Vize İşlemi

Değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda vize işlemi hakkında en temel, en beşeri bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Makalemizi okuduğunuzda vize nasıl alınır konusundan daha çok vize alırken yapılmaması gereken, düşülmemesi gereken hatalar veya klişelere ait bilgileri bulabileceksiniz.

Türkiye’de her yıl en az vize başvuru masrafı kadar yanlış vize işlem masrafı yapılmaktadır.

Vize İşlemi Hakkında Genel Bilgiler

Sorunsuz bir vize süreci geçirmek isteyen kişiler için en önemli aşamayı başvuruya hazırlanmak oluşturmaktadır.

Vize başvurunuzun öncesinde hangi evraklarla, hangi vize kategorisine, hangi şehirde ve varsa vize danışmanlık şirketi ile başvuru yapacağınızı netleştirmeniz gerekecektir.

Tüm vize başvuru sürecini herhangi bir danışmanlık hizmeti almadan kendiniz tamamlamak istiyorsanız sizleri aşağıdaki hususlar hakkında uyarmak isteriz.

Vize İşlemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

-Vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli husus vize başvurusunun geç yapılmasıdır. Bilhassa Schengen vize uygulamalarında 2 şubat 2020 tarihinde yapılan değişikliklerde konsolosluk ve Schengen makamları bu konu üzerinde ciddiyetle durmuşlardır. Dolayısı ile seyahat tarihine 15 gün veya 15 iş gününden az süre kalmış kişilerin vize başvuruları kabul edilmez veya kabul edilse bile vize reddi ile sonuçlanabilir. Bazı ülkelerin vize başvurularında daha erken başvuru yapılması gerekebilir.

-Başvuru öncesi dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise doğru konsolosluk veya doğru vize aracı şirketine başvuru yapılmasıdır. Şöyle ki: her konsolosluk belirli şehirlere hizmet vermektedir. Dolayısı ile vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre hizmet veren konsolosluğa veya vize başvuru merkezine yapılmalıdır.

– Vize başvuruları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise doğru vize kategorisine başvuru yapılmasıdır. Seyahat amacınız ne ise o vize kategorisinin gerekliliklerini yerine getirmeye özen gösteriniz.

Örneğin akraba veya arkadaş ziyareti amaçlı gerçekleştirecekseniz davetiye belgesini temin etmelisiniz. Aksi taktirde vize reddi alabilirsiniz.

– Vize başvuru evraklarınızı talep edilen şekilde ve eksiksiz olarak hazırlayın. Sorunsuz bir vize başvurusu için en önemli bölümlerden birini evrakların talep edildiği şekilde ve eksiksiz hazırlanması oluşturmaktadır. Başvuru öncesi konsolosluk evrak listelerinde istenen evrakların açıklamalarını dikkate alarak ve sunacağınız evrakların istenilenleri karşıladığına emin olarak hazırlamanız gerektiğini unutmayınız.

Eksik evraklarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmez ve uzun süredir beklediğiniz randevunuz eksik evrak nedeniyle yanabilir.

– Schengen vizelerinde başvuru sahiplerinin parmak izi bilgilerini beyan etmeleri zorunludur. Verilecek parmak izi beyanları bazı ülkeler hariç 5 yıl geçerlidir. Parmak izi verilen vizelere genel anlamda VIS (visa information system) notu düşülür. Bazı konsolosluklar parmak izi verilen vizeye VİS notunu düşmeyebilir.

– VİS’li vizeler başvuru sahiplerine 59 ay içerinde yapacakları yeni vize başvurularında şahsen bulunmama hakkı tanır. Pasaport çıkarma işlemi için verilen parmak izi beyanları Schengen vize başvuruları için geçerli değildir. 12 yaş altı çocukların parmak izi vermesi gerekmez. Ancak anne ve babadan en az biri çocuklarının vize başvuruları için şahsen bulunması gerekebilir. Kızlık soyadı ile parmak izi veren kişilerin yeni soyadları ile de parmak izi vermeleri gerekir.

Yurtdışı Schengen vize başvuruları için verilen parmak izi beyanları Türkiye’den yapılacak vize başvurularında geçerli değildir. İşlem sürerken konsolosluk veya vize aracı şirket başvuru sahibinden yeniden parmak izi vermesini talep edebilir. Yeniden parmak izi verilmesi zorunludur.

– Vize redleri başvuru sahiplerine verilmiş bir vize başvuru yapma yasağı değildir. Vize reddi durumunda 6 ay veya 5 yıl vize başvuru yapma yasağı olması gibi bir durum söz konusu değildir. Vize reddi durumlarında konsolosluklar başvuru sahipleri ile bir red mektubu paylaşır. Red mektubunda da belirtildiği üzere başvuru sahibi red gerekçelerini ortadan kaldırma suretiyle yeni vize başvurusunda bulunabilecektir. Veya idari mahkemeler aracılığıyla vize redlerine karşı hukuki itirazlarını gerçekleştirebileceklerdir.

Konsolosluklar pasaportlara artık vize red kaşesi vurulmasa bile başvuru sahiplerinin eski vize redleri hakkında bilgi sahibidir. Parmak izi sistemi aynı zamanda başvuru sahibin geçmiş vize başvuruları hakkında bilgi verir.

İngiltere konsoloslukları geçmiş İngiltere vize başvurusunda red almış ve yeni vize başvurusunda bu vize reddinden bahsetmeyen başvuru sahiplerine 5 yıl vize başvuru yapmama yasağı verebilmektedir. Dolayısıyla Schengen ve İngiltere vize başvuru redlerinin saklanması başvuru sahibinin aleyhine bir gelişmedir.

2020 vize başvurularında iptal edilebilir veya küçük cezalarla geri ödeme alabileceğiniz otel ve uçak bileti rezervasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. İşlem sürecinde iptal olmuş otel ve uçak bileti rezervasyonları artık vize reddine neden olmaktadır.

Schengen Vize İşlemleri

Almanya Vize İşlemi

Almanya vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın başvuru yapacakları şehre bağlı olarak seyahat tarihlerinden en geç 20 veya 30 gün önce başvurularını tamamlamaları gerekir.

Almanya konsolosluğu vize başvurularının karara bağlanabilmesi için en az 15 iş günü şartı koşmaktadır.

Almanya vize başvuruları için yetkili aracı şirket tüm Türkiye’de İdata’dır. Almanya vize başvuruları sadece randevulu kabul edilir. Haftanın belirli günlerinde randevu alma şartıyla vize başvuruları Alman konsolosluklarına yapılabilir.

Almanya’da bulunan aile, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek vatandaşlarımıza davetiye belgesi temin etmelerini ve turistik vize başvurusunda bulunmamalarını tavsiye ederiz.

Öte yandan Almanya konsoloslukları vize reddine itiraz hakkı tanımaktadır.

Avusturya Vize işlemi

Avusturya vizesi, Schengen vizeleri arasında en zor işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlem zorluğunu SaltVisa olarak Avusturya göçmenlik politikalarına ve ülkeler arası diplomatik ilişkilerin başarısızlığına bağlıyoruz.

Avusturya vize başvuruları için yetkili aracı şirket VFS Global şirketidir. Diğer Schengen vize işlemleri için verdiğiniz parmak izi bilgileri Avusturya vize başvurularında kabul edilmeyebilir. Vize başvurularınız sırasında hazır bulunmanızı veya konu hakkında VFS Global çağrı merkezini arayarak güncel durumu sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Diğer yandan Avusturya konsoloslukları genel anlamda kısa süreli vize veren konsolosluklar arasında yer almaktadır.

Avusturya konsoloslukları uzun süreli schengen vizeleri için doğru konsolosluklar arasında yer almaz. Tüm vize başvuruları için VFS’den randevu alınması zorunludur. Konsolosluk, banka hesabınıza yatan yüklü miktarda paralar için açıklama yapılmasını talep edebilir. Bazı evraklarınızın Almanca’ya tercüme ettirmeniz gerekebilir.

Orta Avrupa turlarınız için Avusturya konsolosluğuna vize başvurusu yapabilmek için en uzun süre konaklama yapılacak ülkenin Avusturya olması zorunludur. Seyahat tarihinizden en geç 15 iş günü öncesi vize başvurunuzu tamamlamanız tavsiye edilir.

Belçika Vize İşlemi

Belçika vizesi yine en zor alınan Schengen vizeleri arasında yer almaktadır.

Belçika vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı şirket VFS Global’dir. Tüm vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Genel anlamda randevuları kapalıdır. Randevu bulmakta zorlandığınız zamanlarda Belçika Vip vize başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer schengen vize başvurularında verdiğiniz parmak izi beyanları Belçika vizelerinde geçerli olmayabilir.

Aile ve Akraba ziyareti vizesi için yapılacak başvurularda davetiye gönderen kişi hakkında yapılacak soruşturma nedeniyle uzun sürede sonuçlanmaktadır.

Aile ve akraba vizesi için başvuru yapıyorsanız seyahat tarihinizden en geç 30 gün önce başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Belçika vize redlerinde pasaportlar sadece başvuru sahibine teslim edilecektir.

Çek Cumhuriyeti – Çekya Vize İşlemi

Çek Cumhuriyet vize başvuruları için yetkilendirilmiş şirket yine VFS’dir. Tüm vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Vize başvurularının kabul edilebilmesi için randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 15 iş günü olması gerekir.

18 yaşından gün almış tüm başvuru sahiplerinin banka hesaplarını sunmaları zorunludur. Yeni açılmış banka hesap dökümleriyle yapılacak vize başvuruları kabul edilemeyebilir.

Orta Avrupa turlarına karılacak kişilerin Çek Cumhuriyetinden vize alabilmeleri için en uzun süre konaklama yapılacak ülkenin Çekya olması zorunludur.

Danimarka Vize İşlemi

Danimarka vize İşlemi için yetkilendirilmiş kurum VFS Global’dir. Vize başvuruları genel anlamda randevu ile kabul edilir ancak acil durumlarda, ticari ve aile akraba ziyareti vize başvurularında randevusuz başvurular kabul edilebilmektedir. Diğer Schengen vize başvurularında verilen parmak izi beyanları Danimarka’da vize İşlemleri için geçerli değildir.

Vize başvurularında konsoloslukların bölge farkı sınırlaması yoktur. Uzun schengen vizesi veren bir konsolosluk değildir.

İzlanda ve Grönland ve Faroe Adalarının vize başvurularında anlaşmalı konsolosluk Danimarka konsolosluğudur.

Estonya Vize İşlemi

Estonya vizesi için yetkili vize aracı şirketi VFS Global’dir. Seyahat tarihi öncesi en az 15 günü olması zorunludur. Tüm başvurular randevu işe kabul edilir. Yoğun olmayan zamanlarda randevusuz başvurular kabul edilebilir.

Finlandiya Vize İşlemi

Finlandiya vize İşlemi için yetkilendirilmiş şirket VFS Global şirketidir. Vize başvuruları genel anlamda randevulu kabul edilir. Yoğunluk olmayan saatlerde vize başvuruları randevusuz kabul edilebilir.

Başvuru kabulü yapılabilmesi için seyahat tarihinden önce en az 15 iş günü olması gerekir.

Başvuru kabülü için Konsolosluğun biber farkı yoktur. Tüm vize başvuruları Ankara Finlandiya Büyükelçiliği tarafından onaylanacaktır. Finlandiya Elçiliği zor bir temsilcilik olup seyahat içeriğiniz net ve anlaşılır olması gerekmektedir.

Fransa Vize İşlemi

Fransa vatandaşlarımızın en çok Schengen vizesi aldığı ülkedir. Schengen konsoloslukları arasında nispeten en rahat konsolosluklardan biri olabilir. Fransa vize İşlemleri için yetkili kurum VFS Global’dir. Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilir. Randevu bulunulamaması halinde Fransa vip vize işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konsoloslukların bölge farkı sınırlaması bulunmaktadır ve ikamet ettiğiniz bölgeden vize işlemlerinizi tamamlamanız gerekir.

Uzun süreli Schengen vizesi için Fransa konsoloslukları doğru konsolosluklar arasında yer alır. Bazı durumlarda Fransa Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata tabi tutabilir. İşlem devam ederken telefon ve e-posta adresinizi daha sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Fransa konsolosluğu Schengen Vize başvuruları için artık online ortamda doldurulan forma geçmiştir. Barkodlu olmayan formlarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmez.

Hollanda Vize İşlemi

Hollanda vize İşlemleri için yetkili vize şirketi VFS’dir. Tüm vize başvuruları randevu ile kabul edilir. konsolosluğun bölge farkı sınırlaması bulunmaz. Dilediğiniz şehirden vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru kabulü için en az 15 iş günü sürenin bulunması gerekebilir. Biyometrik fotoğraf konusunda konsolosluğun talep ettiği ölçülerde fotoğraf sunulmalıdır.

İspanya Vize İşlemi

İspanya vize İşlemleri için yetkili vize şirketi BLS İnternational şirketidir. Zor bir vize işlem süreci sizleri bekliyor olabilir. Turistik vize İşlemleri için randevu ile seyahat tarihinde 17 ve 22 gün koşulu, ticari vize işlemleri için ise 8- 10 iş günü aranız. Tüm vize başvurularında randevu alınması zorunludur. Konsoloslukların bölge farkı sınırlaması bulunur.

Evrakları hazırlarken konsolosluk checklistinde yazan açıklamaları dikkate alarak hazırlayın. İspanya vize reddi halinde pasaportlar sadece başvuru sahiplerine teslim edilir.

İspanya konsoloslukları vize başvurusu reddedilen kişilere itiraz hakkı tanımaktadır. Vize reddi itirazlarında vize reddine itiraz dilekçesinin İngilizce yazılması zorunludur.

İsveç Vize İşlemi

İsveç vize İşlemleri için yetkili şirket VFS Global şirketidir. Tüm vize başvuruları randevu ile kabul edilir. Başvurularda bölge farkı sınırlaması bulunmaz.

İskandinav ülkeleri arasında en rahat ve daha kolay vize verebilen konsolosluk diyebiliriz ancak seyahat amacınız net ve anlaşılır olmalıdır. İşlem sonuçlanma süresi 10-15 gibi bulabilir. Yine vakitlice vize başvurusunda bulunulması zorunludur.

İtalya Vize İşlemi

İtalya vize işlemleri için İstanbul, Bursa ve Trabzon yetkili vize şirketi İdata, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya içinse VFS Global şirketidir. İtalya, vatandaşlarımızın Fransa sonrası en çok Schengen vizesi talep ettiği ikinci Schengen ülkesidir.

Ayrıca İtalya Konsoloslukları, Fransa ile birlikte en hızlı Schengen vizesi veren konsolosluklar arasında yer alır. İlk vize başvurularında başvuru sahipleri mülakata tabi tutulur. Genç erkekler ve genç bayanlar doğru vize başvurusu yapmamaları halinde vize redleri ile karşılaşabilirler.

İtalya devleti Türkiye’de 3 konsolosluk işe temsil edilirken her konsolosluğun vize hizmeti verdiği şehirler farklılık gösterir. Davetiyeli vize başvurularında ise sadece Konsolosluğun talep ettiği davetiyelerle yapılacak başvurular kabul edilir.

İsviçre Vize İşlemi

İsviçre vize İşlemi için aracı şirket TLS Contact’tır. Tüm vize başvuruları randevu ile kabul edilir. Vize başvurularında Konsoloslukların bölge farkı ayrımı yoktur.

Çek Cumhuriyeti vizesi için verilen parmak izi beyanları İsviçre vize işlemleri için geçerli değildir. Vize başvuruları 5 ya da 8 iş gününde sonuçlanabilir ancak seyahatine 15 günden daha az bir süre kalmış kişilerin vize başvuruları genel anlamda kabul edilmez.

İsviçre, AB ülkesi değildir ancak Schengen üye ülkeleri arasında yer almaktadır. İlk defa Schengen alanına seyahat edecek ve ilk seyahatini İsviçre’ye gerçekleştirecek vatandaşlarımızın İsviçre schengen vizesi almaları tavsiye edilir.

İzlanda Vize İşlemi

İzlanda vize İşlemi için yetkili vize merkezi VFS Global’dir. İzlanda devleti Türkiye’de Danimarka konsoloslukları tarafından temsil edilir. İzlanda vizesi talep edecek vatandaşlarımızın vize müracaatlarını Danimarka konsolosluklarına yapmaları zorunludur. Ancak herhangi bir Schengen ülkesinden alınan vizelerle İzlanda girişlerine izin verilmemektedir.

İzlanda vize başvuruları için Danimarka vize merkezleri randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevusuz başvurular istisnai durumlar dışında kabul edilmez.

Letonya Vize İşlemi

Letonya vize işlemi için yetkili aracı şirket VFS Global’dir. Vize başvuru merkezlerinde 4 Mart’tan 25 Mart 2020 tarihine kadar vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvuruları genel anlamda randevusuz kabul edilir.

Diğer Schengen Vize başvurularında verilen parmak izi bilgileri Letonya vize başvuruları için şimdilik geçerli değildir. Letonya vizesi için vakitlice vize başvurusu yapılmalı başvurular seyahat tarihinizden en geç 20 gün önce tamamlanmış olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortaları diğer Schengen sigortalarından farklı olarak poliçeler dönüş tarihi sonrası 15 gün daha geçerli olmalıdır.

Litvanya Vize İşlemi

Litvanya vize işlemi için aracı şirket VFS Global’dir. Başvurularda konsoloslukların görev bölgesi farklılığı yoktur.

Diğer Schengen vize başvurularında verilen parmak izi bilgilerinin geçerli olmaması nedeniyle başvuru sırasında hazır bulunulması gerekebilir.

İşlem sonuçlanma süresi oldukça uzun sürebilir. En geç 30 gün önceden vize başvurunuzu tamamlamanız tavsiye olunur.

Lüksemburg Vize İşlemi

Lüksemburg vize İşlemi için yetkili vize aracı şirket VFS Global’dir. Tüm başvurular randevu ile kabul edilir. Yoğun olmayan zamanlarda randevusuz başvurular kabul edilebilir.

Diğer Schengen ülkelerinin aksine 12 yaş altı başvuru sahiplerinin başvuru sırasında hazır bulunmaları zorunludur. İşlem sonuçlanma süresi 10-15 günü bulabilmektedir.

Benelüks turuna katılacak vatandaşlarımızın vizelerini Lüksemburg’dan alabilmeleri için en uzun süre konaklama yapılacak ülkenin Lüksemburg olması zorunludur .

Lihtenştayn Vize İşlemi

Lihtenştayn vize İşlemi için yetkili aracı şirket TLS Contact’tır. Lihtenştayn devleti Türkiye’de İsviçre Konsolosluğu tarafından temsil edilir. Dolayısı ile başvuru sahiplerine Lihtenştayn vizesi yerine İsviçre vizesi verilecektir. Bu durum herhangi bir sorun oluşturmamaktadır ancak İsviçre vizesi dışındaki Schengen vizeleri ile ülkeye girişe izin verilmez.

Vize başvuruları randevu ile kabul edilir. İsviçre online vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevunuzu alabilirsiniz.

Malta Vize İşlemi

Malta vize başvuruları için yetkili şirket VFS Global’dir. Başvurular randevu işe kabul edilir. Malta vize işlemleri uzun sürede sonuçlanır. Seyahat sigortaları diğer Schengen ülkelerinden farklı olarak poliçe bitiş tarihi dönüş tarihi sonrası en az 15 günü olmalıdır. Sadece Malta vize başvuruları için verilen parmak izi beyanları geçerlidir.

Vize redlerinde pasaportlar sadece başvuru sahiplerine teslim edilir.

Macaristan Vize İşlemi

Macaristan vize başvuruları için yetkili aracı şirket AS Visa Solution’dur. Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilir. Macaristan konsoloslukları, uzun süreli Schengen vizesi veren konsolosluklar arasında yer almaz. Macaristan vize başvuruları uzun sürede hatta seyahat tarihinden 2 gün önce sonuçlanabilir.

Vakitlice vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederiz. Satın alınmamış otel ve uçak bileti ile yapılacak vize müracaatları reddedilebilir. Macaristan konsoloslukları vize reddi halinde başvuru sahibine randevu ücretini ödeme koşuluyla vize reddine itiraz hakkı tanımaktadır.

Başvurularda konsolosluk bölge farkı bulunmaz.

Norveç Vize İşlemi

Norveç vize İşlemleri için İstanbul aracılık şirketi As Visa Solutions, Ankara aracılık şirketi ise VFS Global’dir. Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilir. İstanbul Norveç vize başvurularında anlaşmalı konsolosluk Macar Konsolosluğudur.

Norveç vizesine İstanbul’dan başvuru yapacak kişilere Macar vizesi verilecektir. Norveç vizesi Schengen vizeler arasında en zor alınan vizedir. Seyahat amacınız net, anlaşılır ve detaylıca planlanmamış ise vize reddi alabilirsiniz. Sadece Norveç vize işlemleri için verilen parmak izi bilgileri geçerlidir.

Polonya Vize İşlemi

Polonya vize İşlemleri için yetkilendirilmiş şirket VFS Global’dir. Başvuru sahiplerinin tüm vize başvurularında hazır bulunması zorunludur.

VİS uygulaması Polonya vize başvurularında geçerli değildir. Seyahat tarihine 15 günden az süre kalmış kişilerin vize başvuruları kabul edilmez.

Portekiz Vize İşlemi

Portekiz vize İşlemi için İstanbul vize aracı şirketi As Visa Solutions, Ankara aracı şirketi ise bulunmamaktadır. Portekiz Ankara Elçiliği vize başvurularını aracısız kabul etmektedir.

İstanbul’dan yapılacak Portekiz vize İşlemleri için yetkili Konsolosluk Macar Konsolosluğudur. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Portekiz vize başvuruları uzun sürede sonuçlanmaktadır. Vizeniz seyahat tarihinizden 2 gün önce sonuçlanabilirken seyahat tarihine 15 günden daha az süre kalmış kişilerin yapmış oldukları vize başvuruları seyahat tarihlerine yetişmeyebilir.

Portekiz vizesine satın alınmış otel ve uçak bileti ile başvuru yapmanız tavsiye olunur.

Slovakya Vize İşlemi

Slovakya vize başvuruları için yetkili vıza aracılık şirketi yine VFS Global’dir. Başvurular için randevu alınması zorunludur. Diğer Schengen vize işlemleri için verilen parmak izi beyanları geçerli değildir. Slovakya uzun süreli schengen vizesi veren konsolosluklar arasında yer almamaktadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 15 iş günü öncesinde tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Slovenya Vize İşlemi

Slovenya vize İşlemi için yetkili vize şirketi AS Visa Solutions’dur. Anlaşmalı konsolosluk ise İstanbul başvurularında Macaristan Konsolosluğudur. Genel olarak Macar konsolosluğu hızlı çalışan bir konsolosluk değildir ve vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 iş günü öncesi tamamlamaları tavsiye edilir.

Yine Slovenya vize başvurularında iptal edilebilir germek otel ve uçak bileti ile başvuru yapılmasını tavsiye ederiz.

Yunanistan Vize İşlemi

Yunanistan, vatandaşlarımızın en çok Schengen vizesi aldığı ülkeler arasında yer almaktadır.

Yunanistan vizesi kamuoyunda en kolay alınan Schengen vizesi olarak bilinirken bu bileğinin eksik veya yetersiz olduğunu SaltVisa ekibi olarak sizlere hatırlatmak isteriz.

Yunanistan vize işlemleri için İstanbul ve Bursa yetkili vize aracı şirketi Kosmos Vize, Ankara ve İzmir vize işlemlerinde ise VFS Global’dir. Tüm vize başvuruları randevu ile kabul edilir.

İlk Yunanistan vize başvurularında başvuru sahipleri mülakata tabi olabilmektedir. Mülakatlar genel anlamda telefonla yapılmakta ve başvuru sahibinin çalıştığı iş yerleri atanabilmektedir.

Yunanistan vize mülakatında Konsolosluk görevlisinin Yunanistan sonrası başka üye ülkesine seyahat edecekmisiniz sorusuna verilecek evet cevabı genel anlamda vize başvurularının reddedilmesine yol açacaktır.

Pasaportunda KKTC kaşesi bulunan kişilerin vize başvuruları yine red kararı ile sonuçlanır.

Balkan turuna katılma amacıyla vize müracaatını Yunanistan konsolosluğuna yapacak kişilerin tur programından giriş ülkesinin ve en uzun süre konaklama yapılacak ülkenin Yunanistan olması zorunludur. Dönüşü Yunanistan olarak planlanmış tur programlarıyla yapılan vize müracaatları kabul edilmez.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader