Kadıköy’den Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Kadıköy’den Fransa vizesi nasıl alınır? sorusu Anadolu yakası semtleri olan Kadıköy, Maltepe, Göztepe, Suadiye, Caddebostan, Pendik, Kartal, Ümraniye aynı zamanda Gebze ve Kocaeli gibi semtleri de yakından ilgilendiren bir sorudur.

Öncelikle belirtmek isteriz ki İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın Fransa vize başvuruları için artık sadece Harbiye veya Dolapdere’ye gitmelerine gerek kalmayacaktır. Bilhassa Kadıköy veya İstanbul Anadolu yakasında yaşayan kişiler Fransa vize başvurularını artık Altunizade Fransa vize başvuru merkezinde tamamlayabileceklerdir.

Peki Anadolu yakası-Altunizade’de Fransa için vize başvurusu nasıl yapılır?

Kadıköy’den Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, Fransa vizesi için başvuru yapmayı planlıyorsanız vize başvurularınızı artık Avrupa yakasına geçmeden tamamlayabiliyorsunuz. Anadolu yakasında her ne kadar bir Fransa Konsolosluğu bulunmasa da Fransa vize başvuruları, Konsolosluk randevularının yönetimi, Fransa Konsoloslukları adına vize harç ücretlerinin tahsili ve işlemi tamamlanmış pasaportların dağıtımı için yetkilendirilmiş VFS Global – Fransa vize departmanı artık İstanbul Anadolu yakası Altunizade ofisi hizmet vermeye başlamıştır.

VFS Global Fransa Konsolosluklarını tüm Türkiye genelinde temsil eden Hindistan menşeili uluslararası özel bir teşebbüstür ve Fransa kısa dönem vize başvuruları, bazı uzun dönem vize başvuruları ve Konsolosluk işlemleri için talep edilecek randevular VFS aracılığıyla kabul edilecek ve planlanacaktır.

Ayrıca VFS Global sadece Fransa vize başvuruları için değil aynı zamanda Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, İrlanda, Yeni Zelanda, Avusturya, Avustralya, Lüksemburg, Belçika, Polonya, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Kanada, Bulgaristan, Estonya, Malta,

 • Ankara’da ek olarak Yunanistan, İtalya ve Norveç,
 • İzmir’de ek olarak Norveç, İtalya ve Yunanistan,
 • Gaziantep’te ek olarak İtalya,
 • Antalya’da ek olarak İtalya ve Yunanistan vize başvuruları içinde yetkilendirilmiş bir şirkettir.

Bu bölüm önemli:

VFS Global Fransa vize başvurularının kabulü konusunda yetkilendirilmiş, idari bir amaçla hizmet veren şirkettir. Vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermez ve başvuru sahiplerine yönlendirme yapma yetkisi bulunmamaktadır. Kargo ve kurye ile VFS’ye postalanacak vize başvuru evrakları kabul edilmemektedir. Vize başvuruları şahsen yapılmalı, vize başvuru dosyanız eksiksiz olacak şekilde başvuru merkezinde hazır bulunmalısınız. Sağlık, ölüm-kalım, eğitim veya mücbir bir sebep olmadığı sürece randevusuz vize başvuru talepleri kabul edilmeyecektir.

Anadolu Yakasından Fransa Vizesi Nasıl Alınır / Sıkça Sorulan Sorular

Kadıköy’den Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Hangi Adımlar İzlenmeli?

Kadıköy’den Fransa vizesi alacak vatandaşlarımız vize başvuruları için öncelikle randevu oluşturmaları gerekmektedir.

 • Fransa online vize başvuru formunu doldurun, randevunuzu oluşturun ve belgelerin çıktısını alın.
 • Randevu oluşturduktan sonra Checklistte yazan evrakları eksiksiz ve evrakların acıkmalarını dikkate alacak şekilde hazırlayın.
 • Hazırlamış olduğunuz evraklara vize başvuru formu ve checklisti ekleyin ve evraklarınızı checklistte yazan evrak sıralamasına göre hazırlayın ve başvuru merkezini ziyaret edin.
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce başvuru merkezinde olun, başvurunuzu tamamlayın ve parmak izinizi verin. Ailece yapılacak vize başvurularında aile bireylerinin de yanınızda bulunmasını sağlayın.
 • Başvuru sonrası tarafınıza verilen fişi kaybetmeyin. İşlemi tamamlanmış pasaportların iadesi için zorunlu kargo hizmeti almanız gerekebilir.

Kadıköy’den Fransa Vizesi Nasıl Alınır, Başvuru İçin Hangi Evraklar Hazırlanmalı?

Fransa vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar, başvuru sahibinin mesleki, medeni, seyahat içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Fransa online vize başvuru formunun doldurulması sonrası e posta hesabınıza başvuru formunuzla beraber checklist gönderilecektir.

Daha detaylı bilgi için Fransa vizesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hatırlatma!

Fransa Konsoloslukları evrak listelerinde belirtilen evraklardan bağımsız olarak yeni evraklar, sunulmuş belgelerin yeniden sunulmasını talep edebilir. Talep edilecek evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması zorunludur. Evraklarınızı tamamlayamayan kişilerin vize başvuruları genel anlamda reddedilmektedir.

Kadıköy Fransa Vize Başvurularında Pasaport Durumunu Sorgulama

Kadıköy Fransa vize başvurularında pasaport durumunun sorgulaması VFS Global Fransa web sayfasından kontrol edilmektedir.
(Bkz. Fransa vize başvuru sorgulama)

Seyahatiniz acil değilse vize başvurunuzun durumu ile alakalı genel anlamda kısa sms ve e posta ile bilgilendirilebilirsiniz.

Kadıköy’den Fransa Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa Konsoloslukları vize başvurularının sonuçlandırılması konusunda Türkiye’deki en hızlı çalışan konsoloslukları arasında yer almaktadır. Dolayısı ile vize başvurunuzun sonuçlanması çok uzun sürelere tekabül etmeyecektir. Fransa vize başvurularının en hızlı sonuçlanma süresi randevu tarihinden sonra 3 ila 5 iş gününde değişmektedir. Eksik evrak durumunda, yabancı pasaportlara yapılacak vize başvurularında bu süreler uzayabilir.

Ayrıca 2 Şubat 2020 tarihinde Schengen vize kuralları değişmiştir. Vize başvurunuz her ne kadar kısa sürede sonuçlansa da randevu ile seyahat tarihi arasından en az 15 iş günü şartı getirilmiştir. Seyahat tarihine 15 iş gününde az süre kalmış kişilerin vize başvuruları VIP vize başvuru hizmeti ile kabul edilebilir veya vize başvuruları reddedilebilir.

Anadolu Yakasında İkamet Edenler Fransa Vize Başvurularını Avrupa Yakasından Yapabilir Mi?

Fransa vize başvurularında bulunacak Marmara bölgesinde ikamet eden kişiler vize başvurularını İstanbul Avrupa yakası veya Anadolu yakası ofisleri fark etmeksizin tamamlayabilirler.

Fransa vizesine İstanbul’dan başvuru yapabilecek şehirler şöyle:

Fransa Konsolosluklarının Görev Bölgeleri
Kadıköy’den Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Anadolu Yakası Fransa Vize Başvuru Ücretleri

Anadolu yakası Altunizade ofisinden yapılacak Fransa vize başvuruları için 2020 yılında ödenmesi gereken vize ücretleri şöyle:

 • 0-6 Yaş Çocuklardan Fransa Konsolosluk vize ücreti talep edilmemektedir.
 • 6-12 Yaş Çocuklar için Fransa Konsolosluk vize ücreti 40 €,
 • 12 yaş üstü tüm başvuru sahipleri için Fransa Konsolosluklarının vize ücreti 80 €.
 • 0-6 yaş arası çocuklar hariç diğer yaş gurubuna mensup vize başvuru sahipleri Konsolosluk harç bedeline ek olarak kişi başı 26 € VFS Global servis ücreti eklenecektir.
 • Fransa VİP vize servis ücreti ise 2020 yılında 50 €’dur.
 • 0-6 yaş çocuklardan Fransa Vip vize başvurularında daha düşük ücret talep edilebilir.

Fransa Vize Başvurularında Mülakat Var Mı?

Fransa vize başvurularında veya diğer Schengen ülkelerinin vize başvurularında normal anlamda randevu uygulaması yoktur ancak bilhassa 2017 yılı itibariyle Schengen konsolosluklarında mülakat uygulamaları artmaya başlamıştır.

Fransa Konsolosluğu tüm başvuru sahiplerini mülakat uygulamasına dahil etmezken, vize mülakatları genel anlamda Schengen vizesine ilk defa başvuru yapan, maaşı asgari ücret üzerinden yatan, seyahat amacı karışık, net ve açık olmayan kişilere yönelik bir uygulama olacaktır. Dolayısıyla vize başvurunuzu yaptığınız tarihten itibaren Konsolosluktan gelecek telefonlara, e posta ve sms’leri takip etmeye özen gösteriniz.

Fransa Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa vize başvuruları için online formun doldurulması artık zorunludur. Manuel ortamda kalemle doldurulan vize başvuru formları geçerli değildir. Fransa online vize başvuru formunu doldururken öncelikle:

 • Fransa konsolosluğunun online vize başvuru formunu ziyaret edin.
 • Aktif kullandığını e posta adresini kullanarak sistemde kendi adınıza hesap oluşturun.
 • Yönergeleri takip edin veya Konsolosluğu ekteki başvuru formu kılavuzunu inceleyin.
 • Başvuru yapacağınız ikamet ettiğiniz şehire hizmet veren doğru vize başvuru merkezini seçin.
 • Formu doldurun ve onaylayın.
 • E posta hesabınıza gelen başvuru formunun çıktısını alın, ıslak imzanızı atın ve dosyanıza ekleyin.
 • Ailece yapılacak vize başvurularında açmış olduğunuz hesaba aile bireylerinizi de ekleyerek formlarını doldurabilirsiniz.

Corona Virüsü Fransa Vize Başvurularına Nasıl Yansıdı?

Fransa Konsolosluğu corona virüsü salgını nedeniyle şu açıklamaları yapmıştır:

Fransa, bir sonraki duyuruya kadar vize verilmesini askıya almaya karar verdi.
Korona virüsün yayılmasıyla ilgili mevcut durum nedeniyle Fransa, bir sonraki duyuruya kadar vize verilmesini askıya almaya karar verdi. Tüm vize türleri etkilenir: kısa süreli Schengen vizeleri, Fransa’ya uzun süreli vize, denizaşırı bölgelere vize. Bu askıya alma işlemi, daha önce randevu alınmış vize başvuruları için de geçerlidir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader