Corona Virüsü Konsolosluklarda Son Durum

Değerli ziyaretçilerimiz,
Corona virüsü Konsolosluklarda son durum hakkında sizleri kısa kısa bilgilendirmeye çalışacağız.

Sayfamızın devamında:

Corona virüsü (covid19) Konsolosluklarda son durum,
Corona virüsü Konsolosluklara ve vize işlemlerine nasıl yansıdı,
Corona virüsü olan yerlere vize yasağı gelir mi,
Corona virüsü nedeniyle vize başvuruları reddedilebilir mi gibi soruları etrafında kısa kısa son durumu değerlendireceğiz.

Corona virüsü gündeme geldiği günden itibaren arttırılmış güvenlik önemli alan Konsolosluklara dair sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Corona virüsü vize işlemleri üzerine girdiğimiz içerik 4 Şubat 2020 tarihindeydi ancak o tarihten itibaren virüs adeta tüm dünyayı etkisine aldı ve ölenlerin sayısı korkutucu boyuta geldi.

Öte yandan Corona virüsü ne yazık ki Türkiye ’yede sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 10.02.2020 gece geç saatlerde yaptığı açıklamada:

“Bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.”
“Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir” ifadesinde bulundu.

Virüs, aynı zamanda dünya ekonomisini de derinden etkilerken bilhassa sanayi ve turizm sektöründe işler durma noktasına geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı (MFA), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB), Uluslararası Nakliyeciler Birliği (UND), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Corona virüs ve yurtdışı seyahatleri hakkında ard arda açıklamalar yaparken Türkiye’de bulunan Konsolosluklar ve Diplomatik Misyonlarda Corona virüsü ile alakalı açıklamalarda bulundu.


Corona Virüsü Konsolosluklarda, Vize İşlemlerinde ve Yurtdışı Seyahatlerinde Son Durum

Türkiye’den- Çin Halk Cumhuriyeti, İtalya, Güney Kore ve Irak’a ve bu ülkelerden Türkiye’ye yapılacak uçuşlar kısa süreliğine durdurulmuş, askıya alınmıştır.

Türkiye ve İran arası yapılacak tüm uçuşlar kısa süreliğine durdurulmuştur. Sadece İran vatandaşlarının Türkiye’den ayrılmalarına izin verilecektir.

Son 14 gün içinde Corona Virüsünün yaygın olarak görüldüğü ülkeler arasında yer alan Çin, Irak ve İran’da bulunmuş yabancıların Türkiye’ye giriş izni veya transit geçiş izni kısa süreliğine durdurulmuştur.

İsrail Ankara Büyükelçiliği 11.03.2020 tarihinde yapılan İsrail vize başvurularını Corona virüsü nedeniyle durdurmuştur.

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu 11.03.2020 tarihinden itibaren yapılacak vize başvurularında Kamu hastanelerinde Covit19 testi yaptırıp ve test sonucu negatif yani PRC sertifikası sunan kişilerin vize başvurularını kabul edeceğini ve ülkeye giriş yapabileceklerini belirtmiştir.

Avusturya Konsolosluğu Corona virüsü, vize işlemleri ve ülkeye girişlerle alakalı resmî web siteden yapmış olduğu duyuruda şu ifadelere yer vermiştir:

”Seyahat edeceklerin mutlaka seyahat öncesi, sağlık raporunun ülkeye girişteki gerekliğini öğrenmeleri önemle tavsiye edilir.

Bu rapor, ilgili ulusal yönetmeliklere uygun olarak mesleki oda kaydı bulunup faaliyet gösterebilen doktorlar tarafından hazırlanıp azami süreç olan 4 günü aşmamalı. Raporun Almanca veya İngilizce hazırlanmış olması şarttır. Düzenlemelerle alakalı uzantılara ve formlara alttaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Bu sağlık raporunu sunamayan kişiler ülke girişinde geri çevrilip Salgın Yasasına göre uygulamalara tabi kalabilirler.

Ayrıca, 6 Mart’tan bu yana, COVID-19 hastalığına yakalanmış olma şüphesi gözetlenen, tüm giriş veya transit yolcuları, sağlık bakanlığının düzenlemesi gereğince tıbbi bir muayeneye tabi tutulur. Bu kontrol, seyahat hareketlerinin incelenmesi ve COVID-19’a yakalan kişilerle temasta bulunulmasının tespiti ve ayrıca ateş ölçümünden oluşturulur- tıbbi muayenelerle ilgili alttaki düzenlemelere bakınız.

İtalya Ankara Büyükelçiliği 01.03.2020 tarihinde resmî web siteden Corona virüsü, vize işlemleri ve yurtdışı seyahatleri ile ilgili yapmış olduğu duyuruda şu ifadeleri kullandı:

”Vatandaşlara, yeni taç virüsünün (Covid-19) salgını nedeniyle Türk makamlarının bu sabah 1 Mart’ta İtalya’ya karşı 24 saat boyunca aktif olan bir dizi önleyici tedbirin duyurulduğu bildirildi.

İtalya’dan yolcu uçuşlarının engellenmesi.
İtalya ve Türkiye arasındaki kargo uçuşlarına ilişkin herhangi bir sınırlama yoktur. Yurt dışından Türkiye’ye uçuş düzenleyen Türk veya yabancı havayolları, son 14 gün içinde Çin, İran’da seyahat eden yolcularını kabul edemeyecektir, Irak, İtalya ve Güney Kore ve Türk vatandaşları hariç bu yolcuları Türkiye’ye taşıyamayacak.

-Tüm uçuşlarda, son 14 gün içinde Çin, İran, Irak, İtalya ve Güney Kore’ye seyahat eden yolcular havalimanına vardıklarında reddedilebilir.
Uçuşun yeniden programlanması (veya iptal durumunda nihai geri ödeme) hakkında bilgi almak için Türkiye’ye seyahat etmek isteyen veya Türkiye’den İtalya’ya dönmek zorunda kalan tüm vatandaşlara referans havayolu çağrı merkezi ile hızlı bir şekilde iletişime geçmelerini tavsiye ediyoruz.)

İngiltere Konsolosluğu ise 24 Ocak 2020 tarihinde resmi web siteden yapmış olduğu açıklamada ise Corona virüsü ve İngiltere hakkında oldukça detaylı bilgilere yer verdi. İngiltere Konsolosluğunun Corona virüsü ile ilgili açıklaması için tıklayın.

Fransa Konsolosluğu Corona virüsü ile alakalı en fazla son 4 gün içerisinde alınmış sonucu negatif İngilizce ve Fransızca tercümeli testlerle seyahatlere izin verileceğini belirtti.

Hollanda Konsolosluğu Corona virüsü ile alakalı en fazla son 4 gün içerisinde alınmış sonucu negatif İngilizce tercümeli testlerle seyahatlere izin verileceğini belirtti.

İspanya Konsolosluğu Corona virüsü ile alakalı en fazla son 4 gün içerisinde alınmış sonucu negatif İngilizce tercümeli testlerle seyahatlere izin verileceğini belirtti.

Macaristan Konsolosluğu Corona virüsü ile alakalı son 4 gün içerisinde alınmış sonucu negatif İngilizce tercümeli testlerle seyahatlere izin verileceğini belirtti.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ticari vize başvurularını Corona virüsü nedeniyle kabul etmediğini bildirdi.
Korona Covit-19 virüsü ile alakalı güncele gelişmeler takip ediyoruz. Konsolosluklarda yaşanacak Korona virüsü ve vize işlemleri ile alakalı son durumu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Corona Virüsü Konsolosluklarda Son Durum Tavsiyeler

SaltVisa olarak tavsiyemiz mümkün ise yurtdışı seyahatlerinizi erteleyiniz.

Seyahat edecekseniz sonucu negatif çıkmış PRC sertifikasını İngilizce tercüme ettirerek yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

Konsoloslukların Corona virüsü nedeniyle önemli seyahat amacı olmayan kişilerin vize başvurularını reddebilir.

Ayrıca yurt dışı seyahatlerinizde tıbbi gözaltı gerekçesi ile seyahatleriniz engellenebilir hatta ülkeye girişlere izin verilmeyebileceğini sizlere hatırlatmak isteriz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar