Bulgaristan Vizesi Almak Kolay Mı?

Bulgaristan vizesi almak kolay mı? Sorusu özellikle Schengen bölgesine yeni girmiş Bulgaristan’dan vize alacak veya  Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak vatandaşlarımızın cevabını yakından merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Özelikle Ukrayna-Rusya savaşı sonrası Bulgaristan transit vizesine duyulan ihtiyaç artmıştır. Dolayısıyla bu durum vatandaşlarımızın aklına Bulgaristan vizesini almak kolay mı? Sorusunu getirmektedir. Bulgaristan vizesi almak kolay mı? Yazımızın Bulgaristan turistik, ziyaret, ticari veya transit vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımıza fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Bulgaristan vizesi başvurularınız için İletişim sayfamızı kullanarak vize danışmanlarımızla görüşerek işlemleri başlatabilirsiniz.

İyi okumalar diliyoruz…

Bulgaristan Vizesi Almak Kolay Mı?

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan ve yakın zamanda Schengen bölgesine dahil olan Bulgaristan’a vize almak bir çok Schengen vizesi almaya oranla daha kolaydır. Bulgaristan ile Türkiye iki komşu ülkedir. Ayrıca iki ülke arasındaki tarihsel ve kültürel bağlarda Türk vatandaşlarının Bulgaristan’a seyahat etmesini anlaşılır kılmaktadır. Dolayısıyla bu tarihsel bağ eğer durumunuzda uygunsa Bulgaristan vizesi almanızı kolaylaştıracaktır.

Bulgaristan Vizesi Almak Kimler İçin Kolay?

Bulgaristan vizesi almak bazı durumda olan kişiler için daha kolay olabilmektedir. Aşağıda belirtilen veya benzer durumda olan vatandaşlarımız Bulgaristan vizelerini daha kolay alabilecektir:

 • Türkiye’de en az 1 yıldır düzenli bir gelire sahip kişiler.
 • Son 3 yıl içerisinde Schengen, İngiltere, ABD vizesi almış ve bu vizesini kullanmış kişiler.
 • Bir Bulgaristan şirketinin daveti üzerine Bulgaristan’a ticari amaçlı seyahat edecek kişiler.
 • Bulgaristan kültürel ziyaret veya sportif faaliyet için seyahat edecek kişiler.
 • Bulgaristan’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakın akrabasını ziyaret edecek Türkiye’de düzenli bir gelire sahip kişiler.

Bulgaristan Turistik Vizesi Almak Kolay Mı?

Bulgaristan turistik vize, konsolosluğun vize şartlarını eksiksiz yerine getiren ve en az 1 yıldır düzenli gelire sahip vatandaşlarımız için alınması kolay bir vizedir. Ayrıca Bulgaristan vize başvurularında başvuru sahiplerinden parmak izi kaydı alınmaması, İstanbul, Ankara, Edirne ve Bursa’da Bulgaristan Konsolosluklarının bulunması vatandaşlarımızın Bulgaristan turist vizesi almalarını hem kolaylaştırmaktadır hem de hızlandırmaktadır.

Bulgaristan Transit Vizesi Almak Kolay Mı?

Bulgaristan transit vize başvurularında seyahat edeceğiniz hedef ülkeye yönelik doğru evrakları vize başvuru dosyasına eklediyseniz, transit geçiş güzergahı ile ilgili detaylı bir dilekçe yazdıysanız ve ulaşım aracı hakkında evrakları vize başvuru dosyanıza eklediyseniz Bulgaristan transit vizesi almanız kolay olacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için Bulgaristan Transit Vizesi yazımızı okumanızı öneririz.

Bulgaristan D Vize Almak Kolay Mı?

Bulgaristan D vizesi 90 gün üstü uzun süreli vize kategorileri arasında yer alan bir vize türüdür. Bu vize türünün mevzuatı ve C tipi vize mevzuatına oranla daha karmaşık ve uzun bir süreç gerektirmektedir. Bu sebeple Bulgaristan D vizesi alabilmek birçok faktörün doğru bir şekilde bir araya gelmesi gerekmektedir.

Eğer evlilikten dolayı Bulgaristan D vize başvurusu yapıyorsanız ilişki geçmişinizi detaylı bir şekilde ispat etmeli, Konsolosluk veya Yabancılar Şubenin kriterlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz.

Çalışma nedeniyle Bulgaristan D vize başvurusunda bulunacaksanız çalışma kontrastınızın aslını, söz konusu meslek hakkında yeterliliğinizi gösterir evrakları D vize başvurusunda sunmaya özen göstermelisiniz.

Eğitim nedeniyle Bulgaristan D vizesine başvuru yapacaksanız orijinal okul kabul belgenizi ve bu eğitimin kariyerinize katkıları ile ilgili detaylı bir motivasyon mektubu yazmalı ve gerekirse belgelerinizi eksiksiz bir şekilde Bulgarca tercüme etmelisiniz.

Uzun bekleme sırası, sürecin hem Bulgaristan hem de Türkiye’den yürütülmesi gerektiği için Bulgaristan D vizesi almak C vize almaya oranla daha zordur.

Davetiye İle Bulgaristan Vizesi Almak Kolay Mı?

Davetiye ile Bulgaristan vizesi almak turistik vize almaya oranla daha kolaydır. Davetiyeli Bulgaristan turistik vizesi başvurularında seyahat amacının net olması, edinilen davetiyede konaklama bilgisinin yer alması ve davet eden kişinin garantör olması nedeniyle davetiye ile Bulgaristan vizesi almak kolaydır.

Davetiye ile Bulgaristan vizesini daha kolay alabilmek için davet eden kişi ile yakınlık bağının ispat edilmesi, doğru kişilerden davetiye alınması tavsiye edilir.

Schengen Vizesi Olanların Bulgaristan Vizesi Almaları Kolay Mı?

Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi almış ve bu vizesini doğru kullanmış vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları daha önce vize almamış vatandaşlarımıza oranla daha kolay olacaktır.

Burada önemli geçmiş Schengen vizelerinin yakın zamanda alınmış olması ve vizenin kullanılmış olmasıdır. Varsa eski pasaportlarda yer alan Schengen vizelerinin kopyası çekilerek vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 • Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport.
 • 2 adet eski vizelerde kullanılmamış 35×45 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi
 • E-devletten alınmış Nüfus-Aile kayıt örneği.
 • E-devletten alınmış tarihçeli yerleşim yeri belgesi.
 • E-devletten alınmış ikametgâh belgesi.
 • Geçmişe dönük son 3 aylık içerisinde en az 25-30.000 TL bakiye olan bankadan kaşeli ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi banka hesap özeti.
 • İptal edilebilir otel, uçak bileti veya kara yolu ile seyahat edilecekse araca ait evraklar

Çalışmayan Kişiler Bulgaristan Vizesi Alabilir Mi?

Çalışmayan kişilerin Bulgaristan vizesi almaları normal bir başvuru sahibine oranla daha zordur. Ancak bazı durumda olan çalışmayan kişiler belli kriterleri yerine getirmeleri durumunda Bulgaristan vizesi almaları söz konusu olabilir. Örneğin: çalışmayan kişi ev hanımı ve evli ise düzenli gelir sahibi eşini sponsor göstererek Bulgaristan vizesi alabilir.

Yine çalışmayan kişi öğrenci ise Bulgaristan vize başvurularında düzenli geliri olan ebeveynlerini sponsor göstererek Bulgaristan vizesi alabilir.

Çalışmayan ve bazı durumda olan vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları söz konusu olmayabilir. Üniversite sonrası iş hayatına atılmamış veya sık sık iş değişikliği yapan veya uzun süredir düzenli bir gelire sahip olmayan vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları zor olacaktır.

Bankada Çok Para Göstermek Bulgaristan Vizesi Almayı Kolaylaştırır Mı?

Bulgaristan vize başvurularında düzenli gelirinizle örtüşen ve en az 3 aydır banka hesabınızda bulunan yüklü miktardaki bakiyeler ile Bulgaristan vizesi almanızı kolaylaşacaktır. Burada önemli olan söz konusu paranın kaynağının belli olması, tutarın randevudan kısa süre önce banka hesabına yatırılmış olmamasıdır. Randevu öncesi banka hesabına yatırılacak yüklü miktardaki paralar Konsolosluk görevlileri tarafından bir manipülasyon olarak yorumlanabilir ve Bulgaristan vize başvurunuz finansal durumunuz gerekçe gösterilerek reddedebilir.

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

1 haftalık Bulgaristan seyahati için bankada bulunması gereken para miktarı 25.000 TL dir.

2 haftalık Bulgaristan seyahati için bankada bulunması gereken para miktarı 40.000 TL’dir.

Belirtilmekte olan bu tutarlar kişi başı tutarlardır. Sponsorluk durumunda söz konusu tutarlar her bir başvuru sahibi için banka hesabında bulunuyor olmalıdır.

Bulgaristan Vizesi İçin Otel ve Uçak Biletini Satın Almak Zorunlu Mu?

Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunuyorsanız otelinizi satın almanız zorunlu değildir. Ancak daha kolay vize onayı alabilmek için Bulgaristan turistik vize başvurularında otelinizi satın almanızı faturanızı veya ödendi belgenizi vize başvuru evraklarınızın arasına eklemenizi tavsiye ederiz.

Bulgaristan Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Bulgaristan vizesi için seyahat tarihinden en geç 1 ay en erken ise 3 ay önceden başvuru yapılması tavsiye edilir. Vize başlangıç tarihi form, otel, uçak ve dilekçelerinizde yazan tarihe göre belirlenmektedir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vize başvuruları randevu tarihi sonrası 2-3 hafta arasında çıkmaktadır. Bu süre mücbir durumlarda 6-7 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Değerli ziyaretçilerimiz bir Schengen ülkesi olan Bulgaristan’a vize almak kolay mı? yazımızın burada sonuna geldik. Daha detaylı bilgi için Bulgaristan Vizesi sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Bulgaristan vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader