Hindistan Vize İşlemleri

Değerli SaltVisa Ziyaretçileri merhaba, Hindistan vize işlemleri üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Sayfamızın devamında:

 • Hindistan vize işlemleri hakkında sıkça sorulan sorular,
 • Hindistan vize işlemleri için gerekli evraklar,
 • 2024 Hindistan vize ücretleri,
 • Hindistan vize İşlemleri için parmak izi uygulamaları,
 • Hindistan vize işlemleri kaç günde sonuçlanır,
 • Hindistan vizesi kaç günlük verilir gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Hindistan seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın seyahat öncesi vizelerini Türkiye’den alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.
Aynı işlemler yeşil ve gri pasaport sahipleri içinde geçerli olacaktır.

Yeşil ve gri pasaportlar için Hindistan ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında herhangi bir vize kolaylaştırma Anlaşması bulunmazken kolaylık sadece uluslararası kurallar gereği diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız için geçerli olacaktır.

Diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız maksimum 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde Hindistan vize işlemlerinden muaf tutulacaklardır.

Hindistan Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar 2024

2024 yılı Hindistan vize işlemleri için istenen evraklar Schengen veya İngiltere vize işlemleri için istenen evraklarla karşılaştırıldığında daha az ve daha erişilebilir evraklardır.

Hindistan vize işlemleri için en kapsamlı evraklar sadece Hindistan ticari vize başvurularında talep edilir. Hindistan ticari vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız hazırlayacak oldukları evraklara ek olarak Hindistan’da ziyaret edilecek şirketten davetiye belgesi ve şirket evraklarını da ek olarak temin etmeleri gerekecektir.

Lütfen dikkat!

Hindistan Konsolosluğu vize başvurularında talep edilen evrakların eksiksiz sunulması hususunda en hassas konsolosluklar arasında yer almaktadır. Konsolosluğun talep ettiği evrakları sunamayan başvuru sahiplerinin vize başvuruları kabul edilmeyebilir. Evraklarınızı eksiksiz ve açıklamalarını göz önünde bulundurarak sunmaya dikkat ediniz.

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Online ortamda doldurulmuş barkodlu Hindistan vize başvuru formu
 2. Yeni tip, karşılıklı 2 boş sayfası olan bordo renkli pasaport
 3. 2 adet 5×5 ölçülerinde biyometrik vize fotoğrafı – Amerika vize fotoğrafı gibi olmalıdır.
 4. E devlet ile alınmış barkodlu ikametgah belgesi
 5. Kimlik ve pasaport fotokopisi – varda eski Hindistan vizelerinizin fotokopilerini dosyanıza ekleyiniz. Pasaportunuzda geçmiş tarihli 2 Hindistan vizeniz var ise yapacak olduğunuz turistik vize başvuruları kabul edilmeyebilir ve ticari seyahat olacağı düşüncesiyle davetiye belgesi talep edilebilir.
 6. Son 3 aylık hesap hareketliliğini gösterir, randevu tarihinden maksimum son 10 gün içerisinde alınmış içerisinde en az 6000 TL bakiyesi olan bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü,
 7. Hindistan ticari vize başvurularında ek olarak bağlı bulunulan şirketin banka hesap dökümü de aynı evrak özelliğini taşıyacak şekilde sunulmalıdır.
 8. Hotel rezervasyonu- booking dokümanı olarak kabul edilir, e-posta yazışmalarının çıktısı kabul edilmez.
 9. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu- Vizeniz sonuçlanmadan satın alma yapmayınız.
 10. Hindistan turistik vize ücreti 103 dolar.

Vize ücret ödemesi sadece Amerikan doları cinsinden, nakit ve tam olacak şekilde yanınızda bulundurmalısınız. Vize ücreti kredi kartıyla ödenmemekte aynı zamanda konsolosluk vize ücret ödemesini tam yapmayan kişilerin başvurularını bozuk para olmaması nedeniyle kabul etmeyecektir.

Hindistan Ticari Vize İçin İstenen Evraklar

Hindistan ticari vizesi için üst bölümde belirtilen evraklara ek olarak aşağıdaki evrakları sunarak ticari vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.
Hindistan ticari vize kategorisi davetiyeli bir vize kategorisidir. Hint şirketinden davetiye ve şirket evraklarını sunamayacak kişiler ticari vize başvurusunda bulunamayacaklardır.

 1. Hindistan şirketinin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı davetiye yazısı- davet yazısı e-posta ya da faks ortamında kabul edilir. Aslını sunmanıza gerek yoktur. Ancak fotoğrafı çekilmiş whatsapp üzerinden alınan evraklar vize başvurularında kabul edilmez. Davetiye belgenizi renkli scan edilmiş, fotokopi şeklinde sunmanız zorunlu tutulacaktır.
 2. Hindistan şirketinin registration certificate belgesinin fotokopisi
 3. Türk şirketinin son 3 aylık hesap hareketliliğini içerir randevu tarihinden maksimum son 10 gün içerisinde alınmış kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınmış en az 6000 TL bakiyesi olan banka hesap dökümü. ATM çıktısı, internet çıktısı, kredi kartı ekstreleri vize başvuruları için geçerli değildir.
 4. Başvuru sahibinin çalıştığı şirketten aldığı şirket antetli kağıdına düzenlenmiş seyahatin amacı, seyahatin tarihleri ve seyahatin sponsorunun şirket olduğunu belirten İngilizce hazırlanmış kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe- fotokopi ve Türkçe dilekçeler geçerli evrak değildir.
 5. Türk şirketinin yeni tarihli faaliyet belgesi, sicil gazete, son yılın vergi levhası ve şirketin imza sirküleri fotokopileri
 6. Hindistan ticari vize ücreti 123 dolar.

Vize ücretinizi başvuru sırasında Amerikan doları ve tam olacak şekilde yanınızda bulundurunuz.

Hindistan Konferans Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Online ortamda doldurulmuş barkodlu vize başvuru formu,
 2. Yeni tip, bordro renkli seyahat sonrası en az 2 boş sayfası bulunan Pasaport,
 3. Kimlik fotokopisi. Yabancılar için seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olacak şekilde Türkiye ikamet izni fotokopisi
 4. E devlet ile alınmış barkodlu İkametgah belgesi
 5. Son 3 aylık hesap hareketliliğini içeren randevu tarihinden maksimum son 10 gün içerisinde alınmış, en az 6000 TL bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 6. Organizasyonu düzenleyen Hindistan kurumunun antetli kağıdına hazırlanmış kaşe ve imzalı mail ya da faks ortamında alınmış konferans davetiyesi.
 7. Seyahatin masrafları Konferansı düzenleyecek kurum tarafından karşılanıyor ise bu kurumun son 3 aylık onaylı banka hesap dökümü fotokopisi veya Hindistan kurumunun NOC belgesi fotokopisi
 8. Bağlı bulunulan iş yerinden antetli kağıda düzenlenmiş kaşeli ve ıslak imzalı görevlendirme ve izin yazısı
 9. Gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu
 10. Otel rezervasyonu
 11. 2 adet 5×5 biometrik vize fotoğrafı veya arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 12. Hindistan Konferans vizesi ücreti 83 dolar
 13. Pasaport fotokopileri

Hindistan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Yeni tip, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli ve karşılıklı 2 boş sayfası olan Pasaport.
 2. Pasaport ve pasaport fotokopisi
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Hindistan ve Türkiye gemi ya da nakliye şirketinden kaşeli ve ıslak imzalı taahhüt yazısı
 5. Uçak bileti rezervasyonu- Satın alınmış talep edilebilir.
 6. İkametgah belgesi
 7. Online ortamda doldurulmuş barkodlu Hindistan vize başvuru formu
 8. 2 adet 5×5 ölçülerinde biyometrik vize fotoğrafı veya arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 9. Hindistan ticari vize ücreti 23 dolar

Hindistan Vize İşlemlerinde Parmak izi Uygulaması

Hindistan vize İşlemleri için başvuru sahiplerinin parmak izi beyanlarında bulunması zorunludur. Pasaport çıkarma işlemleri sırasında, Schengen vize işlemleri, İngiltere ve Amerika vize işlemleri için verilen parmak izi beyanları Hindistan vize işlemlerinde geçerli değildir. Aynı zamanda geçmiş Hindistan vize işlemleri için verilen parmak izi beyanları başvuru sahiplerine herhangi bir muafiyet, kolaylık tanımaz.

Dolayısıyla Hindistan online vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevu seçme aşamasına geçecek ve randevu günü parmak izi vermek durumunda kalacaksınız. Bu sadece parmak izi verme işlemidir. Bir vize mülakatı veya konsolosluk görüşmesi olmayacaktır.

Randevu günü randevu saatinden 15 dakika önce Hindistan Konsolosluğunda olmaya özen gösteriniz.

Hindistan Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hindistan Vize işlemlerinde randevu nasıl alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz Hindistan için vize başvurusunda bulunacaksanız randevu alarak Konsolosluğu ziyaret etmeniz zorunludur. Hindistan Konsolosluğu kelimenin tam anlamıyla randevu sistemi ile çalışan Konsolosluktur. Randevusuz olarak yapmak istediğiniz vize başvuruları sağlık, ölüm, kalım veya mücbir bir sebep olmadıkça kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla vize başvurularınızın öncesinde randevu oluşturarak Konsolosluğu ziyaret etmeyi unutmayınız.

Peki Hindistan vize randevusu nasıl alınır?

Hindistan vizesi için randevular online ortamda alınmaktadır. Telefonla veya sadece konsolosluğun randevu sistemine girerek randevu alınamamaktadır. Hindistan vizesi için randevu alırken önce konsolosluğun web sayfasını ziyaret etmeli, Hindistan vize yönergeleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve online vize başvuru formunu doldurmalısınız.

İşte Hindistan vize randevu alma bölümüne online formun doldurduktan sonra geçeceksiniz. Dolayısıyla Hindistan online vize başvuru formunu doldurmak ve onaylamak randevu alabilmeniz için zorunludur.

Başvuru sahipleri Hindistan vize randevu aşamasında geldiklerinde sadece randevu gününü belirleyebilecektir. Randevu saati ise sistem tarafından otomatik olarak belirlenecektir.

Hindistan vize İşlemleri kaç günde sonuçlanır veya Hindistan vizesi kaç günde çıkar?

Hindistan Konsolosluğu Türkiye’de bulunan çok sayıda konsolosluğun aksine en hızlı çalışan konsolosluklar arasında yer almaktadır. Dolayısı ile Hindistan vize başvurularının sonuçlanma süresi başvuru yapılan randevu tarihinin hemen akşamıdır. Hindistan vizesinin sonuçlanma süresi için uzun sürelere ihtiyaç duyulmaz. Ancak yabancıların vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanabilir.

Hindistan konsolosluğu her ne kadar hızlı çalışan bir konsolosluk olursa olsun vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 7 gün önce tamamlamış olmanız tavsiye edilir.

Hindistan vizesi kaç günlük verilir?

Hindistan vize süreleri vize kategorisine, başvuru sahibinin geçmiş Hindistan seyahatlerine göre değişmekte ve bazı durumlarda Hindistan vize süreleri kademeli olarak artırılmaktadır.

Hindistan turistik vize başvurularında uzun süreli vize onayı alınması beklenmemelidir. Hindistan turistik vize süreleri 3 ay içinde 30 gün konaklama süreli, 6 ay içinde 30 konaklama süreli bazı durumlarda ise 30 gün içerisinde 15 gün konaklama süreli vizeler verilmektedir. Turistik vizeler büyük oranda tek girişli olacak şekilde verilmektedir.

Hindistan ticari vize süreleri ise 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık çok girişli vizeler olmak üzere kademe kademe arttırılmaktadır. İlk ticari vize başvurularında vize süreleri uzun süreli olacak şekilde verilmez. Hindistan seyahat geçmişi ve ticari amaçlı olan başvuru sahiplerinin Hindistan vize süreleri daima artırılmaktadır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader