Schengen Vizesi Neden Kısa Süreli Verilir?

Schengen vizesi neden kısa süreli verilir?

Schengen vize süreleri: vize talep edilen konsolosluğa, başvuru sahibinin seyahat geçmişine, eski vizelerin doğru kullanılıp-kullanmadığına ve başvuru yapılacak vize kategorisine bağlı olarak Schengen vizeleri kısa süreli alınabilmektedir.

Ayrıca ülkeler arası diplomatik ilişkiler, Avrupa genelinde alınan güvenlik önlemleri de yine Konsoloslukların kısa süreli Schengen vizesi vermesine yol açan unsurlardır.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, ” Schengen vizesi neden kısa süreli vize verir? ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamızın devamında Konsolosluklar neden kısa süreli Schengen vizesi verir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

İyi okumalar diliyoruz…

Schengen Vizesi Neden Kısa Süreli Verilir?

Konsolosluklar Schengen vize sürelerini genel anlamda aşağıdaki nedenlerden dolayı kısa tutmaktadır:

 • Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapılıyorsa:

Schengen vize süreleri, başvuru sahibinin Schengen seyahat geçmişlerine bakılarak kademe kademe arttırılan bize vizedir. Dolayısıyla Schengen vizesine ilk defa başvuru yapan kişilere sadece seyahat süresi kadar veya 15, 20 ve 30 günlük Schengen vize süreleri verilebilir.

 • Schengen vizesi, güvenlik önlemlerinin yoğun olarak alındığı ülkeden talep ediliyorsa:

Schengen bölgesi 26 ülkeden oluşmaktadır ve her üye devletin güvenlik, göçmenlik politikaları birbirine göre farklılık göstermektedir.

Özellikle sanayisi gelişmiş ülkeler, yoğun göçmenlik talebi aldıkları için verecek oldukları vize sürelerini kısa tutmalarına yol açmaktadır.

Örneğin: Almanya, Danimarka gibi ülkelerin konsoloslukları turistik vize başvurularında kısa süreli vize onayları verebilmektedir.

 • Schengen vizesi transit geçiş yapmaya müsait konsolosluktan talep ediliyorsa,

Bazı Schengen devletleri bulundukları coğrafi konum gereği transit geçiş yapılmasına uygun ülkelerdir. Dolayısıyla bu ülke konsoloslukları verecek oldukları vizenin gerçek anlamda kendi ülkeleri için kullanılmayacağı düşüncesiyle kısa süreli Schengen vizeleri verebilmektedir.

Örneğin: vatandaşlarımız Balkan ülkelerine seyahat edebilmek için vizelerini Yunanistan Konsolosluğundan talep etmekte ve bu durum Yunanistan Konsolosluğunun kısa süreli Schengen vizesi vermesine neden olmaktadır.

Bir diğer örnek ise Orta Avrupa turları için yapılan vize başvurularında karşımıza çıkmaktadır.

Orta Avrupa turlarında Schengen vizesi Macaristan Konsolosluğunun, Çekya veya Avusturya Konsolosluğuna oranla daha kolay vize verdiği düşüncesiyle vizeler Macar Konsolosluğundan talep edilmektedir. Bu durum Konsolosluğun seyahat edilecek hedef ülkenin Macaristan olmadığı düşünmesine yol açmakta ve verilecek olan Schengen vize süreleri kısa tutulmaktadır.

 • Geçmişte alınan Schengen vizeleri doğru kullanılmamışsa,

Schengen vizelerinin doğru kullanılması önemli bir Schengen kuralıdır. Schengen vizesi ile her ne kadar 26 ülkeye giriş yapılsa da Schengen kuralları gereği başvuru sahipleri almış oldukları vize ile önce vize talep ettikleri ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru sahipleri kısa süreli vize onayı veya vize reddi gibi vizeler alabilmektedir.

 • Konsolosluk vize başvuru sahibinin Schengen bölgesine sık seyahat edeceğini ön görmüyorsa,

Schengen Konsoloslukları vize sürelerini belirlerken her zaman başvuru sahibinin seyahat geçmişlerini, seyahat amaçlarını ve gelecekteki muhtemel seyahatleri göz önünde bulundurmaktadır. Dolayısıyla Schengen bölgesine sık seyahat edeceği ön görülmeyen başvuru sahiplerine kısa süreli Schengen vizeleri verebilmektedir.

Konuyu biraz daha açacak olursak, örneğin daha önce Schengen bölgesine seyahat etmemiş, çalıştığı şirketin teknik destek görevlisi olarak bir fuar için görevlendirmişse bu kişiler sadece seyahat süresi kadar Schengen vizesi alabilir.

Hangi Ülkeler Kısa Süreli Schengen Vizesi Verir?

Kısa süreli Schengen vizesi veren ülkeler genel anlamda aşağıdaki gibidir:

 • Avusturya,
 • Çekya,
 • Macaristan,
 • İspanya,
 • Malta,
 • Danimarka,
 • Yunanistan,
 • Almanya (turistik vize başvuruları dikkate alınmıştır.)
 • Malta,
 • Letonya,
 • İtalya (gençler için yapılan ilk vize başvurusunda)
 • Finlandiya Konsoloslukları kısa süreli vize veren ülkelerdir.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, uzun süreli Schengen vizeleri genel anlamda Schengen seyahat sicilinizin oluşmasının ardından mümkün olabilmektedir. Diğer bir deyişle ilk vize başvurunuzda uzun vize alma olasılığınız düşüktür. Dolayısıyla uzun süreli vize alabilmek için Schengen seyahat geçmişinizin olmasına, Schengen vizelerinizle vizeyi aldığınız ülkeye giriş yapmaya özen gösteriniz.

Schengen bölgesine sık seyahat ediyorsanız vizenizi her zaman en çok giriş yaptığınız hedef ülke konsolosluğundan talep edin.

Schengen bölgesine sık seyahat ediyorsanız sık seyahat etme nedeninizi ispat edin. İmkânınız varsa davetiyeli vize başvurusu yapın.

Ticari vize başvurularında uzun süreli vize onayı alma şansınız her zaman daha yüksektir. Mümkün olduğunca ticari vize başvurusunda bulunun. (Bkz: Ticari vize )

Schengen bölgesine genel anlamda ticari amaçlarla seyahat ediyorsanız vize başvurunuzda iki şirket arasında kesilen fatura ve gümrük beyannamesi fotokopilerini sunun.

Ticari Schengen vizesi için başvuru yapıyorsanız ziyaret edeceğiniz ülkeden gelen davetiye yazısında uzun süreli vize talebinin bulunmasını talep edin. Gelecekte yapacağınız seyahatler varsa alacak olduğunuz davetiyede bu bilgiye yer verilmesini sağlayın.

İmkânınız varsa vize talep edeceğiniz ülkenin Fahri Konsolosluğundan vize referans yazısı talep edin.

İş yeri sahibiyseniz bağlı bulunduğunuz meslek odasından referans yazısı alın.

İş insanıysanız ve imkânınız varsa vize başvurunuzu ticaret ve sanayi odaları aracılığıyla yapın.

İyi bir gelire sahipseniz ve kaynağını ispat edebilecekseniz yüksek bakiyeli banka hesapları ile vize başvurusu yapın.

Vizelerinizi mümkün olduğunca Fransa, Hollanda ve Almanya Konsolosluklarından (ticari vize) talep edin.

İmkânınız varsa Kırmızı ve turuncu halı vize kategorileri ile başvuru yapın.

Daha detaylı bilgi için ” En uzun vize veren ülkeler ” yazımızı okuyabilirsiniz.

En Uzun Schengen Vizesi Kaç Yıl Verilir?

En uzun Schengen vizesi 5 yıllık olarak verilir. Schengen vize süreleri: 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık olacak şekilde kademe kademe arttırılır. 5 yıllık Schengen vizesi genel anlamda pasaportunda 3 yıllık Schengen vizesi olan başvuru sahiplerine verilir.

5 yıllık Schengen vizesi için başvuru yapacakların pasaportlarının geçerlilik süreleri seyahat dönüşü en az 5 yıl 3 ay geçerli olmalıdır.

Alınacak olan 5 yıllık, çok girişli (multiple) Schengen vize başvuru sahiplerine her 180 gün içerisinde 90 gün konaklama yapma hakkı verecektir. 5 yıllık Schengen vize süresi boyunca kişiler, Schengen devletlerinde toplamda 900 gün konaklama yapma hakkında sahip olacaklardır. Ancak bu süre kesintisiz bir süre değildir ve başvuru sahipleri her 6 ay içinde 90 günlük konaklama haklarını ihlal etmeden giriş-çıkış yapmaları gerekmektedir.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, Schengen vizesi neden kısa süreli verilir? yazımızın burada sonuna geldik. Vize işlemlerine dair soru ve önerileriniz için [email protected] e-posta hesabımıza yazabilirsiniz.

schengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader