Kadıköy’den İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri Kadıköy’den İtalya vizesi nasıl alınır? konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Sayfamızın devamında: Kadıköy, Anadolu Yakası veya Altunizade’den gerçekleştirilecek İtalya vize işlemleri hakkında en temel bilgileri bulabileceksiniz. İtalya 2018 yılında en çok Schengen vizesi talep ettiğimiz ikinci Schengen ülkesidir. İtalya’ya en çok turistik, ticari ve eğitim amacıyla seyahat ediyoruz. sayfamızın devamında Kadıköy’den İtalya vizesi nasıl alınır sorusunu tüm detaylarıyla paylaşmaya çalışacağız.

Kadıköy’den (Anadolu Yakası) İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz web sayfamızda vermiş olduğumuz bilgiler daha çok ilk defa vize başvurusunda bulunacak kişiler için hazırlanmış içeriklerden oluşmaktadır. Vize işlemleri konusunda daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyan kişilerin [email protected] e posta hesabımıza sorularını yazmasını rica edeceğiz.

Anadolu Yakasından İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Anadolu yakasında ikamet eden kişiler İtalya vizesi başvuruları için artık Avrupa yakasına geçmelerine gerek yoktur. Anadolu yakasında her ne kadar bir İtalyan konsolosluğu bulunmasa da vize işlemleri, konsolosluk adına vize ücretlerinin tahsili ve konsolosluk randevularının planlanması için yetkilendirilmiş İdata firmasına vize başvurularını yapabileceklerdir.

İdata: İtalya Dışişleri Bakanlığı ile yapılan anlaşmalar neticesinde İstanbul, Bursa ve Trabzon şehirlerinde hizmet vermektedir. Yapılan anlaşma gereği İdata konsolosluk adına kısa dönem vize başvurularını kabul edecek, konsolosluk harç ücretlerini tahsil edecek, konsolosluk randevularını planlayacaktır. Ancak vize başvuruları için danışmanlık yapmayacak ve başvuru sahibini doğrudan yönlendirme yapmayacaktır.

Vize başvurularını İdata değil de doğrudan Konsolosluğa yapmak isteyen başvuru sahipleri ise başvurularını konsolosluklara yapabileceklerdir.

Peki, neden ek ücret ödeyerek vize başvuru merkezine başvuru yapılsın?

Öncelikle konsolosluklar kısa dönem vize başvurularını büyük oranda aracı şirketler aracılığıyla yapılmasını talep etmektedir. Ancak şahsi başvuru yapmak isteyen kişiler içinde haftanın belirli günlerinde yapılacak başvuruları kabul etmektedir. Konsolosluklar vize başvurularını haftanın sadece bir veya bir kaç günü kabul ederken, dolayısı ile vize randevuları oldukça ileri tarihe verilebilmektedir. Bu durum acil seyahati olan kişiler için olumsuz bir durumdur.

Ayrıca konsolosluklara yapılacak vize başvurularında başvuru sahibi geçmiş Schengen vizelerinde parmak izi vermiş olup, schengen vize müracaatlarında şahsen gelmesi (Vis uygulaması) gerekmemesi halinde bile vize başvurularını şahsen tamamlaması ve pasaportunu şahsen teslim alması gerekecek. Dolayısı ile maddi bir sıkıntınız bulunmuyor ise vize başvurularınızı başvuru merkezine veya Kadıköy vize acentalarına yapmanız daha hızlı ve zahmetsiz bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

Kadıköy’den İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Başvuruda Hangi Adımlar İzlenmeli?

Kadıköy’den İtalya vizesi alacak vatandaşlarımız öncellikle İtalya vize yönergelerini okumalarını ve vize işlemleri hakkında ön bir bilgi edinmelerini tavsiye ederiz. İtalya vize işlemleri hakkında yeterli önce bilgiyi edinmişseniz:
İdata resmi web sayfasını ziyaret edin ve kişisel bilgilerinizi sisteme girerek Kadıköy İtalya vizesi için randevu oluşturun. Randevu alırken İdata Altunizade ofisinden randevu almanız gerekecektir

İtalya vizesi için Altunizade ofisinden randevu oluşturduktan sonra resmi web sayfada belirtilen vize başvuru evraklarını eksiksiz olacak şekilde güncel tarihli olarak hazırlayın, vize başvuru formunu, KVKK formunu ve vekaletname belgesini doldurun ve imzalayın.

Başvuru evraklarınız randevudan maksimum son 7 gün içerisinde hazırlamanızı tavsiye ederiz.
Randevu günü İtalya vizesi için hazırladığınız evrakları, formları bir doya haline getirin evrakları listede belirtilen şekilde sıralayın ve randevudan 15 dakika önce İdata Altunizade ofisinde olun. Unutmayın! İtalya vizesi için İdata Altunizade ofisinden almış olduğunuz randevu size sadece başvuru merkezine girme hakkı verecektir. Başvurunuzu salonda bulunan yoğunluk nedeniyle randevu saatinde tamamlayabilirsiniz. Dolayısıyla Kadıköy İtalya vize işlemleri için geniş bir zaman ayırmanızı SaltVisa olarak tavsiye ederiz.

Randevu saati sıra size geldiğinde önce vize başvuru evaklarınız kontrol edilecek eksik evrakınız bulunmuyorsa ilk Schengen vize müracaatlarında 10 soruluk bir mülakata tabi tutulacaksınız. İtalya vize mülakatı sonrası parmak iziniz alınacak ve vize ücretini ödemek üzere vezneye yönlendirileceksiniz. Kadıköy İtalya vize başvuru ücretleri bir çok Schengen Konsolosluğunun aksine vize ücretini ve aracı şirket ücretini TL olarak kabul etmektedir. Yanınızda Euro bulundurmanız gerekmez.

Ayrıca İtalya vize ücretini nakit veya kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Vize reddi sonrası ödemiş olduğunuz vize ücretleri geri iade edilmez.

Başvuru sonrası tarafınıza verilmiş fiş ile pasaportunuzun durumunu sorgulayabilir ve teslim alabilirsiniz.

Lütfen dikkat!
Başvuru merkezi pasaport iadesi için kargo hizmeti satın almanızı talep edilebilir.

Kadıköy İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya vizesi Kadıköy başvuruları için hazırlanması gereken evraklar meslek durumunuza, seyahat amacınıza göre değişiklik gösterecektir. Hazırlamanız gereken evrakları web sayfamızın devamında paylaşacağız ancak başvuruda bulunacağını tarihte belirtecek olduğumuzu evrakları son kez İdata resmi web sayfasından teyit etmeyi unutmayınız.

Diğer yandan İtalya Konsolosluğu başvuru dosyanızın durumuna göre sizden yeni evraklar sunmanızı talep edebilir. Talep edilecek evrakların eksiksiz şekilde sunulması zorunludur.
(Bkz: 2020 İtalya vizesi için gerekli evraklar)

Kadıköy İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

 • İtalya Konsolosluğu Schengen vize harç ücreti: 80 €
 • İtalya vize başvuru merkezi İDATA ücreti: 192 TL,
 • 0-6 yaş çocuklar için İtalya Konsolosluklarının vize ücretlerinden muaftır.
 • 0-6 yaş Çocuklar için İDATA servis ücretlerinin ödenmesi gerekebilir.
 • 6-12 yaş arası çocuklar için İtalya Konsolosluğu vize ücreti: 40 €
 • 6-12 yaş arası çocukların İDATA servis ücreti: 192 TL
 • İtalya D vize başvuru ücreti 118 €,
 • İtalya Ulusal Eğitim vizesi başvuru ücreti: 50 € (90 gün üstü eğitimler için)
 • İtalya Eğitim vizesi başvuruları ücretsiz. (90 gün altı eğitimleri kapsar)
 • İtalya Ekspres – VİP vize başvuru ücreti için ek 50 € ödenmelidir.
 • Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşları ise AB makamlarının vize kolaylığı anlaşmasından yararlanmaları sebebiyle 35 € vize ücreti ve ek olarak İDATA servis ücretlerini ödemeleri gerekecektir.

Kadıköy İtalya Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya Konsoloslukları Türkiye’de bulunan Schengen Konsoloslukları arasında en hızlı çalışan Konsolosluk olarak isimlendirebiliriz. 2020 yeni Schengen yasalarını dikkate almazsak vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 ila 5 iş günü arasındadır. Vis’li ve Vip vize başvurularında bu süre daha da kısalabilir.

Ancak 2020 Schengen kurallarındaki değişiklikler nedeniyle randevu tarihinden sonra seyahatine 15 günden az süre kalmış kişilerin başvuruları vize reddi ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla geç vize başvurusunda bulunmamanız önemle hatırlatırız.

İtalya Vizesi Pasaport Durumu Nasıl Sorgulanır?

İtalya vize başvurusu sonrası tarafınıza verilmiş başvuru fişinizin üzerinde barkodlu başvuru numaranız bulunmaktadır. Başvuru numarası ve pasaport numaranızı sisteme girerek pasaportunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz. Sisteme bilgileri girdikten sonra pasaportunuz İdata’ya gelmiştir ve dağıtıma hazırdır bilgisi pasaportunuzun teslim alınmaya hazır olduğunu gösterecektir. (Bkz: İtalya vize başvuru durumu sorgulama)

Kadıköy İtalya Vize Başvuru Merkezi İDATA Bilgileri

Değerli ziyaretçilerimiz Kadıköy İtalya vize merkezi artık Bahariye adresinde hizmet vermemektedir. Anadolu yakasından yapacağınız İtalya vize başvuruları için Bahariye adresine gitmemenizi sizlere önemle hatırlatırız.

Bahariye İdata Vize Başvuru Merkezi artık Üsküdar/Altunizade adresine taşınmış olup detayları aşağıdaki gibidir:

Adres:

Altunizade Mah. Kısıklı Cad. Shibuya Sok. Sarkuysan – AK İş Merkezi A Blok No: 4/2 1. Bodrum 1 No’lu Ofis Üsküdar/İstanbul

Başvuru Saatleri:

Hafta içi 08.00-12.30 / 13.30-17:30, Cumartesi kapalıdır.
İtalya VIP Vize Başvuruları: Hafta içi 08.00-18.30 saatleri arasında kabul edilir.

Önemli!

VIP vize başvuruları için daha önce Schengen, İngiltere veya Amerika vizesi almış olma şartı aranır.

Corona Virüsü İtalya Vize İşlemlerine Nasıl Yansıdı?

İtalya Konsolosluğunun Corona Virüsü (Covid-19) ile ilgili 1 Mart 2020 tarihinde resmi web siteden yapmış olduğu duyuru için tıklayın.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader