Schengen konsoloslukları sınırlı sayıda vize randevusu açtığı, vize ret oranlarını arttırdıkları veya tek girişli vize verme oranlarını arttırdıkları gözlemlenmiştir.

Vize Randevuları Neden Kapalı?

Değerli ziyaretçilerimiz, vize randevularının kapalı olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Uluslararası gelişmelere ve tecrübelerimize göre vize randevularının kapalı olmasına neden olan başlıca faktörlerle:

  • Artan vize başvuru talebi.
  • Dünya genelinde artan güvenlik önlemleri.
  • Türkiye’nin en çok göç veren ülkeler arasında bulunması.
  • Diplomatik çabaların yetersizliği.
  • Bölge ülke ve Rus vatandaşlarının vize başvurularını Türkiye’deki Konsolosluklara yapması.
  • Enflasyonun ülkeleri ve Konsoloslukları etkilemesi.
  • Konsoloslukların yeterli sayıda personele sahip olmaması.

Vize Randevuları Ne Kadar Süre Sonraya Veriliyor?

Schengen vize randevuları ortalama 2 ay sonraya verilmektedir. Ancak Konsolosluklar sınırlı sayıda vize başvuru kabulü yaptığı için randevular sık sık dolmakta ve bu durum randevuların daha geç tarihe verilmesine veya randevuların kapalı gözükmesine neden olmaktadır.

Vize Randevusu Açık Olan Ülkeler

Yunanistan: Vize randevuları kapalı. Ancak Konsolosluklar arasında en sık vize randevusu açan konsolosluk Yunanistan Konsolosluklarıdır.

Hırvatistan: Vize başvurularının randevusuz kabul eden Konsolosluklar arasında yer almaktadır. Ancak Hırvatistan vize başvurularının sonuçlanma süresi 2024 yılında 1-3 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Fransa: Vize randevuları kapalıdır. Ancak Fransa konsoloslukları daha sık randevu kotası açan konsolosluklar arasında yer almaktadır. Şanslıysanız ve randevuları düzenleyen aracı şirket VFS Global’in web sayfası da izin verirse ileri tarihli de olsa Fransa vizesi randevusu bulabilirsiniz.

İngiltere: Köklü bir vize politikasına sahip Birleşik Krallık Konsoloslukları vize randevu sorununun bulunmadığı Konsolosluklar arasında yer almaktadır. Birleşik Krallık vize randevuları ortalama 1-2 hafta sonrasına bulunabilmektedir. Ayrıca ücret karşılığında öncelikli vize randevusu da satın alabiliyorsunuz.

Malta: Özellikle ziyaret ve ticari vize başvurularında birkaç ay sonrasına vize randevusu bulabilirsiniz.

İspanya: İyi bir takiple birkaç ay sonraya premium veya standart vize randevusu bulabilirsiniz.

Lüksemburg: Vize randevusu kapalı konsolosluklar arasında yer almaktadır. Ancak düzenli takip yaparak birkaç ay içerisine randevu bulma şansını yakalayabilirsiniz.

Vize Randevuları Acentalar Tarafından Mı Kapatılıyor?

2024 yılında vize randevuları kişiye özel düzenlenmektedir. Bir vize randevusu oluşturulurken başvuru sahibinin kimlik ve pasaport bilgileri kullanılır, her bir pasaport sahibi için randevu ücreti ödenir ve bunun sonucunda kişiye özel barkodlu randevu belgesi verilir.

Barkodlu belge randevu günü vize başvurusu yapmanızı sağlar. Söz konusu belgenin üzerinde herhangi bir oynama veya düzeltme kabul edilmemektedir. Öyle ki vize başvurusu oluşturulurken yapılacak 2-3 karakterlik hatalar randevu günü vize başvurunuzun kabul edilmemesine neden olur. Bu sebeple acentaların müşteriler dışında vize randevusu alması diğer bir deyişle açılan bütün vize randevularını alarak potansiyel müşterileri için kullanması mümkün değildir ve imkansızdır.

Acentalara Özel Randevu Kotası Var Mı?

Geçmiş yıllarda vize acentalarına özel vize randevu kotası, randevu ekranı, drop başvuru yapma imkânı gibi çeşitli başvuru yapma şekilleri bulunmaktaydı. Ancak 2024 yılında vize danışmanlık şirketlerine ayrıcalık tanıyan randevu kotaları bulunmamaktadır. Vize acentaları ile başvuru sahipleri aynı vize randevu ekranına sahiptir.

Acentalar genel anlamda randevu bulma konusunda değil, doğru ve sorunsuz bir vize başvurusu yapılması için hizmet vermektedir.

Acentalar Erken Tarihe Vize Randevusu Alabilir Mi?

Acentalar ile vize başvuru sahipleri aynı randevu ekranını kullanmaktadır. Bu sebeple acentalar aracılığıyla daha erken tarihe vize randevusu alınamamaktadır. Ancak acentalar vize randevu ekranında daha fazla vakit geçirdiği için açılan yeni randevu tarihleri hakkında daha hızlı bilgi sahibi olurlar.

Vize Randevularının VFS Global Üzerinden Alınması Zorunlu Mu?

Schengen Konsolosluklarının büyük bölümü vize randevularının düzenlenmesi, vize başvurularının konsolosluk adına kabul edilmesi gibi hizmetlerin sağlanması VFS Global isimli şirketle anlaşmıştır. Bu sebeple başta Fransa, Hollanda, Avusturya, Çekya, Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Bulgaristan, Hırvatistan gibi ülkelerin vize başvuruları ve randevularının VFS Global üzerinden alınması zorunludur.

Bunun dışında Konsolosluklar sınırlı sayıda da olsa yapılacak olan vize başvurularını randevulu bir şekilde kabul etmektedir.

Vip Vize Nedir? Vip Başvuru Yaparak Erken Tarihe Vize Randevusu Alabilir Miyim?

Vip vize: Konsolosluklardan bağımsız vize başvuru merkezlerinin geliştirdiği kişiselleştirilmiş bir vize başvuru hizmetidir.

Vip vize başvurusu ile randevu günü sıra beklemeden, daha konforlu ve daha hızlı bir vize başvuru deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak bu hizmet: size vize randevunuzu daha yakın tarihe alma, vize sonucunu garantilemeye veya konsolosluktaki sürecinizi hızlandırmaya imkân tanımayacaktır.

Başta da bahsettiğimiz üzere Vip, Premium Lunch veya Prime gibi hizmetler daha çok başvuru yapma sürecindeki deneyiminizin kalitesini arttırmak için tasarlanmış bir başvuru merkezi hizmetidir ve ek ücrete tabidir.

2024 yılında Vip vize başvuru yaparak daha yakın tarihe randevu almanız pek mümkün görünmemektedir.

Randevusu Açık Ülkeden Vize Alarak İstediğim Schengen Ülkesine Gidebilir Miyim?

Randevusu açık olan bir ülke konsolosluğundan Schengen vizesi alarak istediğiniz Schengen ülkesine gidebilme hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu ve benzeri durumlarda gümrük kuralları, uluslararası uçuş kuralları ve Schengen vize kuralları göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Aksi durumda yapacak olduğunuz vize başvurusu reddedilebilir, uçağa alınmayabilir veya ülkeye kabul edilmeyebilirsiniz.

SaltVisa olarak randevusu açık olan ülkeden Schengen vizesi alarak diğer ülkelere seyahat etmenizi tavsiye etmiyoruz.

Almanya Vize Randevuları Ne Zaman Açılacak?

Almanya Konsoloslukları 18.03.2024 tarihinden itibaren yeni randevu sistemini uygulamaya sokmuştur. 2024 yılının başından bu yana kapalı olan Almanya vize randevuları 18 Mart 2024 tarihinden itibaren açılmış ve Alman Konsoloslukları oluşturulan randevu taleplerine randevu ataması yapmaya başlamıştır. Bu sebeple Almanya vize randevuları kapalı değildir. Sadece Almanya vize randevu alma şekli değişmiştir.

Randevu sisteminde yapılan yeni düzenleme ile Almanya vize randevuları artık seçmeli bir ekrandan alınamayacak, vize randevu tarihleri Konsolosluk tarafından kronolojik sıraya göre atanacaktır.

Vize Randevumu Başka Şehirden Alabilir Miyim?

Vize randevularının kapalı olması durumunda Schengen vize randevunuzu ikamet ettiğiniz şehire hizmet veren diğer vize başvuru merkezlerinden alabilirsiniz. Ancak burada kritik olan vize talep edeceğiniz Konsolosluğun ikamet ettiğiniz şehire hizmet veriyor oluşudur. Diğer bir deyişle her vize başvuru sahibi istediği şehirden vize başvurusu yapma hakkına sahip değildir. Her konsolosluk veya başvuru merkezi belli şehirlere vize hizmeti vermektedir. İkamet ettiğiniz şehire hizmet vermeyen vize başvuru merkezinden randevu almanız durumunda başvurunuz randevu günü kabul edilmeyecektir.

Davetiyesi Olanlar Erken Tarihe Vize Randevusu Bulabilir Mi?

Bazı Konsolosluklar vize randevularını vize kategorilerine göre düzenlemektedir. Örneğin Hollanda Konsolosluklarının turistik vize randevuları kapalı iken, ticari veya ziyaret vizesi randevu kategorileri açık olabilmektedir. Dolayısıyla davetiyesi olanların küçükte olsa daha erken tarihe randevu bulma imkânı vardır. Ancak bu durum konsolosluklara göre değişiklik göstermektedir. Öte yandan vize randevuları seyahat amacına uygun alınmalıdır. Aksi takdirde yapacak olduğunuz vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Değerli ziyaretçilerimiz, Vize randevuları ne zaman açılacak 2024? Konulu yazımızın sonuna geldik. Toparlayacak olursak vize süreçlerinin 2024 yılında sıkıntılı geçeceğini ön görüyoruz. Bu sebeple vize başvuru işlemlerinize seyahatten en geç 4-5 ay önceden başlamanızı tavsiye ederiz.

vizevize randevu
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
823 yoruma göre
js_loader