İlk Schengen Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, ilk Schengen vize başvurusu hakkında tavsiyeler listesi oluşturmak istedik. Schengen vizesine ilk defa başvuru yapacak kişilere fayda sağlayacak bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Aşağıdaki çalışmamıza göz atmaları vize retlerine karşı alacağı bir önlem olacaktır. Aksi takdirde olası vize retleri bir sonraki vize başvurunuz hakkında verilecek kararlar da belirleyici olacaktır.

Türkiye’de her yıl binlerce kişi hatalı başvurudan ve geçmişte aldığı vize redlerinden ötürü yeni vize retleri alırken, ilk vize başvurusunun ne kadar önemli bir konu olduğu hususunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İlk Schengen Vize Başvurusu Nelere Dikkat Etmeli?

İlk Schengen Vize Başvurusu Net Seyahat

Seyahat amacı net olmayan, turistik vize başvurularında ülkenin turistik şehrine gitmeyen kişileri ilgilendiren bir bölümdür burası.

İlk defa Schengen vize başvurusunda bulunuyorsanız lütfen ama lütfen rastgele bir şehre otel ve uçak bileti rezervasyonları düzenlemeyiniz. İlk schengen vize başvurunuz ve yüksek maaşlı bir geliriniz yoksa seyahat planınızı vize başvurusunda bulunacağını üye ülkenin en popüler şehrine düzenleyiniz.

İlk Schengen Vize Başvurusu Gerçek Otel ve Uçak Bileti

2016-2019 yılları Türkiye’nin en fazla göç verdiği yıllardır. Gerek Türkiye’nin siyasal iklimi, gerek 15 Temmuz olayları, gerekse seküler kesimin Türkiye’de huzursuz olması ve göç etmeye duydukları ilgi konsoloslukları alarma geçirmiş ve konsolosluklar Türkiye’nin içinde bulunduğu bu duruma karşı önlem almaya zorlamıştır.

Dolayısı ile Konsolosluklar iyi ve kötü niyetli turistleri ayırt etmek istemektedir. Konsolosluklar başvuru sahibinin dosyası zayıfsa, kişilerin gelir durumu yeterince tatmin edici değilse ilk olarak değerlendirmeye aldıkları belge otel ve uçak bileti rezervasyonlarının gerçek olup olmadığıdır.

Vize Çıkmadan Otel ve Uçak Bileti Alınır mı?

Eminiz içinizden vizemiz çıkmadan otel ve uçak bileti alamayız diyorsunuzdur ancak vize reddi sonucuyla karşılaşmaktansa bazı küçük riskler alabilirsiniz.

Elbette size vize başvurunuzu sonuçlanmadan otel ve uçak bileti alın demiyoruz ancak şöyle bir yöntem izlemeniz emin olun başvurunuzu olumlu yansıyacaktır. daha detaylı bilgi için için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize işlemleri için gerçek otel rezervasyonu nasıl yapılır?

Otel rezervasyonlarınıza gerçek kredi kartı kullanın ve opsiyon tarihi seyahatine yakın bir tarihte sona erecek yıldız otellerden gerçek rezervasyon yapın. Böylelikle kredi kartınıza küçük bir bloke konulacak ve sonucunu aldıktan sonra otel rezervasyonunuz iptal ettikten sonra kalan paranızın iadesini alabileceksiniz.

Küçük otellerden yapacağınız rezervasyonlarda ise ücret iadesi yapılmayabiliyor!

Vize işlemleri için uçak bileti rezervasyonu nasıl yapılır?

Vize sorunlarına karşı havayolu şirketleri de kendilerince bazı yöntemler geliştirdi. Bu yöntemler sizler için fayda sağlayacaktır. En azından uçak bileti ücretinizin tamamı yanmaktansa kazayı daha ufak tefek çiziklerle atlata bileceksiniz.

Havayolu şirketleri uçak bileti alırken size: sigorta, flexi gibi seçenekler sunacaktır. Havayolu şirketiniz ek şu kadar öte seçeneği sunarak uçak bileti tarihlerinizi değiştirme imkanı tanıyacaktır.

Dolayısı ile biletinizi sigorta ettirerek veya flexi uygulaması ile esnek tarih imkanlarından yararlanabileceksiniz.

İlk Schengen Vize Başvurusu, Arkadaşla Seyahat

İlk Schengen vize başvurunuzu seyahate tek kişi olarak gidecekseniz bile tek kişi gidecek şekilde göstermeyin. Bilhassa yaşınız genç ise bu hataya düşmeyin ve seyahatinizi bir arkadaşınızla planlamış gibi gösterin.

Bu önlem şöyle alabilirsiniz: çevrenizde geçerli schengen vizesi olan aynı yaş ve kuşaktan arkadaşınızın vize fotokopisini dosyanıza ekleyin, otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızda arkadaşınızın adını bir formalite gereği ekleyin.

Arkadaşınız yeşil pasaportlu ise yeşil pasaportunun fotokopisini ekleyin. Böylelikle Konsoloslukların ilk defa yurt dışına çıkacak bir kişi tek başına yurt dışında ne yapacak görüşlerinden az da olsa uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Çünkü konsolosluklar bu gibi düşüncelere sahipse vize başvurularınızı genel anlamda 2 ve 8. Maddeyi gerekçe göstererek reddedecektir.

İlk Schengen Vize Başvurusu Bakiyeli Banka Hesap Dökümü

İlk schengen vize başvurunuzda kullanacağınız banka hesap dökümünüz de mutlaka seyahat sürenizi finanse edebilecek kadar bakiyesi bulunan banka hesap dökümü sunmaya özen gösteriniz. Bakiyesi olmayan banka hesap dökümleri ile yapılacak vize başvuru başvuruya kabul edilmeyecektir veya başvuru merkezi sizden konu hakkında olurunuzu alan bir dilekçe alarak başvurunuzu kabul edecektir.

Bu durumda konsolosluk sizden inatla bakiyesi olan banka hesap dökümü talep edecektir. Eğer hala bakiyeli banka hesap dökümü paylaşamıyorsanız Konsolosluk bu sefer red mektubunda 3. Maddeyi gerekçe göstererek vize başvurunuzu reddedecektir.

Gelirinizden yüksek bakiyesi olan hesap dökümleri ile başvuru yapmayın.

İlk schengen vize başvurunuzda aylık kazancınızla biriktiremeyeceğiniz seviyede bakiyesi olan banka hesap dökümlerinizle vize başvuru yapmayınız. Diğer bir deyişle asgari ücret üzerinden maaş alıyorsanız banka hesap bakiyeniz de 80-100 bin bakiye bulundurmanız Konsolosluk tarafından normal bir durum olarak karşılanmayacaktır.

Dolayısı ile aylık kazancınızla örtüşen bir banka hesap dökümü vermeniz daha doğru olacaktır.

Eğer hala yüksek bakiyeli banka hesap dökümü ile başvuru yapmayı planlıyorsanız hesabınızda bulunan yüksek bakiyenin kaynağını ispatlamanız gerekecektir. Ailenizden hissenize düşen bir para olabilir, aileniz ev satmış parasını size vermiş olabilir bu durumda ev satış sözleşmesini vize başvuru evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayınız.

Pasaportunuzu merkezi ve nezih bir bölgeden çıkarınız.

Bu konu ne yazık ki hassas bir konu arkadaşlar. Kimseyi zan altında bırakmak istemesek de Konsolosluklar ülkemizi bizlerden daha iyi bilmektedir.

Dolayısı ile gelir düzeyi düşük, asayiş probleminin sık karşılaşıldığı şehirlerden pasaport çıkarmak Konsolosluk tarafından olumlu karşılanmayabilir.

Bu sebeple imkanınız var ise pasaportlarınızı merkezi ve daha güvenli il ve ilçelerden çıkarınız.

Seyahatinizi ana akım turizm ülkesine yönelik planlayınız.

Schengen vizesine ilk defa başvuru yapacak ve turist olarak yurt dışına ilk defa seyahat edecekseniz seyahatinizi mutlaka İtalya, Fransa, Yunanistan, İspanya gibi ana akım turizm ülkesine planlayınız.

Turistik olarak yurt dışına ilk defa çıkıyorsanız haklı bir gerekçe sunma veya konsolosluğu bu seyahate ikna edemezseniz vize başvurularınızı Finlandiya, Letonya Norveç, Danimarka gibi ülkelere gerçekleştirmeyiniz.

Türkiye’ye geri döneceğinizi ispat edin.

Schengen vizesine ilk defa başvuru yapacak kişilerin Türkiye’ye geri döneceklerine dair bilgiler konsoloslukların her zaman ilk dikkat etiği konudur.

Bir vize başvuru dosyası ana hatlarıyla başvuru sahibinin kendi ülkesine geri dönüp-dinmeyeceği şeklinde değerlendirilmektedir. Eğer vize onayı konusunda birtakım endişeleriniz var ve başvuru dosyanız zayıf ise geri döneceğinizi gösterir ek bilgi ve belgeleri başvuru evraklarınızın arasına ekleyiniz.

Türkiye’ye Geri Döneceğinizi Gösteren Belgeler Neler?

• Üzerinize kayıtlı ev, arsa, araba, motosiklet veya iş yeri var ise belgelerini sunun,

• Türkiye’ye dönüşünüzde varsa katılacağınız eğitim, toplantı, doktor randevusu gibi bilgileri abartı olsa bile dosyanıza ekleyin.
• Evliyseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisini dosyanıza ekleyin.

Varsa davetiyeli vize başvurusu yapın.

İlk schengen vize başvurunuzda seyahat amacınızın et olması her zaman bir avantajdır. Seyahatinizin amacı turistik yerine ticari, aile, akraba veya arkadaş ziyareti ise bu seyahat amacı turistik vize başvurusuna oranla daha makbul, daha anlaşılır ve daha ikna edici bir seyahat amacı olacaktır.

Dolayısı ile davetiye belgesi almaktan üşenmeyin ve vazgeçmeyin. İhmalkarlıklar yüzünden vize reddi alan başvuru sahiplerinin sayısı Türkiye’de hiç de azımsanmayacak seviyelerdedir.

Dolayısı ile aman davetiye belgesi ile hiç uğraşamam demeyin ve davet belgenizi temin ederek dosyanıza ekleyin.

İlk Vize Başvurusu Gaziantep Yerine İzmir veya Ankara’dan Başvuru Yapın.

İlk schengen vize başvurusunu Gaziantep’ten yapmayı planlayan vatandaşlarımız bu bölüm sizleri ilgilendiriyor. Verecek olduğumuz bilgiler umarız sizlere fayda sağlar:

Gaziantep’te fahri konsoloslukları saymazsak üye ülke konsolosluğu yoktur ancak vize başvuru merkezleri mevcuttur. Gaziantep vize başvuru merkezi hizmet verdiği şehirler olarak doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesine hizmet verirken bu bölgeler maalesef sıkıntılı sayılabilecek bölgelerdir.

Bölge gerek Türkiye’nin en fazla yurt dışı göçü veren şehirlere sahip olması gerek terör konusu gerek bir vize başvuru sahibinin ideal vize standartlarını yakalayamaması, gerekse sahte evrak ve belgelerin yoğun olarak kullanıldığı yerler olması nedeniyle durumunuzu konsolosluk tarafından iyi yorumlanmayabilir.

Dolayısı ile hakkında oluşabilecek en küçük bir iltica düşüncesi vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olacaktır.

Diğer yandan ise Gaziantep bölgesi Konsolosluk ve elçiliklere uzak bir bölgedir. Evraklarınızın ilgili konsolosluklara iletilmesi aşamasında bir operasyonel sürece tabi olacaksınız ve transferde kaybedeceğiniz süre seyahat tarihinize vizenizin yetişemeyeceği düşüncesiyle vize reddi gibi durumlarla karşılaşmanıza yol açabilecektir.

İlk Schengen Vize Başvurusu,İş yerinizi Seyahat Hakkında Bilgilendirin.

İlk schengen vize başvurularında bazı üye ülke konsolosluk görevlileri başvuru sahibinin iş yerini arayarak çalışanı hakkında bazı bilgiler talep edebiliyor.

Örneğin Yunanistan Konsoloslukları başvuru sahibinin çalıştığı iş yerini arayarak gerçekte böyle bir çalışanlarının bulunup bulunmadığını, çalışıyorsa hangi tarihler arasında izinli olduğunu ve hangi ülkeye seyahati edeceğinin bilgisini doğrulama amacında olabiliyor.

Bu ve benzeri durumlara karşı bilhassa iş yerinizin telefonlarına bakan mesai arkadaşlarınızı veya iş yeri yetkililerinizi bu hususlarda bilgilendirmenizi önemle tavsiye ederiz.

İlk Schengen Vize Başvurusu Konsolosluk Mülakatı

İlk schengen vize başvurularında konsolosluklar başvuru sahiplerini mülakata tabi tutabiliyor. Bu durum tüm üye ülke konsoloslukları için geçerli değil.

İtalya, Macaristan, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Danimarka ve Norveç konsoloslukları ise vize mülakatı prosedürlerini sıklıkla uygulayan konsolosluklardır.

Konsolosluk Mülakatlarında Sıkça Sorulan Sorular

 • Seyahat amacınız nedir?
 • Hangi şehre seyahat ediyorsunuz?
 • Hangi otelde kalacaksınız?
 • Seyahat edeceğiniz ülkede tanıdığınız bir aile ferdi veya arkadaşınız var mı?
 • Bankanızda ne kadar para var?
 • İş yerinizde ki göreviniz nedir?
 • Seyahat edeceğiniz ülkede nelere yapmayı planlıyorsunuz?
 • Birlikte seyahat edeceğiniz birisi var mı?
 • Ne kadar maaş alıyorsunuz?
 • İngilizce biliyor musunuz?
 • Daha önce vize reddi aldınız mı?
 • Otelinizi ve uçak biletinizi satın aldınız mı?

Faydalı Linkler

Vize işlemleri hakkında daha fazla bilgi için bu sayfayı,

AB Seyahat, Bilgi ve Yetkilendirme Servisi için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader