Otel ve Uçak Nedeniyle Vize Reddi

Otel ve uçak nedeniyle vize reddi veya diğer bir deyişle konsolosluklar göstermelik otel ve uçak rezervasyonu nedeniyle vize başvurularını reddeder mi?

Evet değerli ziyaretçilerimiz merhaba, SaltVisa-Otel ve uçak rezervasyonu nedeniyle vize reddi konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: konsolosluklar tarafından verilen yüzlerce vize ret mektubunun incelenmesinin ardından veya göstermelik otel ve uçak bileti rezervasyonu nedeniyle vize reddi almış başvuru sahipleri ile yapılan mülakatların sonucunda derlenmiştir.

Dolayısıyla bu yazımızda, vize başvurularında aslında çok önemsiz duran, hatta kimi vize başvuru sahibi tarafından pek önemsenmeyen ancak konsolosluklar tarafından özellikle

2018 yılından itibaren yakın planda incelenen bir husus olan ücretsiz otel ve uçak rezervasyonu nedeniyle alınan vize retlerine değineceğiz.

Hazırsanız başlıyoruz.

İyi okumalar…

Otel ve Uçak Rezervasyonu Nedeniyle Vize Reddedilir mi?

Evet. Konsolosluklar otel ve uçak bileti rezervasyonu nedeniyle vize başvurularını reddetmektedir. Ancak vize başvurularının otel ve uçak bileti rezervasyonu nedeniyle reddedilmesi büyük oranda vize başvuru sahiplerinin mesleki durumuna, seyahat geçmişlerine, vizelerini doğru kullanıp-kullanmadığı belirlemektedir.

Şöyle ki: konsolosluklar, bir vize başvuru dosyasını değerlendirirken başvuru dosyasını bir bütün olarak değerlendirmektedir. Ardından ise Konsolosluğun başvuru sahibi hakkında makul şüpheleri varsa vize başvurusunu:

 • Otel ve uçak bileti rezervasyonu nedeniyle,
 • Seyahat sigortası nedeniyle veya
 • Geç vize başvurusu gibi nedenlerle reddedilmektedir.

Dolayısıyla vize reddi almamak için otel ve uçak bileti rezervasyonu oldukça önemli yer tutmaktadır.

Otel ve Uçak Nedeniyle Vize Reddi Almamak İçin Ne Yapmalı?

Otel ve uçak rezervasyonu nedeniyle vize reddi almamak için vize başvurunuz da gerçek, iptal edilebilir rezervasyon kullanmanız gerekmektedir.

 • Vize başvurularında kullanılacak otel ve uçak bilet rezervasyonu göstermelik (fayk) olmamalı,
 • Sahte kredi kartı numarası ile yapılan otel ve uçak bileti rezervasyonu vize başvurularında kullanılmamalı,
 • Göstermelik, ücretsiz otel ve uçak bileti rezervasyonlarının üzerindeki son iptal tarihi silinmeli,
 • Vize başvurularında esnek tarihli (flexi) ve sigortalı uçak bileti rezervasyonu kullanmalı,
 • Vize başvurularında göstermelik, ücretsiz otel rezervasyonu yapacaksanız booking.com veya hotels.com web sayfasında bulunan filtreleme seçeceğini kullanarak ön ödemesiz veya varışta ödeme imkanı sunan otellerden rezervasyon yapılmalıdır.
 • Veya işinizi daha da sağlama almak istiyorsanız ön görülen vize sonuçlanma süresinden sonra rezervasyon iptal etme opsiyonu imkanı veren freenchaise otellerden kredi kartı bilgileri vererek gerçek rezervasyon yapılmalıdır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Vize reddi almamak için 20 altın kural”  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Otel ve Uçak Rezervasyonu Nedeniyle Vize Reddi Veren Konsolosluklar

 • Macaristan.

Macaristan konsoloslukları, vize başvurularını göstermelik uçak ve otel rezervasyonu ile yapan kişilerin başvurularını reddetmektedir.

Macaristan konsoloslukları 2019 yılında kadar ücretsiz otel ve uçak bileti rezervasyonu ile vize başvurusu yapan başvuru sahiplerini arayarak satın alınmış otel ve uçak bileti rezervasyonu talep etmekteydi. Ancak bu durum 2020 yılına geldiğimizde artık geçerli değildir.

Dolayısıyla Macaristan vize başvurularında ücretsiz otel ve uçak rezervasyonu ile başvuru yapan kişiler konsolosluk görevlileri tarafından aranmayacak ve vize başvurusu reddedilecektir.

 • Portekiz.

İstanbul’dan yapılan Portekiz vize başvurularında anlaşmalı Konsolosluk Macaristan Konsolosluğudur. Dolayısıyla göstermelik otel ve uçak bileti ile vize başvurusu yapan kişilerin vize başvuruları Macaristan Konsolosluğu tarafından reddedilecektir.,

 • Norveç.

Norveç göçmenlik yasaları, ülkeye gelecek yabancı turistler için oldukça katı prosedürlere sahiptir. Dolayısıyla Norveç, en zor vize veren ülkeler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

 • Yunanistan.

Yunanistan Schengen vizesi, kolay alınan Schengen vizeleri arasında yer aldığı için Yunanistan vizesine başvuru yapan bir çok kişi alacak oldukları Yunanistan Schengen vizesi ile başka ülkelere giriş yapmaktadır.

Dolayısıyla Yunan Konsoloslukları gerçekten Yunanistan’a seyahat etmeyecek Yunanistan seyahati için otel ve uçak bileti satın almamış kişilerin vize başvuruları reddedilecektir.

 • Almanya.

Almanya, göstermelik otel ve uçak bileti ile yapılan vize başvurularını reddetmekte ve bu durumu vize ret mektubuna “otel ve uçuş bilgileriniz teyit edilemedi” notuyla eklemektedir.

 • Hollanda.

Hollanda konsoloslukları asgari ücretle geçinen, ilk defa vize başvurusu yapan kişilerin vize başvurularını feyk otel ve uçak bileti nedeniyle reddedecektir.

 • Malta.

Malta en zor vize veren ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla seyahat amacı, ne ve anlaşılır olmayan kişilerin vize başvurularını reddetmektedir.

 • Bulgaristan.

Schengen bölgesinde yer almayan ancak Bulgaristan’a seyahat için turistik vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın kaşe ve imzalı otel confirmation belgesi sunmaları gerekmektedir. Booking com üzerinde yapılan rezervasyonlar geçerli değildir.

Schengen Vize Başvurularının 2. ve 8. Madde ile Reddi

Schengen konsoloslukları vize başvuruları reddetmesi durumunda başvuru sahiplerine 11 maddelik vize ret mektubu vermekteydi.

Ancak verilen bu vize ret mektubu şubat 2020 tarihinde 16 maddeye çıkarılmıştır.

Bu ret mektubu: vize onayı almaya durumu uygun olmayan kişiler için verilecektir.

Vize başvurularında geçici ücretsiz otel ve uçak bileti rezervasyonu ile başvuru yapacak kişilerin ise başvuruları eski vize ret mektubunda 2. ve 8 madde,

Yeni vize ret mektubunda ise 3. ve 13. madde gerekçe gösterilerek reddedilecektir.

Özellikle 8. veya 13. cü madde ile alınan vize retleri genel anlamda göstermelik otel ve uçak bilet rezervasyonu ile vize başvurusu yapan kişilere verilmektedir. (bkz: vize reddi)

Otel ve Uçak Nedeniyle Vize Reddi Vermeyen Konsolosluklar

 • Dubai,
 • Meksika,
 • İngiltere,
 • Amerika,
 • Mısır ticari vize,
 • Pakistan ticari vize.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar