İzmir Amerika Vize İşlemleri

Değerli ziyaretçilerimiz; İzmir’de ikamet eden ve Amerika vize başvurusu yapmayı planlayan kişileri süreç hakkında bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız ‘’ İzmir Amerika Vize İşlemleri ve Danışmanlık Hizmeti ’’ sayfamıza hoş geldiniz.

İzmir’den yapacağınız Amerika vize işlemlerine dair sorularınız için ve danışmanlık hizmeti için ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Foça, Karaburun, Karşıyaka, Dikili, Çeşme, Buca, Konak, Menemen, Seferihisar, Torbalı, Urla, Bergama, Selçuk gibi İzmir ilçelerinde ikamet eden kişilerin;
Aile ziyareti, ticari ve turistik (B1/ B2), f1 öğrenci vizesi, j1 staj vizesi, c1/d mürettebat vizesi gibi göçmen olmayan Abd vize kategorileri için danışman firmalar yardımıyla ya da bireysel olarak başvuru işlemlerini nasıl tamamlamaları gerektiğine dair yazımızda bilgiler vereceğiz.

İzmir Abd vize işlemlerine dair bilgilendirmelerimizden faydalanarak işlemleri kendiniz tamamlayabilir ya da Amerika vize danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. (Bkz. Amerika Vize Danışmanlık)

Amerika Birleşik Devletleri tüm türlerde pasaport sahibi T.C. vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Seyahat amacı ve sahip olunan pasaport türü fark etmeksizin tüm T.C. Vatandaşları vize onayı alarak Amerika’ya seyahat edebilirler.

Amerika vize başvuru işlemleri için; başvurunun talimatlara uygun tamamlanması ve hatasız başvuru dosyası sunumu büyük öneme sahiptir. Başvuru sahibinin kendisini yanlış anlatması, amaca uygun başvuru yapılmaması, başvuru yapılan vize türüne ait gerekli şartların detaylı incelenmemesi Amerika vize reddine neden olabilecektir.

Amerika Vizesi İzmir’den Alınır Mı?

Amerika vize başvuru işlemleri normal koşullarda; online ortamda tamamlanan işlemler ve randevuya katılım aşamalarından oluşur. Daha önce Amerika vizesi olan kişiler gerekli şartları sağlamaları halinde randevuya gitmeden Amerika vize işlemlerini tamamlayabilirler fakat ilk defa Abd vizesi alacak olan ya da vize yenileme başvuru şartlarını sağlamayan kişiler randevu alarak mülakata katılacaklardır.

Online başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra şahsen katılım gerektiren randevu alım aşamasına geçilecektir. Randevu İstanbul Amerika Başkonsolosluğu ve Ankara Amerika Büyükelçiliği üzerinden alınabilir. Randevulu Amerika vize başvurusu için işlemler İzmir’den tamamlanamayacaktır.

İzmir’den Amerika vize uzatma/yenileme başvurusu yapacak başvuru sahipleri ise; online Abd vize başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra PTT kargo aracılığı ile evraklarını Konsolosluk ya da Elçiliğe ulaştırabilecek, İzmir’den Amerika vizesi alabileceklerdir.

İzmir’den yapılan Amerika vize başvurusu ile Ankara ya da İstanbul’dan yapılacak başvuruların sonuçlanma süreleri aynı olacaktır.

İzmir’den Abd vizesi almak için İzmir’de ya da diğer şehirlerde bulunan danışmanlık acentelerinden destek alabilir, dilerseniz tüm işlemleri kendiniz de tamamlayabilirsiniz. ‘’ İzmir Vize Danışmanlık Hizmetleri ’’ yazımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

İzmir Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri için vize alacak kişilerin seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru için kişisel evraklara ek olarak seyahatin içeriğine bağlı değişen evraklar hazırlanmalıdır. Bu evrakların başvuru dosyasına eklenmesi, online vize başvuru işlem sürecinde de evraklar da dikkate alınarak gerekli formlar doldurulmalıdır.

İzmir Amerikan Konsolosluğu bulunan illerden biri değildir. Bu nedenle İzmir’de yaşayanlar Abd vize randevusuna katılmalarının gerekmesi durumunda Ankara’ya ya da İstanbul’a gitmek durumunda kalacaklardır.

İzmir’den Amerika vizesi alma işlemlerinin ilk adımı İnternet üzerinden Ds-160 formunun doldurulması olacaktır. Bu form doldurulurken öncelikle başvuru yapılacak şehir ve ülke seçimi yapılacaktır. Türkiye, Ankara ve Türkiye, İstanbul seçeneklerinden biri seçilerek güvenlik kodu girilecek ve Ds-160 formuna giriş yapılacaktır. İzmir’de yaşayanlar hem İstanbul hem de Ankara’dan Amerika vize randevusu alabilirler.

Ds-160 formu açıldığında başvuru sahibi için özel başvuru numarası yani DS kodu oluşacaktır. Başvuran bu numara ile Amerika vize randevu sayfasından randevu almalıdır. Randevu günü öncesi Ds-160 formu tamamlanmış, onaylanmış ve konfirmasyon sayfasının çıktısı alınmış olmalıdır.

Başvuran işlemler tamamlandıktan sonra;

 • Gerekli vize evrakları,
 • Pasaport,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Randevu alımı sonrası çıkan barkodlu talimatlar belgesi
 • DS-160 konfirmasyon sayfası ile randevuya katılmalıdır.

Randevu günü görüşme yapılacak, başvuru sahibine gerekli olması durumunda sorular sorulacak ve vize kararı verilerek kişi bilgilendirilecektir. Randevu günü sonuca dair bilgilendirme istisnai durumlar dışında başvuru sahibine yapılmaktadır. Vize alan, yani başvurusu onaylanan kişilerden pasaport alınacaktır.

Vize basımı sonrası yaklaşık 3 iş gününde vizeli pasaport sahibine iletilmektedir.

Vize reddi durumunda ise kişiye başvurunun reddedildiği iletilmekte, pasaport başvuru sahibine iade edilmektedir. Onay ve ret dışında Amerika vize başvurusunun incelemeye, araştırılmaya alınması durumu da söz konusu olabilmektedir.

İzmir Amerika Vize Türleri

Amerika vize işlemleri başvuru türüne göre değişmektedir. Başvuru için sağlanması zorunlu şahsi evraklar ve seyahat belgelerine ek olarak, vize türünün gerektirdiği zorunlu evraklar da olacaktır. Bu nedenle Amerika vize başvurusu öncesi; başvuru kategorisi belirlenmeli, kategorinin gerektirdiği belgeler, vize harç giderleri ve şartlar incelenmelidir. Araştırmaların doğru kaynaktan yapıldığından emin olunması önemle tavsiye edilir.

Amerika Konsolosluğu göçmen olmayan vize kategorileri:

 1. Ziyaretçi vizesi kategoriler (b1, b2, b1/b2, c1, c1/d)
 2. Öğrenim/eğitim vizesi kategorileri (F1 ve J1)
 3. Çalışma Vizesi Kategorileri (D, I, O, E1/E2, H1/B)
 4. Diğer göçmen olmayan Amerika vize kategorileri

Amerika Turistik Vize İşlemleri İzmir

İzmir’den Amerika turist vizesi alacak kişilerin online olarak Ds-160 formunu tamamlamaları ve İstanbul ya da Ankara’dan randevu almaları gerekecektir. Daha önce Abd turist vizesi almış olan ve vizesi son 48 ay içinde bitmiş kişiler turist vizelerini yenileyebilirler. Randevusuz turist vizesi yenileme işlemi için kişinin vizesini 14 yaşından sonra almış olması ve pasaportta isim-soyisim değişikliğinin olmaması gerekmektedir.

Turistik vize için başvuru sahibinin daha önce turistik vizeler almış olması, turistik vize masraflarını karşılayabileceğini gösteren düzenli gelir ve banka hesapları sunması tavsiye edilir.

Amerika Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri İzmir

İzmir’den Amerika aile ziyareti vizesine başvuru yapacak kişilerin Amerika’daki aile yakınlarından davet mektubu almaları gerekecektir. Davetiye İngilizce olarak, Amerikan Konsolosluğu’na hitaben düzenlenmelidir. Vize alacak kişinin adres-iletişim bilgileri, davet eden kişinin adres-iletişim bilgileri, başvuranın seyahat tarihleri, davet eden kişi ile başvuru sahibi arasındaki yakınlık derecesi Amerika vize davetiyesinde olması gereken bilgilerdir.

Davetiye güncel tarihli olmalı, davet eden kişi tarafından imzalanmalıdır. Ayrıca davetiye gönderen kişinin pasaport fotokopisi veya oturum kartı fotokopisi de davetiyeli Amerika vizesi için sunulması gereken evraklardandır. Davetiye ve diğer ek belgelerin vize başvurusu için orjinallerine ihtiyaç duyulmamaktadır.

İzmir’den Amerika aile ziyareti vizesi alacak kişilerin online olarak Ds-160 formunu tamamlamaları ve İstanbul ya da Ankara’dan vize randevusu almaları gerekecektir. Daha önce Abd ziyaretçi vizesi almış olan ve vizesi son 48 ay içinde bitmiş kişiler vizelerini yenileyebilirler. Randevusuz ziyaretçi vizesi yenileme işlemi için kişinin vizesini 14 yaşından sonra almış olması ve pasaportta isim-soyisim değişikliğinin olmaması gerekmektedir.

Aile ziyareti vize başvurusu için başvuru sahibin masrafları karşılayabileceğini kanıtlayan dokümanlar sunması önemlidir. Kişi gelir sahibi değilse sponsorlu vize başvurusu yapabilir. Sponsor Türkiye’den bir aile yakını olmalıdır. Amerika’dan davetiye gönderen kişi tüm masrafları karşılayacağını belirtse de Türkiye’den de garantör gösterilmesi tavsiye edilir. Başvurucu yeterli gelire sahipse ve resmi olarak bu gelirleri belgeleyebiliyorsa sponsora gerek olmamaktadır.

Daha detaylı bilgi için ‘’ Davetiyeli Amerika Vizesi  ’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Amerika Ticari Vize İşlemleri İzmir

İzmir’den Amerika ticari vize başvurusu yapacak kişilerin ticari davet mektubu almaları gerekecektir. Fuar katılımı söz konusu ise başvuru sahibi adına fuar katılım belgesi gelmiş olmalıdır.

Abd ticari vize için davetiye şirket yetkilisi tarafından düzenlenmelidir. Aile ziyareti başvurularında olduğu gibi ticari başvurularda da davetiye aslı talep edilmemektedir. Davetiyede; ticari toplantı tarihleri, başvuru sahibi bilgileri, görüşme amacı gibi bilgilere yer verilmelidir.

Ticari vize başvurusu çalışılan ya da sahibi olunan firmayı temsil etmek amacıyla gerçekleştirildiği için firma finansal sponsorluğunda yapılır. Başvuru dosyasına firma banka hesap dökümleri eklenir ve şirket yetkilisi tarafından Amerika’ya gidecek/gönderilecek kişinin seyahat masraflarının karşılanacağını belirten dilekçe düzenlenir.

İzmir’den Abd ticari vizesi alacak kişilerin online olarak Ds-160 formunu tamamlamaları ve İstanbul ya da Ankara’dan vize randevusu almaları gerekecektir. Daha önce Abd vizesi almış olan ve vizesi son 48 ay içinde bitmiş kişiler vizelerini yenileyebilirler. Randevusuz ticari vize yenileme işlemi için kişinin vizesini 14 yaşından sonra almış olması ve pasaportta isim-soyisim değişikliğinin olmaması gerekmektedir.

İzmir Amerika Vize Başvuru Formu (DS 160)

Göçmen olmayan Abd vize kategorileri için Ds-160 formunun doldurulması zorunludur. İzmir Amerika vize işlemleri için ve diğer tüm illerden yapılacak Amerika vize başvuruları için doldurulacak form aynıdır. Form online olarak doldurularak onaylanacak, alınan başvuru numarası ile vize randevu aşamasına geçilecektir.

Ds-160 formu doldurulurken ilk aşamada başvuru yapılan ülke ve şehir seçenekleri sunulacaktır. Bu bölümde İzmir’de Amerikan Konsolosluğu olmadığı için ve randevulu başvurular İzmir’den tamamlanamayacağı için Turkey, Ankara ya da Turkey, Istanbul seçimlerinden biri yapılacaktır. Seçim sonrası; başvuru sahibi bilgileri, seyahat amacı ve tarihleri, geçmiş Abd seyahatleri, eğitim ve iş bilgileri, birlikte seyahat edilecek kişi bilgileri gibi sorular yanıtlanacaktır.

Ds-160 formunda tüm sorulara doğru cevaplar verilmelidir. Yanıltıcı ve yanlış bilgiler verilmesi Amerika vize reddine neden olabilmektedir.

Göçmen olmayan vize elektronik vize başvuru doldurulduktan sonra onaylanmalı, onay çıktısının çıktısı alınmalıdır. Bu sayfa randevuya giderken diğer dokümanlar beraberinde Konsolosluk görevlisine teslim edilecektir.

İzmir Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İzmir’de bulunan Amerika vizesi alacak kişilerin, randevu gerektiren başvuru sahibi olmaları durumunda İstanbul’dan ya da Ankara’dan Amerika vize randevusu almaları gerekmektedir.

Vize yenileme hakkına sahip olan kişiler ise şehir değiştirmeden Abd vizelerini yenileyebilirler.

Amerika vize randevusunun alınabilmesi için Ds-160 formunun doldurulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekecektir. Başvuru sahibi randevuya şahsen katılmak durumundadır.

 • İzmir’den Amerika vize randevusu nasıl alınır?
 • Amerika vize randevusu nasıl değiştirilir?
 • Amerika vize randevusunda nelere dikkat edilmeli?
 • Amerika vize randevusunu iptal etme
 • Hızlı Amerika vize randevusu alma
 • Amerika vize randevusu mülakat
 • Amerika vize randevu adresleri ve Amerika vize randevu işlemlerine dair pek çok soruya yanıt verdiğimiz ‘’Amerika Vize Randevu’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

İzmir Amerika Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Kişisel Evraklar

 • Geçerli pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar.
 • Güncel tarihli, eski vizede kullanılmamış 5×5 cm boyutlarında biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Aile bilgilerini gösteri tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.(e-devletten alınabilir)
 • Konaklama ve uçuş detaylarını gösteren belgeler.
 • Varsa davetiye ve davet eden kişinin kimlik kartı fotokopisi
 • İngilizce vize talep dilekçesi (Seyahatin konusu, tarihleri ve sponsoru belirtilmelidir.)
 • Şahsi banka hesap dökümleri (son 3 aylık bakiyeli bankadan kaşeli imzalı, imza sirküleri ile birlikte alınmalıdır.)
 • Varsa kira gelirlerini gösteren evraklar, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri.

Şirket Sahibi veya Ortakları İçin Evrak Listesi

 • Şirket antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imzalı İngilizce vize talep dilekçesi.
 • Güncel tarihli orijinal Faaliyet Belgesi.
 • İmza Beyannamesi/imza sirküleri fotokopisi
 • Son Tarihli Vergi Levhası fotokopisi.
 • Şirket sahipliğini gösterir Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi.
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-devletten alınabilir)

SSK’lı Çalışanlar İçin Evrak Listesi

 • Antetli kağıda yazılmış, yetkili kaşe imzası bulunan İngilizce vize talep dilekçesi.
 • Güncel tarihli orijinal Faaliyet Belgesi
 • İmza Beyannamesi / İmza Sirküleri fotokopisi.
 • Son yılın Vergi Levha fotokopisi.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-devletten alınabilir)
 • İşe Giriş Bildirgesi.
 • Son 3 aylık kaşeli imzalı maaş bordroları.
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 6 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile dökümü
 • Çalışan aynı zamanda emekli ise son 4 aylık destek prim ödemesi belgeleri

Devlet Memuru İçin Evrak Listesi

 • E-imzalı veya ıslak imzalı kurum çalışma belgesi.
 • E-imzalı veya ıslak imzalı kurum izin yazısı.
 • Kurum görev kimlik kartı fotokopisi.
 • Son 3 aylık E-imzalı veya ıslak imzalı maaş bordroları.
 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-devletten alınabilir)
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 6 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile dökümü

Emekliler İçin Evrak Listesi

 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (e-devletten alınabilir)
 • Emekli maaşının ödendiği banka hesabının son 6 aylık dökümleri (kaşeli ve imzalı olmalıdır. Bankadan imza sirküleri ile birlikte teslim alınmalıdır.)

Ev Hanımları veya Çalışmayanlar İçin Evrak Listesi

 • Barkodlu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
 • Ölüm aylığı alınıyorsa maaş banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış dökümü
 • Varsa kira gelirlerini gösteren evraklar, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri.
 • Birinci derece yakın akraba tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi,
 • Sponsorun kimlik fotokopisi
 • Sponsor ile vize başvuru sahibinin akrabalık bağını ispat eden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sponsorun son 3 aylık seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 • Sponsorun eksiksiz iş yeri evrakları

Öğrenciler İçin Evrak Listesi

 • Güncel tarihli ve İngilizce orijinal öğrenci belgesi
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise noter onaylı Muvafakatname
 • Öğrenci 18 yaşından büyük ise son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi banka hesap dökümü
 • Sponsor ebeveyn tarafından yazılmış İngilizce sponsorluk dilekçesi,
 • Sponsorun kimlik fotokopisi
 • Sponsor ile başvuru sahibinin akrabalık bağını ispat eden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sponsorun son 3 aylık seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 • Sponsorun eksiksiz iş yeri evrakları

ÖNEMLİ NOTLAR:

 • Lütfen hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olduğundan emin olun.
 • Üst bölümde belirtilen evraklar standart vize başvuru evraklarıdır. Konsolosluk başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak yeni evrak talep edebilir.

İzmir Amerika Vize Ücreti

Amerika vizesi alacak tüm başvuru sahiplerinin (çocuklar da dahil) vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Vize ücretleri vize reddi durumunda ve başvuru iptalleri durumunda iade edilmemektedir.

Amerika vize ücreti İzmir ve diğer şehirlerden yapılacak başvurular için aynıdır. Başvuru şehrine göre ücret değişmemektedir. Abd vize ücretleri tarifesi başvuru yapılan vize türüne göre farklılık gösterir.

Aşağıdaki vize türleri için ödenmesi gereken İzmir Abd vize ücreti 160 Dolar’dır.

 • Amerika turistik vize
 • Amerika ticari vize
 • Amerika aile ziyareti vizesi
 • Amerika transit vize
 • Amerika tıbbi tedavi vizesi
 • Amerika mürettebat vizesi
 • Amerika F1 öğrenci vizesi
 • Amerika J1 staj (değişim programı) vizesi
 • Basın mensubu veya gazeteci vizesi

Lütfen Dikkat!

Vize danışmanlık acentaları ile başvuru yapacak vatandaşlarımızın Konsolosluk vize harç ücretine ek olarak ilgili acentanın hizmet ücretini de ödemeleri gerekecektir.

İzmir Amerika Vize Yenileme İşlemleri

 • Daha önce alınmış olan Amerika vizesi son 48 ay içinde bittiyse ya da daha önce alınan Amerika vizesi hala geçerliyse,
 • Önceki Amerika vizesi ile aynı kategoride yeni vize başvurusu yapılacaksa,
 • Daha önce alınan Abd vizesi 14 yaş altındayken alınmadıysa,
 • Önceki Abd vizesi alındıktan sonra isim soyisim değişikliği olmadıysa İzmir’den Amerika vize yenileme işlemi yapılabilir ve İstanbul’a ya da Ankara’ya randevu için gidilmesi gerekmez.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Amerika Vize Yenileme İşlemleri ” yazımızı okumanızı öneririz.

İzmir Amerika Vize Reddi

Amerika vize ret oranları yüksek ülkelerden biridir. Ret nedeni daha çok kişinin vize almak için gerekli şartları sağlamıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca yanlış vize başvurusu da önemli vize ret nedenlerinden biridir.

Amerika vize reddi almamak için; başvuruya doğru hazırlık önemlidir. Öncelikle Amerika’ya gidiş amacının gerektirdiği vize türü belirlenmelidir. Bu vize türü için gerekli şartlar ve sunulması zorunlu evraklar mutlaka incelenmelidir. Temel vize şartları sağlanmıyorsa ve zorunlu belgeler sunulmayacaksa Amerika vize alma riski yüksek olacaktır. Bu nedenle başvuruyu şartlar oluşana kadar ertelemenizi tavsiye edebiliriz.

Vize başvuru formunda verilen hatalı ya da çelişkili bilgiler vize reddine neden olabileceği için form mutlaka dikkatli doldurulmalı, mümkünse form doldurma işlemi için danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Amerika vize reddi sonrası tekrar başvurusu yapılabilir. Ret sonrası bekleme süresi ya da başvuru yasağı olmamaktadır. Yeni başvuru çok daha dikkatli hazırlanmalı, görüşmede sorulan sorular ve varsa yapılan uyarılar dikkate alınarak evraklar hazırlanmalıdır.